Midyat’ın Kültür Elçileri Emitt Fuarında

Midyat’ın Kültür Elçileri Emitt Fuarında

Midyat, Emitt Fuarı’nın parlayan yıldızı olarak gösterildi…

A+A-

Emitt Fuarı’nın parlayan yıldızı olarak gösterilen Midyat, tanıtımda istediğini aldı. 60’ın üzerinde ülkeden turizm bakanlıkları ve temsilciliklerinin bulunduğu dünyanın en büyük beşinci turizm fuarı olarak gösterilen Emitt Fuarı’nda Midyat büyük ilgi gördü. Öte yandan fuarda çok sayıda ulusal TV kanalı da Midyat standına özel ilgi göstererek, Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ile kentin tarihi ve kültürel geçmişi, örf ve adetleri hakkında söyleşi yaptılar.

İstanbul Beylikdüzü Tüyap’ta düzenlenen Emitt Turizm Fuarına Midyat’ı temsilen Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu başkanlığında bir heyet katıldı. Emitt Fuarı ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, “Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında (EMITT)’de şehrimizi en iyi şekilde tanıttık ve 1 milyon turist hedefimizde bir adım daha attık” dedi.

Nasıroğlu, yaptığı açıklamada, bu yıl 16’ncısı düzenlenen fuarda stantlarının katılımcıların akınına uğradığını ve amaçlarına ulaştıklarını söyledi. 4 gün boyunca belediye başkanları, kaymakamlar, turizmciler ve sivil toplum örgütleri ile çeşitli ülkelerden ve şehirlerden gelen konukları en iyi şekilde ağırladıklarını vurgulayan Nasıroğlu, şöyle dedi:

Fuarda konukların en çok rağbet gösterdiği stantlardan birisi Midyat’ın ki oldu. Bu fuarda yaptıklarımızın meyvelerini en kısa sürede almaya başlayacağımıza inanıyoruz. Yaptığımız tanıtımlar çok beğenildi. Fuarda standımızı ziyaret edenlere kentimize özgü taş işleme ve el sanatı ürünlerimiz tanıttık. Yöresel kültürümüzde yer alan Süryani şarabı,  acur turşusu, pestil, palamut, cevizli sucuk, kuru üzüm, içli köfte, kaburga dolması, karpuz çekirdeği ve badem şekeri ikram ettik. Ayrıca tanıtım için hazırladığımız telkari işlemeli ay yıldızlı rozet ve anahtarlık ile CD, kitap ve broşürleri ziyaretçilere dağıttık.”

Günümüz dünyasında tanınmayan ve fark edilmeyen hiçbir şeyin öneminin bulunmadığını belirten Başkan Nasıroğlu, “Bir şehrin kaliteli ürün olarak hedef kitlelerin dikkatini çekerek tüketiciyi satın alma eylemine yöneltmesinin yegâne yolu tanıtımdan geçmektedir. Tanınmayan, tanıtılmayan hiçbir şeyin hikmeti harbiyesi yoktur. Tanınmıyor ve tanıtamıyor isen kendin çalar, kendin söylersin.”dedi.

Turizmin artık sektör değil, endüstri olduğunu ifade eden Nasıroğlu, “Fuarların tanınma ve tanıtma açısından büyük önem taşıdığına inanıyorum. Eğer tanınmak ve fark edilmek istiyorsanız, bunun medeni âlemde yeni buluşma noktalarını mutlaka tespit edeceksiniz. Hepimiz biliyoruz ki Batı’dan Doğu’ya bir fuarlar rüzgârı esiyor. Bu rüzgârın içinde yerinizi alacaksınız. Akıllı bütün çağdaş ülkeler, şehirler kendilerini tanıtmak için fuarları kullanıyor ve fuarlar mekanizmasını tanınmak için kendisine vesile kabul ediyor.” diye konuştu.

‘MARKALAŞMA HEDEFİNE KOŞUYORUZ’

Midyat’ın ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımı için her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Midyat Belediyesi İnsan Kaynakları ve Sosyal İşler Müdürü Şehmus Gümüş ise, İstanbul’da profesyonel düzeyde kentin tanıtımının yapıldığını ve Midyat standının, çok sayıda kişi tarafından ziyaret edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

Şehrimizin değerlerini, potansiyellerini, tarihi ve kültürel güzelliklerini ulusal ve uluslararası fuarlarda tanıtarak, kentimizin markalaşması ve bir cazibe merkezi haline gelmesi için çalışıyoruz. Yaptığımız atılımlar, güzel memleketimizin kalkınma yolunda özlenen şehir konumuna gelmesi içindir.” 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum