Midyat’a Yeni Adliye Binası İstediler

Midyat’a Yeni Adliye Binası İstediler

Midyatlı yetkililer, ihtiyaca cevap vermeyen adliye binasının yerine modern çizgiler taşıyan dev bir adliye binasının yapılması için ortak çağrı yaptı.

A+A-
Midyat’taki adliye binasının yetersiz kalması Ağır Ceza Mahkemesi Merkezi olan Midyat Adliyesi’nin fiziki şartlarının yetersizliği ve ihtiyacı karşılayamaması yetkilileri harekete geçirdi. Midyatlı yetkililer, ihtiyaca cevap vermeyen adliye binasının yerine modern çizgiler taşıyan dev bir adliye binasının yapılması için ortak çağrı yaptı. 
 
Fiziki şartları nedeniyle adliye binasının günün ihtiyaçlarına cevap veremediğini belirten Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, ilçenin yeni bir adliye binasına ihtiyacı olduğunu dile getirdi.
 
Ağır Ceza Mahkemesi Merkezi olan Midyat Adliyesi, Dargeçit İlçesi ile Şırnak’ın İdil İlçesi ve Batman’ın Gercüş ilçesindeki bir kısım dava duruşmalarının yanı sıra Midyat’ta şu an 1 ağır ceza, 1 asliye ceza, 1 sulh ceza, 2 asliye hukuk, 1 sulh hukuk, 1 infaz hakimliği, 1 icra hukuk, 1 icra ceza ve 1 kadastro mahkemesine hizmet veriyor. 1999 yılında Hükümet Konağı binasından ayrılarak mevcut binada hizmet vermeye başlayan Adalet Sarayı’nın fiziki şartları,  artan dava dosyaları, yeni açılan mahkemeler ve hakim savcı atamalarıyla fiziki olarak yetersiz kalmaya başladı. 9 hakim ve 6 savcının görev yaptığı adliyede sadece 2 duruşma salonunun bulunması nedeniyle birçok duruşma da mahkeme kalemlerinde görülüyor.
 

oguzhan-bingol.20131020193145.jpg

“MEVCUT BİNA İHTİYACI KARŞILAMAKTAN UZAK”
 
Adalet Sarayı’nın fiziki olarak yetersiz kaldığını ve ihtiyacı karşılayamadığını söyleyen Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, “Mevcut Adliye binamız ıslah edilse bile bunun yine de ihtiyacı karşılayacağını düşünmüyorum. Adalet bizim vatandaşımızın umudunun son aşamasıdır. Bu anlamda bizim ilçedeki en görkemli binamızın, adaleti sağlaması adına adliye binasının olması gerektiğini düşünüyorum. Hükümet Konağı binamızdan daha ihtişamlı ve daha iyi hizmet verilebilir ve hızlı sonuç alınabilecek bir yer olması gerekiyor. Adliye sarayımızın böyle bir binaya kavuşturulması içinde şahsen benim elimden ne geliyorsa her türlü desteği vermeye hazırım. Mevcut bina ihtiyacı karşılamaktan uzak. Vatandaşa daha iyi bir hizmetin verilmesinde bu binanın çok yetersiz olduğunu düşünüyorum.  Şuan ki adliye teşkilatımız varken, Başsavcımız, Ağır Ceza Reisimiz varken bu iş bu dönemde halledilebilir.” dedi.
 

sehmus-nasiroglu.20131020193426.jpg

“BİR SAATLİK ADALET YETMİŞ YILLIK İBADETE BEDELDİR” 
 
Mardin’in vitrini olan Midyat’a yeni adliye binasının yapımının epey zamandır gündemde olduğunu anlatan Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu da, “Midyat’ın mimarisine uygun yeni bir adalet sarayının yapılmasının taraftarıyız. Bu iş için en güzel yerin de eski Devlet Hastanesi yeri olduğunu düşünüyorum. Burası hem Midyat Estel arasındadır hem de halkın kolaylıkla ulaşabileceği bir yerdir. Bir saatlik adaletin yetmiş yıllık ibadete bedel olduğunu biliyoruz. İsteğimiz sadece adalet sarayının yapılması değil aynı zamanda Midyat’ta görev yapan hakim ve savcılarımız içinde burada uygun lojmanlar inşa edilsin istiyoruz. Bu insanlar adalet dağıtıyorlar ve onlara en iyi şartların sunulması lazım. Bu şekilde daha çok verimli olabilirler.” diye konuştu.
 
“KALEMLERDE DURUŞMALARIMIZI YAPIYORUZ”
 
Daha nitelikli hizmet için Midyat’ın yeni bir adliye binasına ihtiyacı olduğunu söyleyen avukat Bekir Melih Güneştan ise şunları söyledi: 

b.-melih-gunestan.jpg

“Şuan ki mevcut adliye binamızın şarları uygun değil. Adliye fiziki koşulları ihtiyaçları karşılamaktan uzak, kalemler yetersiz, memurların çalışacağı alan yok. En önemlisi de duruşma salonlarımız yok. Biz avukatların dosya inceleyebileceği ve işlemlerini yürütebileceği bir alan yok. Bu sıkışıklıktan dolayı adliye personeli ve bizler sağlıklı bir şekilde iş yapamıyoruz. Adliyenin duruşma salonları yetersiz olduğu için genelde mahkeme kalemlerinde duruşmalarımızı yapıyoruz. Bu sıkıntıların çözümü için Adalet Bakanlığı’nın biran önce Midyat’a yakışır, geniş bir adliye binası yapmasının çoktan zamanı geldi ve geçti. Mevcut binamız adliye konseptinde dizayn edilmediği için sıkıntılar gün geçtikçe, ilçe nüfusu arttıkça, dosya sayısı arttıkça ortaya çıkıyor. Midyat’a yeni bir adliye binasının yapılması şuan yaşanan sorunları çözeceğine inanıyoruz.”
 
“HAK ARAMA YERİ DAHA İYİ OLMALI”
 

abdulhaluk-ay.jpg

150 bine yaklaşan bir nüfusa hizmet veren Midyat’taki Adliye binasının yetersiz kaldığı belirten avukat Abdulhaluk Ay ise, “Mardin ilçeleri içinde Ağır Ceza Merkezi olan tek yer Midyat’tır.  1960’lı yıllardan beri burada bu mahkeme bulunuyor. Şuan ki adliye binası yaklaşık 15 yıldır hizmet veriyor. İlk dönemlerde ihtiyaca yeter bir durumdaydı, ancak hem ilçedeki avukat sayısının fazlalaşması hem de adliye yeni  birimleri açılmasıyla artık bu binamız ihtiyacı karşılayamamaktadır. İsteğimiz insanların hak arama, adalet arama yeri olan bu binanın daha iyi fiziki şartlarının elverişli hale getirilmesidir. İlçemiz sürekli genişliyor. Yapılaşmada ileri safhadadır. Bu binanın ilçenin çok gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. İlçedeki gelişime paralel ihtiyaca da yeter, medeni ülkelerdeki gibi güzel bir adliye sarayı istiyoruz” açıklamasında bulundu.
 
 
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum