Midyat'a Michael Jackson Anıtı Dikildi

Midyat'a Michael Jackson Anıtı Dikildi

Michael Jackson’un meşhur ’ay yürüyüşü’ figüründen esinlenerek hazırlanan anıtın kaide kısmı ve çevresi Midyat’ın ünlü nahit taşından yapıldı.

A+A-

Midyat İlçesi’ne bağlı Mercimekli Köyü’nde daha önce ölümünün ardından Michael Jackson için gıyabi cenaze namazı kılıp helvasını dağıtan Mıhallemi Medeniyetler Arası Diyalog Derneği üyeleri, bu kez 6 aylık bir çalışma ile pop yıldızının anıtını dikti.

Michael Jackson’un meşhur ’ay yürüyüşü’ figüründen esinlenerek hazırlanan anıtın kaide kısmı ve çevresi Midyat’ın ünlü nahit taşından yapıldı. Mıhallemi Medeniyetler Arası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, "Bu anıt, insanlık onuru ve haysiyetinin yücelmesi için, insanlıktan çıkmış müstebitlere, Mikail ’Michael Jackson’ gibi, inançlarının verdiği şevkle, canları pahasına kıyam eden onurlu insanların anısına dikilmiştir" dedi.

Dünyaca ünlü ABD’lil pop yıldızı Michael Jackson yaşamını yitirince gıyabi cenaze namazını kılan, helvasını dağıtan ve ölüm yıldönümünde mevlit okutan Mıhallemi Medeniyetler Arası Diyalog Derneği üyeleri, bu kez Midyat’a bağlı Mercimekli Köyü’ne anıtını dikti. 11 kişilik bir ekip ile 6 aylık yapılan çalışma sonucu tamamlanan anıt, Mıhallemi Medeniyetler Arası Diyalog Derneği’nin binasına ait geniş balkona yapıldı. Anıtın açılışı nedeniyle çocuklar Jackson’un şarkıları eşliğinde dans gösterisi sundu.

Daha sonra katılımcılara, ’Hepimiz Mikailiz’ yazılı tişörtler, ayran ve helva dağıtıldı. Michael Jackson’un meşhur ’Ay Yürüyüşü’ figüründen esinlenerek hazırlanan anıtın kaide kısmı ve çevresi Midyat’ın ünlü nahit taşından yapıldı. Geri kalan kısmı ise MDF, özel ahşap, özel boyalar, özel aksesuarlar ve özel çizimler kullanılarak yapıldı. Her dili, her dini ve her rengi temsil eden figürlerin işlendiği anıt, 3 metre yüksekliğinde, 1.5 metre genişliğinde ve 950 kilo ağırlığında oldu.

Mıhallemi Medeniyetler Arası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, anıtı, insanlık onuru ve haysiyetinin yücelmesi için, insanlıktan çıkmış müstebitlere, Michael Jackson gibi, inançlarının verdiği şevkle, canları pahasına kıyam eden onurlu insanların anısına dikildiğini söyledi.

Aslan, "Hiç şüphesiz ki kendi alanında en üst sırada yerleşmiş olup, dünyaya mal olan Mikail Jackson, çocukluğundan beri sürekli aşağılandığı, derisinin renginden kurtularak, kendini üstün gösteren kafatasçı, ırkçı insanların içine kabul edileceğini sanarak, asla kaybetmediği o çocuksu duyguyla teninin rengini beyazlardan daha da beyaz hale getirdi. Ama, sonuçta anladı ki kamil insan olabilmek gerçek inançla mümkündür. İnsan olabilmek için, inanç eksikliğinin verdiği acıyla yoğrularak, Ruhsal ve zihinsel anlamda olgunlaşarak, ülkesinde var olan Tağut düzenine karşı baş kaldırmıştır"diye konuştu.

Dernek Başkanı Mehmet Ali Aslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Anıtın ayakları, uzay gemisinin ayaklarına benzettik. Anlamı insanoğlu daima İlerlemeyi temsil ediyor. Her iki yan taraflarındaki renkler yeryüzündeki ırkları temsil ediyor, renklerin sıralanışı ebemkuşağı gibi özgürlüğü temsil ediyor. Yan taraflarda, ortasında Dünya olan bölüm, etrafında yeryüzündeki inançları temsil ediyor. Kalbin buradaki anlamı; İnsanoğlunun elde ettiği maddi ve manevi başarılar kalbinin eseridir. Kalpteki 3 tane siyah nokta, bizim 3 zayıf noktamızı alatıyor. Bunlar, maddiyat, şan, şöhret ve karşı cinse ilgi. Eğer bu 3 zayıf noktamıza h?kim olabilirsek, kalbimizden süzülerek, akan sıvı ab-ı-hayat olur ve bu çeşmeden akar. Kalbin üzerinde yükselen kısım Arapça (Lam-Elif, harfinin şekli olup) Kıyam, başkaldırı, karşı çıkmak, reddetmek demektir. Özetlersek, kıyam, direniş, zulme başkaldırı, insanlara zarar veren bütün düzenleri ret etmek anlamı taşıyor. Dokuz tane daire, Mikail Jackson’un ailesini temsil ediyor."

Önceki ve Sonraki Haberler