Midyatlı Öğrenciler Robot Geliştirdi

Midyatlı Öğrenciler Robot Geliştirdi

Midyat Meslek Yüksek Okulu Teknik Programlar Bölümü Öğrencileri beyaz çizgi takip eden robot yaptı.

A+A-

Bilim ve teknoloji alanında örnek çalışmalar yürüten Artuklu Üniversitesi, Midyat Meslek Yüksek Okulu Teknik Programlar Bölümü Öğrencileri beyaz çizgi takip eden robot yaptı.

Midyat Meslek Yüksek Okulu Robot Kulübü Öğrencileri Türk-Japon işbirliği ile Ankara’da düzenlenen 6. Uluslararası Robot Yarışması'na katıldı. Öğrenciler Uğur Erman ve Ömer Çetin, çizgi izleyen robot kategorisinde ‘Artuklu’ isimli robotları ile derece alarak dönmeyi hedefliyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve JICA (Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı) işbirliği ile düzenlenen 6. Robot Yarışması Ankara Prof. Dr. Ahmet Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek. Yarışmada üniversite ve lise düzeyinde öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan robotlar yarışacak. Yarışmada sumo, mini sumo, çizgi izleyen ve temalı olmak üzere dört kategori bulunuyor.

Midyat Meslek Yüksekokulu Teknik Programlar Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Mehmet Rıda Tür’ün akademik danışmanlığında, son sınıf öğrencileri Uğur Erman ve Ömer Çetin’in yazılımını kendi hazırladıkları robot prototipi, siyah düzlem üzerine çizilen beyaz çizgileri takip ederek, ışık algılayıcı sensör yordamıyla yönünü buluyor.

Öğretim Görevlisi Mehmet Rıda Tür, amaçlarının öğrencilerin ülkeye yararlı birer fert ve gerçekleştirecekleri ürünlerle bilgi çağına yaraşır nesiller yetiştirmek olduğunu söyledi. Bilimsel çalışmaların sürekli destekçisi olduklarını vurgulayan Tür, öğrencileri tarafından yapılan çizgi izleyen robotla yarışmada derece almak için mücadele edeceklerini kaydederek, şöyle konuştu:

“Başarının sırrı, biz hedefini koymuş ve hedefine ulaşmaya çalışan bir üniversiteyiz. Bu bir günün içinde ortaya çıkan bir çalışma değil. Geçen yıl elde ettiğimiz başarıdan sonra arkadaşlarımızla bir araya geldik. Üniversitemizi nasıl temsil edeceğimizi, Üniversitemizi nasıl ön plana çıkaracağımızı tartıştık. Robot yarışmalarında alt yapımızın çok uygun olduğunu, arkadaşlarımızın bu işe yatkın olduğunu ve bu alanda yatırım yaparsak, kendimizi gösterebileceğimize kanaat getirdik. Bu yılki yarışmada da derece ile dönmeyi planlıyoruz. Umarız bu hedefimizde başarılı oluruz”

Yapılacak olan yarışmalarda başarılı olacaklarına inandıklarını belirten Üniversite öğrencisi Uğur Erman ise, yaptığı çalışmayı geliştirebilmesi halinde, bu örnek robotun endüstride, sanayide ve özellikle de taşımacılıkta kullanılabileceğini, sensörü sayesinde de insan gücüne ihtiyaç duymadan kullanılabileceğini belirtti. "Artuklu" ismini verdiği robotuyla, Türk-Japon işbirliği ile düzenlenen yarışmaya katılacaklarını söyleyen Erman, Midyat Meslek Yüksekokulu Teknik Programlar Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Mehmet Rıda Tür’e vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum