Midyat'ın Başına Talih Kuşu Kondu

Midyat'ın Başına Talih Kuşu Kondu

Entegre Tekstil Fabrikasında Mutlu Sona Doğru

A+A-
Midyatlı işadamı Halil El’in 5 milyon liraya kurduğu ve ilk aşamada 450 kişiye iş imkânı sağlayacak Entegre Tekstil Fabrikası yakında üretime başlıyor. 
 
Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte Midyat’a 450 kişinin çalışacağı entegre tekstil fabrikası kuran Midyatlı işadamı Halil El, bu denli büyük bir yatırımı yaptığında hiç endişe duymadığını, Midyat’ın ve tüm bölgenin bu tür yatırımlara çokça ihtiyacı olduğunu söyledi. İş adamı El, gerçekleştirdiği 5 milyon TL'lik yatırımın kentte olumlu bir heyecan yarattığını kaydederek, kendileri ile çalışmak isteyen bir çok firmanın şimdiden kendileri ile irtibata geçtiğini belirtti. 
 
Batman karayolu üzerinde, 15 bin metrekare alan üzerine kurulan 7 bin metrekare kapalı alana sahip entegre tekstil fabrikası iki ay içinde üretime geçecek. Fabrikada, dikim, kesim, baskı, ütüleme atölyeleri ile model tasarım, spor salonu, yemekhane, kafeterya, revir ve 50 araçlık otopark bulunuyor.
 
Japonya’nın tekstil sektöründeki dikiş makinelerinin en büyükleri arasında yer alan Juki firması bu yatırıma paralel olarak Midyat’ta yedek parça, teknik servis ve makine satış ofisi açma kararı aldı.
 
Astaş ve Juki’nin ortak çalışmasıyla Entegre Tekstil Fabrikası bünyesinde açılacak olan ofis Güneydoğu Anadolu Bölgesine hizmet verecek. Japon Juki Firması’nın Türkiye Distribütörü olan Astaş Firması Yetkilisi Turgay Aşçı, Midyat’ta açacakları ofis için Midyatlı İşadamı Halil El ile yatırım anlaşması protokolünü imzaladı. İşadamı Halil El, projeni fizibilite çalışmasını yaptıkları sırada Midyat’ta bulunan 20’ye yakın tekstil atölyesi ile bölgede halen kurulumları halen devam eden tekstil atölyelerinin yedek parça, teknik servis ve makine ihtiyaçlarını karşılayamamalarından dolayı Juki firması ile bu protokolü gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
JAPONLAR’DAN YEDEK PARÇA VE TEKNİK SERVİS
 
Doğduğu ve büyüdüğü kent olan Midyat’ta bu yatırımı yapmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu aktaran Halil El, “Biz Midyat’a sadece tekstil fabrika kurmayacağız. Aynı zamanda bu sektörde eksik gördüğümüz yönleri de tamamlamak istiyoruz. Midyat’ta öncelikli olan ihtiyaç dikiş makinelerinin teknik servis altyapısını oluşturmaktı. Şuan Japon Juki Dikiş Makinelerinin Türkiye Distribütörü sayın Turgay Aşçı bey ile Midyat’ta ofis açmaları, teknik servis, yedek parça ve makine satışlarını yapmaları konusunda protokol imzaladık. Juki firması için fabrikamız bünyesinde 90 metrekare alan tahsis ettik. Hem fabrikamız hem de diğer atölyelere sağlam bir teknik altyapı oluşturmak için bu adımı atmamız elzemdi. Bu hizmeti sadece Midyat değil, tüm bölgeye verecekler. Ben Juki firmasının yapacağı yatırımın bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Daha bir çok firma Midyat’ta ofis açmak isteyecektir. Şimdiden tüm Midyatlılara yaptığımız bu anlaşma hayırlı olsun” dedi. 
 
“BU YATIRIMI YAPTIĞIMDA HİÇBİR ENDİŞE DUYMADIM”
 
Fabrika projesinin tamamlanma aşamasında olduğunu kaydeden Halil El, "Gece Gündüz çalışarak biran önce Entegre Tekstil Fabrikamızı bitirip üretime geçmek istiyoruz. Bu Midyat’a yaptığım ilk yatırım değil ama yinede çok heyecanlıyım. Hayalimde olanı yatırımı şuan inşa ediyorum. Bundan daha güzel bir duygu olamaz. İnşallah burada 450 kişiyi istihdam edeceğiz. Bu rakam zamanla daha da yükselecektir. Bu memleket için fevkalade önemli ve ciddi bir yatırımdır. Bu yatırımımıza biz gönül verdik. Biz memleketimize aşığız ve bu yatırımda onun eseridir. Ülkemizde ve bölgemizde herkes üzerine düşeni yaparsa Dünya’da Türkiye ekonomisiyle, refahıyla ve gelişmişliğiyle birinci olur. Yeter ki işadamlarımız sorumluluk alsın. Ben şuan Midyat’ta 5 milyon lira değerinde bir yatırım yapıyorum ve hiçbir endişede taşımıyorum. Buradan insanlarımız bu fabrika sayesinde evine ekmek götürdüğünde inanın dünyanın bütün serveti benimmiş gibi sevinirim. İstihdamın olmadığı yerde insanları barındıramazsınız. İnsanlar göç etmek durumunda kalır. Bu yatırım göçüde tersine çevirecekti. Biz buna tüm kalbimizle inanıyoruz” diye konuştu. 
 
“FABRİKAMIZ İNSAN ODAKLI ÜRETİM YAPACAK”
 
Fabrikada uluslar arası iş standartlarında bir üretim yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Halil El, “Fabrikamızda her bir çalışan insanların hem üretirken hem de istirahat zamanlarında sağlığını, güvenliğini, psikolojisini ve sosyal rahatlığını sağlamak için belki de Türkiye’de örneğine az rastlanır bir ortam oluşturduk. Çalışanların işgüvenliği, personel kafeteryası, spor solunu, yemekhanesi, sosyal alanları, donatıları, revir odasına ve kreş yerine kadar işletmemizde personelimiz için her şeyi düşündük. Bu yönüyle de bir çok yatırımcıya da ilham verebilecek kadar güzel bir proje ortaya koyduk. Bu da insana verdiğimiz değerin önemini gözler önüne seriyor. Böyle bir çok özellikli bir fabrikayı Midyat’ımıza kazandırdığımız için başımız mağrur, gururluyuz. Şuan iş başvurularını almaya başladık. En yakın zamanda Midyat’ın şanına yakışır bir açılış yapmayı da hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum