Halis NAYIFOĞLU

Halis NAYIFOĞLU

Midyatlı deneyimli siyasetçi Veysi Şahin'in 24 Haziran seçim portresi

A+A-

"Midyatlı deneyimli siyasetçi Veysi Şahin'in 24 Haziran seçim portresi"

Bir seçim klasiğidir, yerel ya da genel fark etmez seçimler yaklaşınca hemen hemen herkes çeşitli yorumlar yapar, oyları partilere dağıtır, birilerini yüceltir, birilerini de mağlup gösterebilir. Seçim süreçlerini en renkli ve heyecanlı yönü "aday adaylığı" dönemidir. Bölgede en çok merak edilen adaylar genelde Ak Parti ve HDP'nin adaylarıdır. Bu dönemde kim kimi görürse "sizce ne olur, kim-ler aday gösterilebilir?" gibi sorular sorar, merakını gidermeye çalışır.

27. Dönem Milletvekili genel seçimlerinde de benzer durumları çok gördük, çok yaşadık. Tabi ki nihai kararı yine siyasi partilerin genel merkezleri verdiler. Sonuçta aday olarak gösterilen kişiler ile ilgili parti merkezinin genelde birden çok hesabı ve kritik tercihleri oluyor. Bu yazımda 24 Haziran seçimlerinde Ak Parti'den aday olan Midyatlı deneyimli siyasetçi Veysi Şahin'in seçim portresini değerlendirmeye çalışacağım.

Ak Parti tarafında aday listeleri açıklanmadan önce hemen hemen herkes (siyasetle uğraşanlar ya da uğraşmayanlar) "mevcut milletvekilleri ve aday adayı olan kişiler de dahil seçmen nezdinde bir heyecan yaratamayacağını, oy kayıplarının yaşanabileceğini" dile getiriyorlardı. Ak Parti Genel Merkezi de bunu görmüş olacak ki "Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçiminde oy kayıplarını yaşamamak için" Mardin'in yanı sıra bölgede saygınlığı olan Midyatlı Sayın Veysi Şahin'i "aday adayı olmamasına rağmen "3. sıradan Milletvekili adayı" göstermişti. Fakat hemen hemen her seçim döneminde Midyatlı adaylar listelerinin ilk iki sırasında yer alırken maalesef bu dönem üçüncü sırada yer verilmesi tepkilere de neden olmuştu.

24 Haziran seçimleri ile birlikte Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçecek olması ve bu sistemin de ilk Cumhurbaşkanının seçilmesi bu seçimi çok daha önemli hale getirdi. Siyasi partiler, bir oyun bile ne kadar değerli olduğunun bilinciyle çok dar bir zaman diliminde, Ramazan orucu ve kavurucu sıcaklara aldırış etmeden gece gündüz çalışmak için niyetlerini ortaya koymuş olsalar da bu aşamada (adayların ve teşkilatların) sergileyeceği performans çok daha önemli hale gelmişti.

Bunu şuradan anlayabiliriz. Seçim sonuçlarının ardından Ak Parti'nin yeni seçilen Mardin milletvekilleri Şehmus Dinçel ve Cengiz Demirkaya ile Ak Parti il başkanı Nihat Eri'nin Midyat'a gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında Ak Parti'nin üçüncü sıra Milletvekili adayı Veysi Şahin bir konuşma yaparak, "Biz Midyat olarak elimizden geldiğince çalıştık. Diğer ilçelerde alınan sonuçlar ilgili il teşkilatı bir değerlendirme yapmalıdır" demişti. Ak Parti İl Başkanı Nihat Eri de aynı minvaldeki konuşmasında, "Veysi kardeşimin seçileceğine çok inanıyordum ama bazı ilçelerde umduğumuz rakamları elde edemedik" diye hayal kırıklığını dile getirmişti.

Şimdi de gelin bu noktada en son yapılan iki genel seçimi karşılaştıralım. 2015 yılı Kasım'ında yapılan milletvekili seçiminde Mardin'de Ak Parti 107 bin 804 oy, HDP 258 bin 384 oy, CHP 5 bin 87 oy, MHP 2 bin 959 oy ve Saadet Partisi 811 oy aldı. 24 Haziran seçiminde ise Ak Parti 114 bin 683 oy, HDP de 233 bin 657, CHP 11 bin 35 oy, MHP 9 bin 474, Hüda-Par 8 bin 253 oy ve Saadet Partisi 3 bin188 oy aldı. Son seçim sonuçlarına baktığımızda Ak Parti, CHP, MHP ve Saadet Partisi'nin oylarını artırdığı görülürken, HDP tarafında ise bir düşüş olduğu görülüyor. Herkes bilir ki başarı bir ekip işidir, tek kişinin (bir adayın, bir teşkilatın) yapacağı etki sınırlıdır. Aslında bu seçimde Ak Parti Mardin'de başarılı oldu mu, yoksa başarısız mı oldu, istenilen sonuç elde edildi mi, yoksa elde edilmedi mi, kimler çalıştı ya da kimler çalışmadı gibi sorular hala zihinlerde merak edilen sorular olarak duruyor. Partinin ilgili organları muhakkak seçim sonucunu en ince ayrıntısına kadar değerlendirip, yeni seçimler için kararlar vereceklerdir.

Buraya kadar seçim ile ilgili genel bir çerçeve çizdikten sonra Milletvekili adayı Veysi Şahin'in seçim kampanyası karnesini değerlendirmeye geçebiliriz. Şahin'in adaylığı kesinleştikten sonra bu tarihi seçimin bilinciyle, kendisinden beklenen performansın çok üzerinde gayret göstererek sadece Midyat'ta değil, Mardin'in dört bir tarafında gece gündüz demeden seçim kampanyasını yürüterek toplumun farklı inanç kesimleri, kamu kurum ve kuruluşlar, STK'ların temsilcileri ve kanaat önderleriyle çeşitli görüşmeler ve ziyaretler yaptı. Belki de bu seçim de Ak Parti hanesine yazılabilecek en büyük kazanım Şahin'in kendi inisiyatifini kullanıp partiye küskün olanları da tekrar partiye kazandırması oldu.

İçten bir "Helâl ü hoş olsun" denilmesini belki de yaşamımızda bir çoğumuz duymuş yada kullanmışızdır. Şahin'in 'aslolan davadır, ülkemin aydınlık yarınları ve büyük hedeflerimiz için' deyip alın teriyle kazandığı maddi imkanlarını partisinin başarısı için gözünü kırmadan harcaması, köy köy dolaşıp ayak basılmadık yer, sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmayıp vatandaşların taleplerini dinlemesi ve çözüm önerlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunmasını *Mardin'in yeni milletvekili Şehmus Dinçel, şu sözlerle yorumladı: “Atom karıncalığıyla müthiş bir çalışma yürüttü, diyebilirim ki 6 adayın en iyi çalışmasını yürüttü” dedi. **Ak Parti İl Başkanı Nihat Eri de “Veysi kardeşim, kampanyanın en başarılı adayıydı” değerlendirmesiyle çalışmalarını ve performansını takdir etmişti.

İyi bir politikacı işin aslında insanların kalbine girmek olduğunu, sıcak bir elin, içten bir tebessümün bile vatandaşlar nezdindeki değerini ve önemini çok iyi bilir. Bana göre en büyük makam insanların kalbindeki yer almaktır. Seçim çalışması sırasında vatandaşların Veysi Şahin'e gösterdiği ilgi ve sevgi gösterisi kendisi için en büyük kazanımdır. Sadece Midyat'ta değil, tüm Mardin'de, hatta çevre il ve ilçelerde ne kadar sevildiğini ve destek gördüğünü bu seçim vesilesiyle bir keza daha gören Şahin, belki Milletvekili olamadı ama en değerli makamı insanların kalbini kazandı.

Midyat'taki seçim kampanyası çok hayırlı bir işe de vesile oldu. Midyat'ın deneyimli siyasetçisi Şahin, seçim kampanyasında ilk iş olarak Midyat'ta, Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ile aralarındaki kırgınlıkları gidermekle başladı. Sayın Şahin ile Sayın Nasıroğlu, Ak Parti ilçe başkanlığı önündeki seçim otobüsünün üzerinde toplanan kalabalığa 'aralarındaki kırgınlıkları unuttuklarını' söyleyerek, el ele tutuşup birlikte ellerini havaya kaldırarak, seçmene birlik ve beraberlik mesajını vermeleri her kesimden takdir toplamıştı. Bu birlik ve beraberlik Midyat'ımızın, ülkemizin aydınlık yarınları adına çok önemlidir.

Başarmak, önceden tasarlanan faydalı bir neticeye ulaşmak, isteğine nail olmak, bir işi maksada uygun biçimde tamamlamak, netice almak ümidiyle bir işe sarılır. Doğrusunu söylemek gerekirse Müslüman kişi netice almakla değil, gayret etmekle mükelleftir. Hatırlayanlar olacaktır, eskiden “başarı” değil “muvaffakiyet” dilenirdi. Kitapların ön sözlerinde sıkça kullanıldığı üzere, bir işe girişenler “gayret bizden, tevfik Allah’tan” niyazında bulunurdu.

Siyaset millete hizmet makamıdır. Siyasi bir makam elde edilmeden de insan kendi şehri ve insanları için önemli çalışmalar yapabilir, fakat siyaset çok daha etkin bir araçtır. Şayet Veysi Şahin seçilseydi uzun yıllardır Mardin ve ilçeleri için dillendirilen ve bir türlü çözülemeyen bir çok sorunu çözmek için gayret gösterecekti. Biz inanıyoruz ki Şahin, seçimde halktan aldığı güçlü destekle Ankara'da, Ak Parti'de, Bakanlıklarda yine Midyat için, Mardin için bir çok talebi dile getirecektir. Bu yolda başarıları diliyoruz...

Halis İŞ

Bu yazı toplam 2113 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum