Midyatlı Kadınlar Haklarını Öğreniyor

Midyatlı Kadınlar Haklarını Öğreniyor

Hayata geçirilen proje sayesinde kendi haklarının neler olduğunu öğrenen kadınlar daha sonra başka kadınlara öğretmek için de harekete geçiyor.

A+A-

Midyat’ta kadın hakları ihlallerine karşı yeni bir proje başlatıldı. “Hayatın Aktif Kısmında Kadınlara Yer Açın” projesi ile Midyatlı kadınlar haklarını öğreniyor.

Hayata geçirilen proje sayesinde kendi haklarının neler olduğunu öğrenen kadınlar daha sonra başka kadınlara öğretmek için de harekete geçiyor.

Midyat’ta faaliyet gösteren Ortadoğu Okul Öncesi Eğitimi Geliştirme Derneği, kadınları kendi hakları konusunda eğitmek amacıyla “Hayatın Aktif Kısmında Kadınlara Yer Açın” isimli bir proje başlattı. Kadınların ve kadın STK’larının statüsünü yükseltmeyi ve bölgesel kalkınmışlık farklılıklarını ortadan kaldırmayı amaçlayan toplam 105 bin Euro bütçeli “Hayatın Aktif Kısmında Kadınlara Yer Açın” Projesi’nin açılışı yapıldı.

Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan dernek binasında gerçekleşen açılış toplantısına Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Ak Parti Midyat Başkanı Hüseyin Çelebi ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Proje Koordinatörü Tülay Talay, düzenlenen proje tanıtım toplantısında, projenin Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilerek “Kadınların ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Hibe Programı” kapsamında uygulandığını söyledi.

Projenin bir yıl süreceğini ve bu kapsamda kadınların her konuda bilinçlenmesine yönelik eğitimler verileceğini anlatan Talay, Midyat’ta kadın statüsünün iyileştirilmesi ve kadın ihlallerine karşı farkındalık oluşturmak istediklerini açıkladı.

Projenin Midyat ve Midyatlı kadınlar açısından büyük öneminin olduğuna inandıklarını kaydeden Talay, proje kapsamında 180 kadına eğitim vereceklerini dile getirdi.

Midyat’ta cinsiyet ayrımcılığına ve kadın haklarına yönelik ihlallere karşı mücadele etmek amacıyla projenin gerçekleştirildiğini kaydeden Talay, kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve kadınların toplumsal yaşamdaki yerinin güçlendirilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Talay, “Kadınlarımızın sosyalleşmeleri bilgi eksikliklerin giderilmesi, kendilerine güvenen bilinçli bireyler haline gelebilmeleri toplum için büyük bir ihtiyaca dönüşmüştür. Midyat’taki kadınların, kadın hakları, sorumlulukları, özgürlükleri ve ideal yaşam standartları konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Proje ile kadının sosyal, siyasal ve ekonomik statüsünün yükselmesi hususunda toplumda genel bilinç ve duyarlılık uyandırılacak. Bu projeden farklı statüdeki bayanların aynı fiziki şartlarda bir araya gelerek grup içerisinde sosyalleşmesi, günlük hayatta kendisine gerekli olan bilgi ve becerilerini arttırmaları gibi sonuçlar beklenmektedir. Kadınlara gelir getirici ve Midyat’ta kadın istihdamını ve girişimcilerini destekleyici programların geliştirilmesini sağlayacağız.” dedi.

Cinsiyet ayrımcılığına ve kadın haklarına yönelik ihlallere karşı mücadele etmek amacıyla böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Talay, “Midyat’ta kadın sorunları konusunda duyarlılığı geliştireceğiz. Proje kapsamında kadın dayanışma merkezi kurarak kadına yönelik ihlallerin sona erdirilmesi ve kadın haklarıyla ilgili farkındalığın artırılması için eğitim faaliyetlerinde bulunacağız. Merkezimizde 1 Psikolog, 1 Sosyolog ve 1 Avukat bulunacak. Bunlar merkeze başvuran kadınlara yaşadıkları sorunlar ile ilgili yardımcı olacak ve çeşitli seminerler düzenleyerek kadın hakları konusunda bilgi sahibi olmalarına yardımcı olunacak. Ayrıca kadınlar ve kadınları destekleyen STK’lar ile yerel yöneticiler arasında iletişim ve dayanışma ağlarının kurulmasını teşvik ederek kadın haklarının savunulup tanıtılmasını sağlamaya çalışacağız. Yine projemiz içinde yer alan önemli bir hususta eğitim çalışmalarımız sonrasında Midyat’taki kadınların sorunları ve taleplerini yansıtan bir tiyatro oyunu sahnelemek.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum