Midyatlı Arıcıların Traktör Sevinci

Midyatlı Arıcıların Traktör Sevinci

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nca (TKDK ) projeleri kabul edilen 5 çiftçiye traktörleri teslim edildi.

A+A-

Midyat’ta arıcılık yapan 5 üretici, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi” Programı’na başvurdu. Proje sahiplerine yüzde ellisi hibe olarak verilen 5 traktör, arı kovanları ve arıcılık ekipmanları Midyatlı arıcılara teslim edildi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Midyat İlçe Müdürlüğü'nde görevli Veteriner Hekim Muharrem Küçükarslan, her türlü hibe desteklerinden üreticilerin ve çiftçilerin azami ölçüde yararlanmasını sağlamak istediklerini kaydetti. Küçükarslan, açtıkları kurs sonunda projeleri kabul edilen çiftçilere yüzde 50 hibe destekli traktör desteği almalarından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

ÜRETİCİLERE BİR GÜÇ VE GÜVEN VERİYOR

Üreticilerin teşvik edildiği bir dönemde olduklarına işaret eden Küçükarslan, “İlçemizde arıcılık yapan 5 ürecimizin hazırlamış oldukları projeler hibe almaya hak kazandı. Bugün TKDK yatırımlarını Midyat’a kazandırılmış olmasından ve Midyatlı üreticilerimize sağlanan karşılıksız desteklerden son derece mutlu ve huzurluyuz. Hayata geçen bu yatırımlar üreticilerimize bir güç ve güven niteliğindedir. Destek kapsamında üreticilerimize traktör, römork, her bir üreticiye 500 adet boş arı kovanı, baraka ve  paketleme desteği verildi. Satın alınan traktör ve ekipman bedellerinin yüzde 50’si TKDK desteği olarak geri dönüşümsüz yatırımcılara ödendi” dedi.

5 PROJE KABUL EDİLDİ

Arıcılık sektörünün yeni bir modele geçme sürecinin içinde olduğunu ifade eden Küçükarslan, “İlçemizde yeni bir iş kolu üretim sahası oluşturuluyor. Artık insanlarımız tarıma bağlı olmadan üretim yapabilecekler. Biz bu desteği çok önemli buluyoruz. Şuan için 5 üreticimizin projesi kabul edildi. Sırada olan projeler de var. Onlarında olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Kurum Müdürü Kadri Tutak ile birlikte çiftçilerin her zaman yanında olduklarını ve destek vermeye devam edeceklerini kaydeden Küçükarslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün protokolü arıcılık eğitimi konusunda kurslar düzenlediğini sözlerine ekledi.

MODERN ARICILIK SİSTEMİ 

Kendisine teslim edilen traktörü arıcılık faaliyetlerinde kullanacağın açıklayan üretici Zeyneddin Altunkaya ise, “Daha önce inşaatlarda çalışıyordum. Hastalandığım için artık çalışamaz hale gelmiştim. İnşaat işini bıraktıktan sonra çok sevdiğim ve bende büyük bir merak olan arıcılık üreticiliğine başladım. 13 yıldır arıcılık yapmaktayım. Kendi imkanlarımla bu işi yapıyordum. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun hibe projesini duyunca ben de başvurdum. Arıcılık için ihtiyaç olan traktör ve ekipmanlara yönelik olarak hazırladığım 200 bin TL’lik projemi sundum ve kabul edildi. Traktör ve ekipmanlarımı teslim aldım. Artık ilkel arıcılık üreticiliğinden modern arıcılık sistemine geçeceğim.” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.