Midyat’ın Yemişli (Enhıl) Köyünde ibadete açılan Mor Eliyo kilisesi haberimiz TRT KURDİ'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Yeşilköy'deki Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nden sonra ikinci kilise Mardin’in Midyat İlçesinde törenle ibadete açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Yeşilköy'deki Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nden sonra ikinci kilise Mardin’in Midyat İlçesinde törenle ibadete açıldı. Bölgede, başarılı operasyonlar sonucunda terörün bitmesi, bölgede sağlanan güven ve huzur ortamıyla birlikte kırsal Yemişli Mahallesine tekrardan geri dönme kararı alan Süryaniler, ibadet yerleri olan kilise ve manastırlarında da sahip çıkmaya başladılar. Mardin İlinin Midyat İlçesine bağlı kırsal Yemişli Mahallesi’nde Süryani Kadim Ortodoks Cemaati tarafından Aziz (Mor) Eliyo adına Almanya ve İsveç’te yaşayan Midyat’ın Yemişli köyünden olan Bekaşo Lahdo ailesinden Muksi Barsavmo ve Yusuf Işık tarafından yaptırılan kilise törenle Türkiye ve Avrupa ülkelerden Süryani din adamları ve vatandaşların katılımıyla dualar ve zılgıtlar eşliğinde ibadete açıldı. Bekaşo Lahdo ailesinden Muksi Barsavmo, iki defa üst üste Aziz (Mor) Eliyo rüya görürü ve bunun üzerine durumu çocuklarına anlatır. Çocukları da babalarının gördüğü rüya nedeniyle köyde 14. Asırda Eski Timur İmparatorluğu Emiri Timurlenk zamanında yıkılan ve Müslüman ve Süryani halkının birlikte yaşadığı kırsal mahallenin dışında bir anıt gibi durun Mor Eliyo Manastırı yanında sıfırdan bir kilise inşa etmeye karar verilir. Gerekli yasal işlemler ve kilise inşaat ruhsatı alındıktan sonra kilisenin inşaat çalışmalarına başlanır. Kısa bir süre içinde Midyat ve Süryani mimarisine uygun yöreye has Midyat taş işçiliği ve süslemeleri kullanılarak inşa edilen Aziz (Mor) Eliyo kilisesi ibadete hazır hale getirildikten sonra görkemli bir programla Takdis ve açılış töreni gerçekleştirildi. Kilisenin takdis törenine Midyat ve Turabdin Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş, Midyat Kiliseleri Papazı İshak Ergün, Mızizah Papazı Yuhanun Aydın, Avrupa’dan ve çevre köylerden papaz ve rahipler ile Süryani cemaati katıldı.

KİLİSE ÇANI ÇALDI İLK İBADET YAPILDI: İnşaat çalışması tamamlanan Kilisenin açılışı için yapılan ayin törenine, Midyat ve Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş'ın yanı sıra yurt içinden ve yurt dışından Metropolit, Papaz, Rahip ve Şemmas ile Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, İsviçre, Amerika, Avusturya'dan çok sayıda Süryani'nin katılımıyla yapıldı.

AÇILIŞ KURDELESİNİ METROPOLİTLER KESTİ: Açılış Kurdelesinin kesilmesinin ardından aslen Midyat ve Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş, kiliseyi takdis ederek ibadet açtı. Metropolitin Kiliseyi kutsaması ve kurdeleyi kesmesi esnasında kadınlar zılgıt çalarak bu büyük sevince ortak oldular. Yaklaşık 3 saat süren ayinde Metropolit Samuel Aktaş’ın önderliğinde Metropolit Rahip, papaz ve Şemmaslar tarafından İncil'den bölümler ve ilahiler okudu.

BİN KİŞİYE YEMEK İKRAMI : Ayin bitiminde törene katılanlara yemek ikram edildi.

17 Mayıs 2024 Cuma 14:47

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar