Midyat'a Hayran Kaldılar...

Midyat'a Hayran Kaldılar...

Çin Büyükelçisi, Yargıtay Ve Danıştay Üyeleri Midyat'a Hayran Kaldı…

A+A-

ÇİN Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng, Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile işadamlarından oluşan 40 kişilik heyet, Fenerbahçe Asbaşkanı Midyatlı işadamı Mithat Yenigün'ün davetlisi olarak Mardin'in Midyat İlçesi'ne geldi.

Heyette Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng, Danıştay Üyesi Mardin eski Valisi Mustafa Temel Koçaklar, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, Yargıtay 15'inci Daire Üyesi Recep Yakın, Türk Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Baytaş ile Gazeteci-Yazar Yavuz Donat bulunuyor.

Tarihi Kasr-ı Nehroz Oteli’nde konaklayan heyet üyeleri mimari yapısıyla, tarihi ve görsel değerleriyle herkesi kendine hayran bırakan Midyat, Mardin ve Hasankeyf’in tarihi ve turistik mekânlarını gezdi. Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’nun da eşlik ettiği heyet, sinema ve dizi filmlerin çekildiği devlet konuk evi, binlerce yıllık tarihi taş evleri, hanları, cami ve kiliseleri, kuyumcu ve gümüşçüler çarşısını gezdi.

TARİHİ MANASTIRI GEZDİLER

Belediye Başkanı Nasıroğlu'nun, heyet onuruna verdiği öğle yemeğinde konuklara yöresel yemeklerden oluşan menü sunuldu. Heyet daha sonra bin 617 yıllık tarihi Mor Gabriel (Deyrul-Umur) Manastırı'nı ziyaret etti. Turabdin Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş tarafından manastır girişinde karşılanan heyet, ibadethane yerlerini, eski yemekhane ve azizlerin mezarlarını gezdi. Heyet bir süre manastırın misafirhanesinde verdiği moladan sonra Midyat’a geri döndü.

'SÜRYANİCE YASAK, NE ZAMANA KADAR BİLMİYORUZ'

Mola sırasındaki sohbette Metropolit Samuel Aktaş, ruhaniler olarak ülkenin selameti için sürekli dua ettiklerini belirterek şunları söyledi:

"Bence herkes barış istiyor. Barışın canı gönülden olmasını istiyoruz. Devamlı biz ruhaniler, ülkemizin selameti için dua ediyoruz. Belki Allah bazılarımızın dualarını kabul etti ve şu an bu barış meselesi başladı. Barışı istiyoruz. Fakat sizin de gördüğünüz gibi şimdiye kadar kocaman tarihi bir manastır ve Süryanice dili burada konuşuluyor ama yasak. Ne zamana kadar? Bilmiyoruz. Öğrencilerimiz var, devlet okullarında okuyorlar. Sabah şehre götürüp, akşam onları manastıra getiriyoruz. Burada sadece yurt olarak kalıyorlar. Yani devletimiz, hükümetimiz sakin olsa, barış dili olursa, hepimiz o barışın kokusunu zevkini yaşarız. Barış olmazsa hepimiz huzursuzuz."

'ÜMİT EDİYORUZ Kİ BARIŞ BU HALKA ERKEN GELSİN'

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng da, kaldıkları otelde yaptığı konuşmada, Midyat’a ilk kez geldiğini ve büyük bir hayranlık duyduğunu ifade ederek şöyle dedi:

"Çoğu kez Mardin’in ve Midyat’ın ismini duyuyordum. Birçok şehri gezdim ama ilk kez buraya geliyorum. Bu gezi beni çok mutlu etti. Her ülkede problemler yaşanabilir. Ümit ediyorum ki diyalog biçimiyle istikrar sağlanabilir ve halklar barış içinde güzel bir yaşama ulaşabilir. Ben Mardin’e geldikten sonra fark ettim ki bir yandan barış, bir yandan çatışma vardır. Biz zaten çatışmadan acı duyuyoruz. Biz de ümit ediyoruz ki barış bu halka erken gelir ve mutlu yaşarlar."

'MİDYAT, DÜNYAYA ANLATILMASI GEREKEN BİR HİKAYE'

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ise, bölgedeki zenginliklerin yeterince bilinmemesinden yakınarak şöyle konuştu:

"Maalesef yaşadığımız bölgenin zenginlikleri tam olarak bilinmiyor. Kentimizde birliğin, kardeşliğin, dayanışmanın, en güzel örnekleri sergileniyor. Midyat’ın sosyal hayatı ve kültürel etkinliği, tüm dünyaya anlatılması gereken bir hikayedir. Biz kentimizin tarih ve kültürünün, değerlerinin ve markalarının farkındayız. En önemli görevimiz, tarihi ve kültürel değerleri ile bu kentin ruhunu diri tutmaktır. Midyat ve Mardin tarihi değeri yüksek yerler, mutlaka görülmelidir."
 


'DİYARBAKIRSPOR’UN RUHU İSTANBUL’A TAŞINAMAZ'

Çözüm sürecin başarıya ulaşmasını dilediklerini vurgulayan Fenerbahçe Asbaşkanı Midyatlı İşadamı Mithat Yenigün ise, "Bölgede herkesin huzura kavuşmasını istiyoruz. Bu gerçekleştiği takdirde ekonomik yönden büyük hamlelerin olacağını düşünüyoruz. Bu gerçekleşirse kalkınma sağlanır ve insanların başka yere göç etmesine gerek kalmaz" ifadesini kullandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün, İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un isim hakkının Diyarbakırspor’a verilmesi önerisine karşı çıkan Yenigün, Diyarbakır’ın ruhunu İstanbul’a taşıyamayacaklarını savunarak, "Bu sebeple Diyarbakırspor, Diyarbakır’da süper lige çıkmalı ve orda yaşamını sürdürebilmelidir. Diyarbakırspor, Süper Lig'de yoluna Diyarbakır’dan devam etmelidir" değerlendirmesini yaptı.

Gezinin sonunda Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong Xiaosheng’a telkari işlemeli gümüş şekerlik hediye etti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum