MİDYATLI KADINLAR KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN EL SANATINI YAŞATIYOR

Mardin'in Midyat İlçesinde, kadınlar, geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanan, yok olmaya yüz tutmuş geleneksel “Kumaşa baskıcılık” sanatını öğreniyorlar.

Kumaşa Tahta Baskıcılık Sanatı kursu, kadınların hem yeni beceriler geliştirmesini sağlıyor, hem de aile bütçesine katkıda bulunacak kazanç elde etmelerini sağlıyor.

Midyatlı kadınların elinde yeniden hayat bulan unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden birisi olan “Kumaşa Tahta Baskıcılık Sanatı” bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Midyat’ta, Aysel ve Ayşe Noyan kardeşler tarafından öğretiliyor.

Kursa katılan Müslüman, Ezidi ve Süryani Kadınlar elbirliği ile gelenekse bu sanatı yeninden canlandırmak için kolları sıvadı.

Işıklar Mahallesi’nde Midyat Kaymakamlığı'na bağlı Aile Destek Merkezi'nde, Türk Kızılayı Mardin Toplum Merkezi işbirliğiyle açılan kursta kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel tahta baskıcılık sanatı kadınların yoğun ilgisini çekiyor.

Bir ay devam edecek kursa katılan kadınlara günlük 75 TL ödeme yapılıyor. Kursun sonunda bu sanatın yaşatılması için belirlenecek 5 kadının evinde baskıcılık atölyesi kurularak birer dikiş makinesi hediye edilecek.

Hafta içi her gün verilen ve kaybolmakta olan Midyat'ın el sanatları içerisinde yer alan tahta baskıcılık kursuna katılan kadınlar, hem geleneksel yöntemleri öğreniyorlar, hem de modernizasyon teknikleriyle günlük hayata uyarlanan eşyalar üretmeyi öğreniyorlar.

Önce teknik bilgilerle pratik yaparak eğitime başlayan kursiyerler, bunun üzerine kendi kabiliyetlerini ekleyerek ortaya birbirinden güzel eşyalar ortaya çıkarıyor.

Ahşap kalıp sağlam yapılı ve dokusu oymaya elverişli olan ağaçlardan hazırlanır. Basılacak olan resim kalıba ters olarak çizilir ve oyma işlemine geçilir.

Resmi oluşturan çizgiler ahşap baskı levhası üzerinde zeminden yüksekte kalacak biçimde oyulur. Çeşitli otlardan elde edilen kök boya kullanılarak tahta kalıbın üzerine sürülür ve kalıp kumaşa preslenerek baskı tamamlanır.

Kadınlar, baskıcılık kursunda çanta, masa örtüleri, kıyafetler, gibi eşyaları yaparak ve ortaya çıkarttıkları bu ürünleri satarak aile bütçelerine de katkı koyma fırsatı yakalıyorlar.

25 Haziran 2022 Cumartesi 11:18

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar