Midyatlı Öğrenciler Film Setinde

Midyatlı Öğrenciler Film Setinde

Midyat’ta, lise öğrencileri, farklılıklarla bir arada yaşama kültürüne dikkat çekmek amacıyla kısa metrajlı bir film çekti.

A+A-

Midyat’ta, lise öğrencileri, farklılıklarla bir arada yaşama kültürüne dikkat çekmek amacıyla kısa metrajlı bir film çekti. Önemli bir projeye imza atan Aziz Önen Lisesi 10’ncu sınıf öğrencileri, Hıristiyan, Müslüman ve Yezidi inancına mensup Süryani, Kürt ve Mıhallemi ailelerin “Birlikte yaşama kültürünü” konu alan 12 dakikalık kısa film çekti.

Yüzyıllardır bir arada yaşayan Süryani, Müslüman ve Yezidi inançlarına mensup çocukların birbirleriyle arkadaşlıklarının konu edildiği ‘Rengi Marde’ adlı kısa filmin yönetmenliğini Okulun Edebiyat Öğretmeni Gülhan Koçgürbüz yaparken, öğrenciler Nuri Akbulut, Enver Aksoy, Murat Görgen, Abdullah Akkurt, Yasin Demir, Mehmet Arif Akalan, Abdullah Akar ve Ali Akalan da filmde rol aldı. Hem kamera önü, hem de kamera arkasında görev alan öğrenciler, 1 aylık çekimlerin ardından Midyat’taki birlikte yaşama kültürünü beyaz perdeye taşıdı.

Proje hakkında bilgi veren oyun yönetmeni Edebiyat Öğretmeni Gülhan Koçgürbüz, Midyat’taki farklı dinden ve kültürden vatandaşların birbirleriyle olan dostluklarını ve kültürel ilişkilerini konu alan kısa metrajlı film çekme fikrinin öğrencilerinden geldiğini söyledi. Filmi, 7 kişilik ekiple 1 ayda çektiklerini ifade eden Koçgürbüz, “Bu çalışmada kültürel farklılıklar ve farklı inançtan vatandaşların birbirleriyle olan ilişkilerini anlattık. Okulumuzda, Süryani, Müslüman ve Yezidi öğrenciler birlikte okuyorlar. Bu durum öğrencilerimizde birlikte yaşama kültürü ve farklılıklara saygı anlamında olumlu yansımaları oluyor.” dedi.

Filmde oynayan Aziz Önen Lisesi 10’ncu sınıf öğrencisi Nuri Akbulut da, “Midyat’ta yüzyıllarca farklı dinden, ırktan insanlar bir arada yaşamış ve ortak bir sentez yaratmışlardır. Burada bulunan bütün insanlar ortak bir kültüre sahiptir. Bu kültürün önemini bizler çok iyi biliyoruz. Asırlardır dedelerimiz, babamız ve bizler farklı dinden olan komşularımızla, arkadaşlarımızla bir arada huzur içinde, kardeşçe yaşıyoruz. Bu güzel ortamda birbirimizle güzel arkadaşlıklarımız, sosyal ve kültürel ilişkilerimiz var. Bu güzelliği filme çekmek istedik” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.