Midyat'a Suriyelilere Çadır Kent Kuruluyor

Midyat'a Suriyelilere Çadır Kent Kuruluyor

Türkiye'ye gelecek Suriyeli Süryaniler için 4, Müslüman Suriyeliler içinde 6 bin kişilik iki ayrı çadır kent kuruluyor.

A+A-

Midyat’ta, Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye gelecek Suriyeli Süryaniler için 4, Müslüman Suriyeliler içinde 6 bin kişilik iki ayrı çadır kent kuruluyor.

Suriye'deki iş savaş nedeniyle Türkiye'ye gelen sığınmacılar için Şanlıurfa ve Kilis'in yanı sıra Mardin'in Midyat İlçesi'nde iki ayrı çadır kentler kurulacak. Suriye'den gelen Süryani asıllı sığınmacılar için 4 bin, Müslüman mülteciler için de 6 bin kişilik kurulacak iki ayrı çadır kentler için çalışmalara başlandı.

Süryaniler için yapılacak çadır kent Midyat'ın Işıklar Mahallesi'ndeki Mor Hobil, Mor Abrahom Manastırı'nın bitişiğinde bulunan Midyat Süryani Kiliseleri Vakfı Başkan Yardımcısı Yusuf Türker'e ait 90 bin metrekarelik alanda oluşturulacak. Müslüman sığınmacılar için hemen yanında bulunan hazine arazisine kurulacak. DSİ ekipleri, çadır kentlerin kurulacağı alanlarda su sondaj kuyularının açılması için çalışmalar başladı.

"4 BİN SÜRYANİ VE 6 BİN DE MÜSLÜMAN YERLEŞTİRİLECEK"

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Suriyeli sığınmacılar için Mardin'de ilk kampın ilçede kurulacağını söyledi. Midyat'ta ilk etapta 10 bin kişilik Suriyeli sığınmacı için hazırlıkların başladığını bildiren Bingöl, şöyle dedi:

"Midyat'ta bir şehir inşa edilecek. Bunun çalışmalarına başladık ve 1.5 ay gibi kısa sürede bu kampı tamamlamayı düşünüyoruz. Bu çadır kentte 4 bin Süryani ve 6 bin de Müslüman kardeşimiz misafir edilecek. Midyat'ta 2 bin çadır kurulacak. Kampa yerleştirilecek sığınmacıların tüm ihtiyaçı ve yaşam malzemeleri devletimiz tarafından karşılanacak. Marketinde ibadethanesine kadar gerek Hıristiyan Süryaniler olsun, gerek Müslüman Suriyeliler olsun her türlü ihtiyaçları planlı açılacak. Hiçbir ihtiyaçları eksik kalmayacak. Gelecek kardeşlerimiz için burada nasıl vakit geçireceklerini yönünde ciddi endişelerimiz var. Bununla ilgili programlarımız olacak. Sosyal alanlar olacak. Kendilerini rahat hissetmeleri için ne gerekiyorsa biz elimizden geldiğince yardımcı olacağız."

"10 MİLYONLUK BÜTÇE AYRILDI"

Kaymakam Bingöl, tüm harcamaların Midyat Kaymakamlı denetiminde yapılacağını belirterek, şöyle konuştu: "Temelde de tüm iş ve işlemleri Midyat Kaymakamlığı olarak, Mardin Valiliği ile birlikte biz yürüteceğiz. Midyat'ta kurulacak kamp için şuna da 10 milyonluk bir bütçe ayrıldı. Şuan 9 milyon 500 bin TL'si bizim hesabımıza yatırılmış durumda. İhtiyaten de 500 bin TL Valiliğin hesabında tutuluyor. Harcamalar konusunda devletimiz tüm imkenlarını seferber etmiş durumda. Herhangi bir ödenek sıkıntısı yaşamıyoruz. Bu konuda gerekli fedakarlığı devletimiz yapmış. Burada bizden sorumluluk ve yükümlülük bekliyor. Bu para tamamen altyapı çalışmaları için gönderildi. Büyük oranda da bu yetmeyecek, yeni ödenek isteyeceğiz."

"DEVLETİN BAZI HAZIRLIKLAR YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, Midyat'ta Suriyeli Süryaniler için bir göçmen kampının kurulması için çalışmaların başlamasından dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. Türker, şöyle dedi:

"Kamp hazırlıkları devam ediyor. Şu an Midyat'ta var olan Suriyeli Süryaniler'in sayısı 250 civarındadır. Şimdi yapılacak kamp yeri ise, 4 bin kişiliktir. Devletin bazı hazırlıklar yaptığını düşünüyoruz. Çatışmalar olmadığından şimdilik sakin olduğundan durum pek gelen yok. Artık ileri ki günlerde nelerin olabileceği konusunda bizler de pek bir şey bilmiyoruz. Belki çatışmalar olabilir, sonra bu kampa ihtiyaç olabilir. Bu düşüncesiyle de, fazla yoğunluk oldu mu veya kalabalık bir kitle geldi mi belki bu hazırlık onun içindir. Kamp yeri bizim Süryani Manastırı'na yakın. Hemen onun bitişiğinde bir yerde hazırlıklar başladı. Altyapı hazırlıklarının çalışmaları var. Artık ileriki süreçte 4 bin kişilik kamp kurulacak. Tabi bunlar çadır olacak, bizim tercihimiz prefabrik olması yönünde olmasıydı. Bekleyip göreceğiz. Bilmiyoruz durumlar nasıl olacak. Kaç bin kişi gelecek ya da gelip gelmeyecek. Çatışmalar olacak mı, Süryanilerin yaşadığı bölgede olmayacak mı? Onu da biz bilemiyoruz. Şayet olursa muhakkak ki gelenler olacaktır. Böyle bir hazırlık da bizce de uygundur. Suriye'de yaşayan Süryanilerin ilk tercih ettikleri yer Türkiye olacak, burası olacak. Onlar da buralıdır aslında. Onların ataları, babaları, dedeleri Turabdin bölgesinden, Midyat'tan ve köylerinden göç ettiler Suriye'ye."

"KAMP KURULMASI İÇİN 90 BİN DÖNÜMLÜK ARAZİMİ VERDİM"

Midyat Süryani Kiliseleri Vakfı Başkan Yardımcısı Yusuf Türker de, kendisine ait 90 bin dönüm arazi üzerinde Suriyeli Süryani sığınmacılara kamp yapılması için müsaade ettiğini söyledi. Türker, "Süryani halkı için 4 bin kişilik kamp kurulacak. Müslümanlar içinde 6 bin kişilik bir kamp kurulacak. Şuan da çalışmalara başlanmış durumda. Su sondaj kuyuları açılıyor. Manastıra yakın olan arazim de Süryaniler için kamp kurulması için müsaade ettim. Toplam 90 bin metrekarelik bir alandır bu" dedi.

Suriye'de yaşayan Süryanilerin durumları ile ilgili çok fazla bir bilgi sahibi olamadıklarını kaydeden Türker, "Suriye'deki Süryanilerin durumu Kamışlı tarafında biraz sakin ama Halep tarafından biraz kötü. Takriben 500 kişi şuanda Midyat'a gelmek istedi. Bize telefonlar açtılar, dediler ki 'bizlere oteller ve kalacağımız yerler ayarlayın' diye. Ama maalesef böyle bir ortam yok Midyat'ta. Bu yüzden onlara bekleyin, sabredin dedik. İşte bu kamp biterse en yakın zamanda devletimiz tarafından yapılan bu kamplar 1–2 ay içinde faaliyete geçer ve buraya gelebilecekler. Kampta kalanların tüm masrafları devlet tarafından karşılanacak. Bizlerin elinden de ne imkanlar gelirse bizde yardımcı olmaya çalışacağız. Hep beraber bu kampları kurmaya hazırız. Müslümanı olsun, Süryanisi olsun hep beraber bir şeyler yapmak lazım bu insanlara" diye konuştu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum