Midyat’ın Barış Güvercinlerini Uçuralım

Midyat’ın Barış Güvercinlerini Uçuralım

Başbakan’dan akan kanın durması için BARIŞ isteyiniz....

A+A-

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan 16 Şubat Cumartesi günü Mardin’e, 17 Şubat Pazar günü de Midyat’a geliyor. Mardin ve Midyat’ta protokolde kimler var devlet sırrı gibi gizli tutuluyor. Aynı şekilde Mardin’de Sayın Başbakan ile akşam yemeğine hangi sivil toplum kuruluşları ve hangi kanaat önderlerinin davetli olduğu sır gibi saklanmakta.

Yine Midyat’ta Estel hanında Sayın Başbakan’ın onuruna verilecek olan yemekte 20 veya 50 kişilik listede hangi esrarengiz şahıslar var, o da meçhuller aleminde.

Şu anda halk ve meçhuller arasındaki tek bağ, Mardin’de ve Midyat’ta Başbakan ile görüşecek meçhullerin halkın katılımını arttırmak için STK’lara (Sivil Toplum Kuruluşu) ve muhtarlara yaptıkları katılım çağrısıdır.

Yani ne kadar çok kalabalık toplanabilirse Başbakan ile yemek o kadar çok keyifli geçecektir. Buna bir itirazımız yok. Ancak Sayın Başbakan ile hangi kriterlere göre davetli STK’lar belirleniyor, bunu sorgulamaya ve bilmeye hakkımız var.

Ne de olsa Sayın Başbakan arada bir valileri toplayıp şeffaflık ve halka inme konusunda sürekli uyarıyor. Eğer Sayın Başbakanla bir yemekte veyahut bir toplantıda bir araya gelme şansı hala Valilerin ve İl Başkanlarının takdirinde ise, o zaman bende kusura bakmayın derim! STK’ları ancak STK’lar bir araya gelerek görüş birliği ile sunabilir.

Üstten yaklaşmacı bir tavır ile mülki amirler veya parti teşkilatı belirlememelidir. Çünkü STK’lar devletten veyahut başka kaynaklardan maaş almayan, gönüllülük esasına bağlı, karşılıksız kamu hizmeti vermektedirler. Ama Valilik, Kaymakamlık ve  Parti Teşkilatları gibi yapılanmalar belli bir misyonu üstlenmektedirler.

Bu sırra binaen hakikatte STK’lar ve halkın, mülki idareler ve parti teşkilatının protokole ve programlara alınıp alınmamasına karar vermemelidir. Bu haklı hakikatin şimdilik ve hatta ilerde uygulanması mümkün gözükmemektedir.

Bu uygulama 1400 yıl evvel Hz. Peygamber Efendimiz ve 4 halife döneminde uygulanmıştır. Hak, hakikat ve adalet konusunda1400 yıldır geriye doğru yol almamız bütün hayatımızı ve istikbalimizi, sözde bizim için düşünenler ve bizim için yönetenlerin  iradesine bırakılmıştır!

Sözüm odur ki lütfen Sayın Başbakan ile bir şekilde bir araya gelecek insanımız Midyat’ın, Mardin’in, bölgenin ve Türkiye’nin sorunlarını, varsa çözüm önerileri dile getirsinler. Sayın Başbakan dinler ve hatta bizzat kendisi not alır. Bu fırsatın gereğini yerine getirmek, görüşecek insanların sorumluluğudur, görevidir.

Sayın Başbakandan Elektrik isteyin.

Mardin, Midyat ve köylerinde onbinlerce insanın tarlası, bağı, bahçesi, hazine malı diye kaydedilmiş, yasal bir düzenleme ile geri iadesini talep ediniz.

Kanalizasyon talep ediniz.

Mardin ve Siirt gibi Arapça’nın çok eski lehçelerini konuşan yurttaşlarımız için Arapça kanal isteyiniz. (TRT Arapça, Türkiye’deki Araplara değil, Arap ülkelerine hitap etmektedir).

Midyat’ın il olmasını talep ediniz.

Spor tesisleri, parklar, bahçeler, hayvanat bahçesi, müze, havaalanı isteyiniz.

Midyat’ı sürekli öteleyen Mardin şehir bürokrasisine karşı Midyat’a Mardin’den bağımsız bir üniversite isteyiniz (Fakülte değil üniversite).

Bütün Mardin, Midyat ve köylerinin tarihi ve kültürel değerlerinin korunması ve geliştirilmesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesi için Kültür Turizm Bakanlığı’nın 2013 Mardin Midyat yılı ilan edilmesi  talebini Sayın Başbakana iletiniz.

En önemlisi Başbakan’dan akan kanın durması için BARIŞ isteyiniz.

Sulh ve barış kenti Midyat’tan, Midyat’ın barış güvercinlerini uçurunuz ve Başbakan’a Midyat’ın barış güvercinlerini hediye ediniz. (Başbakanın gümüş takılarına ihtiyacı yok) .

Bir de Başbakandan rica ediniz havadan sudan bahanelerle barış sürecini askıya almasın!

Sayın halkımız siz de bu talepleri meydanlarda sesinizi yükselterek isteyiniz. Pankartlar açarak talep ediniz. Bu fırsat bir daha 100 yıla kadar ele geçmez.

Sayın Başbakan’a sesinizi duyurabilirseniz birçok şeyin değişeceğine emin olabilirsiniz.

Sayın halkım unutmayın ki Başbakan kendisini seçen halk için, bizim için buraya geliyor. Vali için, kaymakam için, teşkilat için buraya gelmiyor.


Değerli halkımız meydanlara sadece Başbakanı dinlemek, ıslık çalmak  ve alkış tutmak için  bulunmayalım. Sesimizi de dinletelim, taleplerimizi de dillendirelim.

Halkı yönetenler halka tabi olmalı. Esas güç halk olarak biziz gerisi teferruat…

Gerisi hikaye…                                                             

Mehmet Ali Aslan
Mıhallemi Derneği Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum