Midyatlı Öğrencileri Sahne Heyecanı Sardı

Midyatlı Öğrencileri Sahne Heyecanı Sardı

Aziz Önen Lisesi'nde tiyatro var, öğrenciler çok mutlu...

A+A-

Midyat’ta ilk kez sahneye çıkmanın heyecanını yaşayan öğrenciler oyundaki rollerini en iyi şekilde sergilemeye çalışırken, onları izlemeye gelen arkadaşları ve aileleri alkışlarla destek oluyor.

Midyat Aziz Önen Lisesi’nde öğretmen ve öğrencilerin oluşturduğu tiyatro topluluğu, Turgut Özakman’ın yazdığı “Ah Şu Gençler” adlı oyununu seyirciyle buluşturmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Tiyatro topluluğu, geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde hayatını kaybeden arkadaşları 10. sınıf öğrencisi Mahsum Mutlu’nun anısına yılsonunda düzenlenecek etkinlikte oyunlarını sahneleyecek.

Her gün televizyonda aynı şeyleri izlemekten sıkılan, sınav kaygısından bunalan, hayatına bir değişiklik getirmek isteyen, deneyimlerini ve güncel meselelere karşı tepkilerini dillendirmek isteyen liseli gençler, toplumsal duyarlılık bilincini bu kez tiyatro ile birleştirdi. Tiyatro topluluğunda yer alan öğrenciler, Turgut Özakman’ın kaleme aldığı “Ah Şu Gençler” isimli oyunda gençlerin sorunlarını, kendilerini ifade edemeyişlerini ve büyüklerin gözünden gençleri anlatıyor.

Okulun öğrencilerinden Lokman Acar, Aygül Kurnaz, Eyüp Yıldırım, Şeyma Er, Abdulsamet Arslan, Esma Oktay, Nurullah Kaya, Aslıhan Parti, Özbek Altın, Mehmet Aybar, Aslıhan Aslan ve Yusuf Ekin’in rol aldığı 2 perdelik oyunun ilk bölümünde gençlerin yetişkinlere, ikinci bölümünde de yetişkinlerin gençlere bakışı anlatıyor.

Kısa bölümler halinde sahnelenen oyunda çocukları olumsuz yönde etkileyen karı-koca ilişkileri ve çocuklara kötü örnek olan davranışlar ele alınıyor. Çocukların kendilerine öz eleştiride bulunmaları gerektiğinin de anlatıldığı oyun yaklaşık 1 saat sürüyor.

Okul öğretmenlerinden, tiyatro grubunun kurucusu ve oyunun yönetmeni Gülhan Koçgürbüz, kültür, tarih ve sanat şehri olan Midyat’ta önemli bir kültür ve sanat etkinliğini gerçekleştirecek olmalarının sevincini yaşadıklarını belirtti.

Tiyatronun toplumların yaşamında önemli bir rolü olduğunu, toplumların sanatla beraber ilerleme kaydettiğini söyleyen Koçgürbüz, liseli gençlerin sosyal hayatın içinde yer alması, eğitim ve kültürel faaliyetlerden faydalanmalarını sağlamak amacıyla tiyatro çalışmalarını başlattıklarını kaydetti.

Öğrencilerin ilkkez sahneye çıkmanın heyecanını yaşadığını söyleyen Koçgürbüz, “Öğrencilerin ders dışında sanata zaman ayırmaları onların gelecekteki yaşamlarına da olumlu etkisi olacaktır.” dedi.

Koçgürbüz, “Tiyatroyu toplumun her düzeyine sevdirip yaygınlaştırmak, öğrencilerin sanat bilinçlerinin yükseltilmesine katkıda bulunmak, gençlerin sanatsal bir ortamda üretim yapmalarını sağlamak, sorumluluk duygusu, yaptığı işe özen gösterme, takım çalışması, özgüvenlerini artırma ve sosyal bir birey olma yeteneklerini geliştirmek amacıyla tiyatro ekibini kurduk.” ifadelerini kullandı.

Oyuncular arasında yer alan Şeyma Er, “Ne mutlu bize ki, böylesine önemli bir oyunda yer alıyoruz. Oyun kendimi daha rahat ifade etmeme yardımcı oldu hala da oluyor. Açıkça eğlenceli ve samimi bir çalışma ortamı. Kendimi burada güzel bir etkinliği parçası gibi hissettim ve kendimi keşfetme şansı buldum. Oyun kendimin ve etrafımın farkına varmama yardımcı oldu. Bu oyunumuza tüm tiyatro severleri çağırıyoruz.” dedi.

Eseri hayatını kaybeden arkadaşı için sahnelemekten onur duyduğunu anlatan Aygül Kurnaz, “Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden genç ve idealist arkadaşımız belki bir daha geri gelmeyecek. Ama bize asla bitmeyecek bir sevgi ve güçlü bir bağ ile birbirimize bağlanmayı öğretti. Bu çalışmayı hayatını kaybeden arkadaşımıza adamamız, en azından duygu ve saygı açısından güzel bir örtüşme.” diye konuştu.

Öğrencilerden Aslıhan Aslan da, “Gerçekten tiyatrodan zevk alarak yapıyorum. İlk defa tiyatroda yer aldım. Ve aldığım içinde çok mutluyum. Kendimi sergilemek hoşuma gidiyor” derken; oyunda yer alan Lokman Acar ise tiyatroda yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, kendisine imkân sağlayanların yüzünü kara çıkartmayacağını söyledi.
 

sizinmedya_foto-galeri.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum