Halis NAYIFOĞLU

Halis NAYIFOĞLU

Midyat’ın geleceği için elbirliği şart

A+A-

Önceki yıllarda herhangi bir şehirde bırakın bir devlet kurumunu yeni baştan inşa etmeyi mevcut kurumlara ait binalar ya da tesislerin bakım ve onarımını yapmak için bile yıllar süren yazışmalar yapılırdı. Şükürler olsun artık o günler eskide kaldı…

Ak Parti iktidarıyla bitlikte son yıllarda hemen hemen bütün kentlerde büyük yatırımlar gerçekleşmekte; limanlar, duble yollar, spor kompleksleri, okullar, hastaneler, resmi binalar ve konutlar gibi birçok yeni tesis yapılmakta. Büyük bir övünç kaynağı olan bu tesislerin ve yapıların kurulmasına öncülük edenler, ön ayak olanlar veya yatırım programına alınması için çaba harcayanlar muhakkak ki en büyük takdiri hak edenlerdir. Yapılacak tesisler veya inşa edilecek kurumlar var oldukça bunların yapılması için emek harcayanlar hep hatırlanacak ve hayırla yâd edilecektir.

EN BÜYÜK HAYALİMİZ
Midyat’ımız da yatırımlardan nasibini alan kentler içinde yer almakta. Ancak en büyük hayalimiz olan kültür merkezi, spor kompleksi, öğretmen evi, elektrik hatlarının yeraltına indirilmesi, anadolu öğretmen lisesi, fen lisesi, Midyat-Mardin Karayolunun çift yönlü olması gibi birkaç önemli kurum ve tesisin ihtiyacı olduğu gibi önümüzde duruyor.

Midyat’ta uzun yıllardan bu yana yapılmasını arzu ettiğimiz ancak bir türlü gerçekleşmeyen öğretmen evi binası için umudumuzu yitirmedik, yitirmeyeceğiz. Çünkü Midyat’tan çok daha küçük şehirlerde bile 'çok katlı ve lüks öğretmen evleri' inşa edilmekte. Neden Midyat’ta da yapılmasın! Her şeyin en iyisini hak eden Midyat’ımız, en iyi, en güzel ve en modern bir öğretmenevini de inanıyorum ki çok ama çok hak ediyor. Umudumuz var bu konuda ve bu umudumuzu yarınlara el birliğiyle taşımalıyız.

YARIM ASIRLIK BİNA
Öncelikle öğretmen evi binasının geçmişini anımsamak ve mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olmamızın faydalı olacağını düşünüyorum. Yarım asırlık bir geçmişi olan ‘öğretmenevi’ binası Midyat gibi büyük ve günden güne gelişen bir kentin ihtiyaçlarına hiç mi hiç cevap veremiyor.

1981 yılına kadar belediyenin su idaresi binası olarak hizmet veren bu yapı daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devrediliyor. Öğretmen lokali olarak işletmeye açılan bu bina ilk yıllarda tek katlı olarak hizmet veriyor. Daha sonra öğretmenlerin konaklama ihtiyacını gidermek için 1987 yılında binanın üstüne bir kat daha ilave ediliyor. 2006 yılında da yine öğretmen evini iyileştirme çalışmaları kapsamında hemen yanında bulunan iki katlı müstakil bir bina satın alınarak restore ediliyor ve pansiyon olarak hizmete açılıyor. Bunun yanında sürekli devam eden bakım ve onarımlar, tadilatlar, yenilikler hep yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor.

ÖLÜMLE PENÇELEŞİYOR
Yaşlı bir hasta misali, siz kalkıp tüm organları iflas etmiş, yatalak, ölümle pençeleşen bir hastayı ilaçlarla ayağa kaldırmaya çalışıyorsunuz. Ondan 18’lik bir delikanlının enerjisini bekliyorsunuz.
Akıl ve mantık işi değil yapılanlar. Ama mevcut durum başka bir alternatif sunmayınca bu durumda elde olanı en iyi şekilde halka sunmak ve yararlanmalarını sağlamak en mantıklısı galiba!

YENİLİK VE DÜZENLEMELER
Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü’ne 2010 yılında atanan Engin İş ve Müdür Yardımcısı Ekrem Turgut’un ‘SINIRLI’ imakanlarla kurumun hizmet kalitesini yükseltmek için yaptığı yenilikler ve düzenlemeler o kadar çok ki gidip yerinde görmek en doğru olanı.
Hastayı ne kadar yaşatabilirsek! Şuan için tek yapılabilen bu sanırım. Bunu sağlamak için büyük bir emeğin harcandığına tanıklık etmek te çok önemli. En azından idarecilerde bir yılgınlık yok. Azim ve kararlılık var. İyiye, hep güzele ulaşmak için ciddi bir çaba var. idarecilerimizin bu gayretini kutluyoruz.

CAZİBESİ ARTTI
küçük bir örnek verecek olursak; öğretmenevinde 2011 ylında yaklaşık 4 bin kişiye konaklama hizmeti verilmiş. Önceden bu rakamı düşünmek bile hayaldi. İnceden inceye artan kalitesi ve güleryüzlü hizmetiyle varlığını iyice hissettiren öğretmenevinde ki bu cazibe diğer hizmetlere de yansımış olmalı ki günün her saati öğretmenevindeki nezih ortamdan yaşamlarına anlar aktaran insanlara rastlamak mümkün.

EKİP ÇALIŞMASI, ELBİRLİĞİ
Bütün başarıların temelinde yatan önemli bir unsur elbetteki ekip çalışmasıdır. Öğretmenevinde yapılanlar da iyi bir ekibin fadekarlıklarıyla ortaya çıkardığı güzelliklerdir. Bir atasözümüzde birlik-beraberliğin önemi; “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” sözü ile vurgulanmıştır. İnanıyorum ki Midyat’ta buna benzer ekipler işbirliği halinde çalışırlarsa başaramayacakları ve yaptıramayacakları hiçbir iş ve yatırım yoktur. Bu örnek birlikteliğin yukarıda da sözünü ettiğim “Kültür Merkezi, Spor Kompleksi, Öğretmen Evi, Elektrik Hatlarının Yeraltına İndirilmesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Fen Lisesi ve Midyat-Mardin Karayolunun Çift Yönlü Olması” için oluşturulması artık elzemdir.

Gördüğüm kadarıyla Midyat’taki en büyük sorun 'iletişim ve diyalog' eksikliği. Midyat bürokrasisi, siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları, işadamları ve yereldeki akil adamlar artık zaman geçirmeden ‘el birliği’ yapıp acil olan eksiklerin giderilmesi için gerekli girişimleri başlatmalıdır. Bu el birliği sağlandığı an, inanıyorum ki Midyat’ımızın her alanında çok büyük gelişmeler olacaktır.

Daha güzel ve daha mutlu günler Midyat’ı bekliyor. Yeterki buna inanalım sevgili arkadaşlar…

Yapılan çalışmalarda Öğretmenevi Müdürü Engin İş ve Müdür Yardımcısı Ekrem Turgut’a her konuda destek olan Milli Eğitim Müdürü Şehmus İleri’nin bu fedakârlığını da unutmamak gerekir.

Başta Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şehmus İleri olmak üzere, Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Engin İş ve Müdür Yardımcısı Ekrem Turgut'u yaptıkları çalışmalardan dolayı kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Bu yazı toplam 2496 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.