Midyatlı öğrencinin projesi Tübitak sergisinde

Midyatlı öğrencinin projesi Tübitak sergisinde

TÜBİTAK'ın proje yarışmasına katılacak olan Anadolu Lisesi öğrencisi Hülya Savaş, Kaymakam Oğuzhan Bingöl'ü ziyaret etti.

A+A-

Midyat Anadolu Lisesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) öncülüğünde bu yıl 46’ıncısı düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na katılacak.

Malatya'da düzenlenen yarışmaya Midyat'tan katılacak olan Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Hülya Savaş, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay, Okul Müdürü Abdulgafur Alptekin ve proje danışman öğretmeni Elif Gökdemir ile birlikte Kaymakam Oğuzhan Bingöl'ü ziyaret etti.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TUBİTAK’ın işbirliğiyle düzenlenen Malatya Bölgesi 46. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması yarı finaline Midyat Anadolu Lisesi davet edildi. 

Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Hülya Savaş’ın Biyoloji Öğretmeni Elif Gökdemir’in danışmanlığında hazırladığı biyoloji dalındaki ‘Sen Hiç İpek Böceği Gördün mü?’ isimli projesi TÜBİTAK tarafından Mardin il genelinde derece alarak, Malatya’da 30 Mart-2 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan bölge sergisinde Mardin’i temsil etmeye hak kazandı.

Sergilenmeye layık görülen proje ile Midyat ve çevresindeki il ve ilçelerde çok bilinmeyen İpek böcekçiliğinin yetiştirilebilir olduğu araştırılarak, üreticilerin planlı çalışma yapması durumunda hem para kazanacakları hem de istihdam imkanı yaratabileceklerini ortaya koydular.

“PROJENİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN DESTEK VERECEĞİZ”

Gösterdikleri başarıdan dolayı Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl ve ilçe Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay, öğrencileri ve okul idaresini makamında kabul ederek, öğrencilerin başarısını tebrik etti ve Malatya sergisinde başarılar diledi.

Ziyarette konuşan Kaymakam Bingöl, geliştirilen projelenin desteklenmesi durumunda bir anlam ifade edebileceğini söyleyerek, öğrencilerin gelişimlerine katkıda bulunan bu tip projeleri önemsediğini açıkladı. Bingöl, “Eğitimden amaç üretkenliğe ve ülke ekonomisine katkı sunmaktır. Bu anlamda bu projenin anlamlı ve uygulanabilir olduğunu düşünüyorum. Daha geniş bir çalışma hazırlanarak çok maliyet gerektirmeyen bu projenin hayata geçirilmesi için elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız. Bu projeyi hazırlayan öğrencimizi ileride inşallah kendi geliştirdiği bu projenin başında başarılı bir iş kadını olarak görürüz.” dedi. 

“YAŞITLARININ ÜSTÜNDE ÖRNEK BİR DAVRANIŞ SERGİLEDİ”

İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay da, “Proje işini hem düşünme hem de uygulamasını başaran öğrencimiz ve danışman öğretmenine, onların en büyük destekçileri olan ailelerine teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizi vermiş olduğu bu emekten ötürü kutlarım. Çünkü bu öğrencimiz yaşıtlarının üstünde gayret ve emek göstererek akademik ve bilimsel anlamda örnek bir davranış sergiledi. Onun bilimsel çalışmalarda göstermiş olduğu bu gayret ve heyecanını her zaman yaşatabilmesini temenni ederim diye konuştu.

“SEVİNÇLE KARŞILADIK”

Öğretmen ve öğrencileriyle gurur duyduğunu ifade eden Okul Müdürü Abdulğafur Alptekin de, öğrencilerinin hazırladığı projenin TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmasına davet edilmesinden dolayı büyük sevinç yaşadıklarını belirterek, ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, araştırma ve geliştirme odaklı bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlendiğini kaydetti.

“İLERİYE DÖNÜK FAYDALI BİR PROJE”

Bölge sergisine çağrılan biyoloji projesinin danışman öğretmeni Elif Gökdemir, ‘Sen Hiç İpek Böceği Gördün mü?’ isimli çalışmada öğrencisinin çok azimli çalışması sonucu başarıya ulaştığını, bölge sergisi sırasında aynı başarıyı tekrarlayıp dereceye girmek istediklerini belirtti. Gökdemir, şunları söyledi: 

“İpek böceği ülkemizin bir çok bölgesinde yetiştirilmektedir. Fakat Midyat’ta bu konuda hiçbir çalışma yapılmamaktadır. Bizim amacımız hem İpek Böceğinin daha çok yaygınlaşması hem de bu bölgede tanınır ve üretilebilir hale getirilmesidir. Bölge koşulları düşünüldüğünde bunun ileriye dönük etkin kullanımı sayesinde faydalı bir proje olması beklenmektedir.” 

“EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDECEĞİZ”

Projeyi hazırlayan Hülya Savaş ise, “Midyat bölgesinde çok bilinmeyen ve yetiştirilebilir olduğu araştırılan İpek böceğinin uygun koşullar sağlanarak yetiştirilmesi, böylece bu bölgede ipek böcekçiliğinin tanıtılması ve bundan sonra yetiştirilmesinin sağlanması amaçladık. Bizler yarışmanın bu aşamasında jüri karşısında projelerimizi sunarak bölge derecesi yapmaya gayret edeceğiz. Bu anlamda okulumuzu, ilçemizi ve ilimizi elimizden geldiğince en iyi şekilde temsil etmeye özen göstereceğiz. Varlıkları ile bizlere destek olan ailelerimize, arkadaşlarımıza, idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum