Midyatlılar, İzmir’de Düzenlenen Festivale Renk Kattı

Midyatlılar, İzmir’de Düzenlenen Festivale Renk Kattı

Midyat Belediyesi, İzmir’in Selçuk İlçesi Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen 44. Selçuk-Efes Kültür ve Sanat Festivali’ne katıldı.

A+A-

Midyat Belediyesi’nin ilçenin tanıtımı amacıyla kurduğu stant, ilk gününden itibaren ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Fuarda Midyat Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Şehmus Gümüş ile görüşen ziyaretçiler ayrıca taş işleme ve gümüş işleme sanatı hakkında bilgi aldılar ve yöresel yemeklerin beğenerek tadına baktılar.

Midyat Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Şehmus Gümüş’ün başkanlığındaki 15 kişilik ekip, standı gezen vatandaşlara Midyat’ın tarihi, turizmi, kültürü, ekonomisi ve coğrafik yapısı hakkında bilgiler verirken, Süryani şarabı, kaburga dolması, acur turşusu, içli köfte, şambörek, karpuz çekirdeği, kuru üzüm ve badem şekeri ikramında bulundu. Yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçinin katıldığı fuarda, Midyat Belediyesi’ne ait Tarihi Kent Müzesi koleksiyonundan da eserler sergilenerek Midyat’ın sanata olan ilgisi ve sahip olduğu kültürel ve sanatsal değerler ziyaretçilere tanıtıldı.

Midyat’ın tanıtan yayınların ve figürlerin yer aldığı standı gezen İzmir’in protokol üyeleri, stantta bulunan tanıtım figürlerini yakından inceledi. Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür’e şehrin tanıtımı ile ilgili materyaller armağan edildi.

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, İzmir’de 4–8 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 44. Selçuk-Efes Kültür ve Sanat Festivali’nde, ilçelerini en iyi şekilde tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Nasıroğlu, festivalde ilçenin ve belediyenin tanıtımını yapma fırsatı bulduklarını belirterek, "Bu, ilçeler açısından büyük bir avantajdır. Böylesi güzel ve ihtişamlı festivali düzenleyerek bizlere bu fırsatı veren Selçuk Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Vefa Ülgür’e ve ekibine sonsuz teşekkür ederim. Standımızı ziyaret eden tüm misafirlere de teşekkür ediyorum" dedi.

midyat-belediyesi-sehmus-gumus.jpg

Başkan Nasıroğlu, şöyle konuştu:
“Yerel yönetimler olarak sorumluluğumuzun çok fazla olduğunu biliyoruz. Bizler, bir yandan rutin belediyecilik hizmetlerini gerçekleştirirken diğer yandan da, başta sosyal-kültürel alan olmak üzere, toplumun ihtiyaç hissettiği ya da toplumsal kalkınma ve bilinçlenmenin sağlanması gereken alanlarda yeni uygulamaları hayata geçirmekle karşı karşıyayız. Hiç şüphesiz, bu uygulamalar içerisinde tarih ve kültür bilincinin oluşmasında en önemli yeri tutan unsurlardan biri olmaktadır. Çünkü, bizler milletleri ayakta ve diri tutan aktörlerden birinin “tarih ve kültür bilinci” olduğuna inanmaktayız.”

Bu fuarı, Midyat’ın kültürel ve sanat varlığının ve potansiyelinin tanıtılması konusunda önemli bir fırsat olarak değerlendirdiklerini söyleyen Midyat Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Şehmus Gümüş, ilçenin tanıtımı için her türlü çalışmayı aralıksız olarak sürdüreceklerini ifade etti.

Bir şehrin veya yörenin kalkınması için mutlaka tanıtımının yapılması gerektiğini vurgulayan Gümüş, “Sen ne üretirsen üret, en iyisini üretsen de tanıtımını yapmazsan satamazsın. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürerek şehrimizin eşsiz doğal güzelliklerini, yemek kültürünü, tarihi dokusunu ve kültürel yapısını düzenlenen festivalde tanıttık. Festival süresince yerli ve yabancı konuklara şehrimizin tanıtımına ait fotoğraf CD’leri, Film CD’leri, Türkçe ve İngilizce kataloglar, beldemize ait kültür envanteri, tanıtım kitabı dağıtıldı. Ayrıca projeksiyon cihazı vasıtası ile şehrimize ait tarihi, kültürel ve turistik değerlerimizin aktarıldığı standımız, tüm yerli ve yabancı konuklardan büyük ilgi gördü.” diye konuştu.

Öte yandan Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür’ün eşi Hatice Ülgür, Midyat Belediyesi’nin hazırladığı içli köfte ve şamböreklerin satışını gerçekleştirerek gelirini de İzmir’deki yardıma muhtaç 3 öğrenciye bağışladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.