Midyatlı Çocuklara Modern Dans Eğitimi

Midyatlı Çocuklara Modern Dans Eğitimi

Doğu'da gelişim ve değişime öncülük eden kentlerin başında gelen Midyat’ta açılan modern dans kursu yöre halkının büyük ilgisi ile karşılandı.

A+A-

Süryanilerin, Kürtlerin, Mıhallemilerin, Türklerin ve Yezidilerin yüzyıllardır bir arada yaşadığı ve bu yönüyle de dünya insanlarının ilgisini çekmeyi başaran Midyat, gelişim ve değişime öncülük etmeyi sürdürüyor.

Sosyal, kültürel ve ekonomik alanda büyük gelişmelerin yaşandığı kentte ki çocukların hayatına şimdi de İspanyolların Flâmenko dansı ve Latin Amerika’nın Salsa dansı girdi.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Midyat Öğrenim Birimi’nde çocuklar ve gençlere verilen modern dans eğitimi büyük ilgi ile karşılandı. Gelenek ve göreneklerin yaygın olduğu bölgede tüm tabuları yıkarak yöre halkının hiç alışık olmadığı dansları öğrenen çocuklar yeni nesillere de öncülük ediyor.

TEGV’DE FLÂMENKO VE SALSA RÜZGÂRI VAR
Dans hocası İsa Kaynak tarafından serbest etkinlikler kapsamında ‘Midyat’tan Madrite” ismi ile verilen modern dans eğitimine 7–14 yaş aralığında ki 20 çocuk katılıyor. Birimde açılan kursa katılan çocuklar eğitmenerinden İspanyolların meşhur Flamenko dansı ve Latin Amerika’nın Salsa dansı ile tüm salon danslarının temel figürlerini öğreniyor. Çocuklara ayrıca derslerde teknik, taktik, özel antrenman ve oyun kuralları da gösteriliyor. İlk zamanlarda modern danslar hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan ve figürlerini oynamakta zorlanan çocuklar, şimdi ise hocalarını şaşırtacak düzeyde dans öğrendiler.

Birimde modern dans eğitimi alan çocuklar haftanın 3 günü, 6 saat bir araya gelip partnerleriyle dans ediyor. Etkinliğin ilk zamanlarında partnerleriyle yan yana gelmekten çekinen çocuklar dans etkinliği sayesinde birbirleriyle kaynaştılar ve dans dışındaki zamanlarında da birer iyi arkadaş oldular.

sizin-medya-10.jpg

‘DANS EDEBİLEN YENİ NESİL ÇOCUKLAR’
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Midyat Öğrenim Birimi Sorumlusu Kadir Kurt,  modern dans eğitiminin, çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine büyük destek sağladığını belirterek, özgüveni yerinde, mükemmel dans edebilen yeni nesil çocukların yetişmesini arzuladıklarını kaydetti. Eğitimin çocuklar da özgüven, paylaşım, başarı, sevgi ve hoşgörüyü arttırdığını anlatan Kurt, dans eğitimiyle birlikte çocukların özgüvenlerinde artış yaşandığını, hayata dair yeni umutların ve  yeni tutkuların meydana geldiğini ifade etti.

‘SOSYAL BECERİLERİ GELİŞİYOR’
Çocukların, birlikte hareket etmeleri, paylaşmayı öğrenmeleri ve arkadaşlık ilişkilerini geliştirmeleri konusunda sosyal aktivitelerin başarılı sonuçlar doğurduğunu belirten Dans hocası İsa Kaynak, “Dans, çocuklarımızın sosyal becerilerini geliştirmekle birlikte, fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Birimde üye çocuklara modern danslar eğitimi verilmektedir. Verilen eğitimle çocuklarımız, müziği dinleyerek vücudunu çok yönlü kullanabilmeyi öğreniyorlar” dedi.

‘FARKLI ÜLKELERİN KÜLTÜRLERİNİ TANIYORLAR’
Modern dans dersleri ile daha yaratıcı olan çocukların ekip çalışmasını öğrendiklerini kaydeden kaydeden Kaynak, “Çocuklar, derslerin dışında enerjilerini atacak bir ortam buluyor ve oynadıkları oyunlar ile farklı ülkelerin kültürlerini tanıyorlar. Modern dans derslerinde uygulanan hareketler ve dersin işlenişi, öğrencilerin potansiyeli ve yapısı ne olursa olsun (zayıf-şişman, kısa-uzun), vücut dilini daha iyi kullanmalarını sağlıyor. Çocuklar derslerde öğrendikleri basit, bireysel ya da toplu hareketleri, ilerideki dönemlerde ritim duyarlılığı, yorum yeteneği, dans tekniğini geliştiriyor” şeklinde konuştu.

Berfin Algan, arkadaşlarıyla çalışmaktan keyif aldığını ve dans etmeyi sevdiğini anlattı. Çocuklardan Melek Kurt ise dans ederken heyecanlandığını belirterek, “Gelecekte de dans etmek istiyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum