Midyatlı Gençler Üniversite Öncesi Seçecekleri Meslekli Tanıyor

Midyatlı Gençler Üniversite Öncesi Seçecekleri Meslekli Tanıyor

Mardin'in Midyat ilçesinde, öğrenciler, 'ülkemi seviyorum, mesleğimi seçiyorum' adlı etkinlik ile gelecekte seçecekleri meslekleri tanıyor.

A+A-

Mardin'in Midyat ilçesinde, öğrenciler, 'ülkemi seviyorum, mesleğimi seçiyorum' adlı etkinlik ile gelecekte seçecekleri meslekleri tanıyor. Üniversite sınavına hazırlanan gençlerin yaşadıkları en büyük sorunlardan birisi de meslek seçimi. Yanlış meslek seçimi nedeniyle her yıl çok sayıda genç tekrar tekrar sınava girerken, erkek ve kızlardan oluşan Midyatlı 25 liseli genç de, aynı hataya girmemek için şimdiden seçmeyi düşündükleri meslekleri bu işi yapanlardan dinleyerek hem bilinçleniyorlar hem de  tercihlerini şekillendiriyorlar. 'Hangi meslek bana uygun?' sorusundan yola çıkan liseli gençler, Midyat'ta özel sektörde çalışan İnşaat Mühendisi Hekim Arslan ile bir araya gelerek, mesleği hakkında bilgi aldılar.

Mühendis Arslan, mühendislik mesleğine ilgisi olan öğrencilerin bu mesleği tercih etmelerini isterken, mühendislik mesleği için gerekli olan akademik eğitim hakkında öğrencilerle bilgi paylaşımında bulundu. Öğrencileri motive etmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, öğrenciler hem mesleği daha yakından tanıma hem de hangi mesleği seçmeleri konusunda fikir sahibi olma şansını buldular. Etkinlik kapsamında öğrenciler doktor, hukuk, mühendis, askeri personel, polis, hemşire, gazeteci, aşçı, kuaför ve imam gibi bir çok meslek erbabıyla tanışma fırsatı bulacak.

İnşaat Mühendisi Hekim Arslan yaptığı açıklamada, "Gençler üniversiteye gitmeden önce meslekler tanımaları bilgi sahibi olmaları onlar için çok önemlidir. çoğu gencimiz bilmeden kaydolduğu üniversiteyi bırakmak zorunda kalıyor, çünkü bakıyor ki seçtiği mesleği yapamayacak. Bir insan bir mesleği yaptığına o işini sevmesi lazım. Bizim bölgemizde aileler, çocuklarını daha çok tıp ve öğretmenlik gibi alanlara yönlendiriyorlar. Bu da çoğu çocuğu mutsuz ediyor. Bu sebeple bugünkü bu etkinliği çok önemli görüyorum. İnşaat mühendisliği hakkında fırsatları, avantajları ve dezavantajları ile ilgili gençlere bilgiler paylaştım. Öğrenciler şimdiden İnşaat Mühendisliği bölümü ile ilgili bilgi sahibi oldular. Gençlerimiz üniversite sınavına kadar bu meslekleri artık değerlendirecek ve buna göre kararını verecek. gençlerimize hayatlarında başarılar diliyorum" dedi.

Gençlerden Rohayv Muhammed, "Ben Lise 10. sınıf öğrencisiyim, inşallah üniversiteye de gideceğim. bugün meslekleri toplanmak için bir araya geldik. hergün farklı bir meslek temsilcisi ile görüşeceğiz. Bizimle çok yararlı bilgiler paylaşıyorlar. bu da bizim ,için ok önemli oluyor" dedi.

10. sınıf öğrencisi Melike Arık da, "Geleceğimizi için şimdiden ileri de tercihini yapacağımız meslekleri tanıyoruz. Henüz hangi bölümü tercih edeceğimize karar vermedik. Bugün verimli bir sohbet oldu. Misafiri olduğumuz İnşaat Mühendisi abemiz bizlere kendi mesleğini anlatı. Üniversiteyi nasıl okuduğunu ve mezun olduktan sonraki iş yaşamından bahsetti bizlere. teşekkür ediyoruz Ona" dedi.

Öğrencilerden Ayşe Akyol ise, "Önümüzde üniversite hayatı var, sonrasında ise bizlerde birer meslek sahibi olacağız. Tabi ki bu süreçte hem bizim seveceğimiz hemde ülkemize faydalı olacak bir meslek tercihinde bulunmak istiyoruz. bundan dolayı aklımızdaki tüm meslekleri tanımaya çalışıyoruz. bence bütün öğrenciler bu şekilde yapmalı sonrasında pişman olmamaları için." dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.