Midyat’a da Bekleriz Projesi Sertifika Töreni

Midyat’a da Bekleriz Projesi Sertifika Töreni

Midyat - Genç istihdamını desteklemeye yönelik düzenlenen “Midyat’a da Bekleriz” projesi kapsamında eğitim gören kursiyerler için sertifika töreni yapıldı.

A+A-

Midyat Belediyesi’nin genç istihdamını desteklemeye yönelik hazırladığı ve AB tarafından hibe kredi ile desteklenen “Midyat’a da Bekleriz” projesi kapsamında eğitim gören kursiyerler için sertifika töreni yapıldı. Turizm sektöründe istihdamın artırılması ve kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla 3 ay süren kursu başarı ile tamamlayan 30 kursiyere, düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Yüzyıllardır Süryanilerin, Kürtlerin, Yezidilerin, Türklerin ve Mıhellemiler’in birlikte yaşadığı antik kentte işsiz gençlere turizm sektöründe istihdam yaratmak amacıyla düzenlenen turizm eğitimlerinde başarılı olan kursiyerlere eğitim sertifikaları düzenlenen kokteyl ve tören ile verildi.

Estel Grant Otel’de düzenlenen törene, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Garnizon Komutanı Albay Saim Bağcı, Proje Koordinatörü Neşe Nur Kızılbulut, daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, Migimar Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Halil El ile çok sayıda davetli katıldı. Törende, başarılı olan 30 kursiyer girişimcilik sertifikası almanın sevincini yaşadı.

Sertifika töreninde konuşan Midyat Belediye Başkan Yardımcısı M. Tevfik Baysal, turizm sektöründe kalifiye eleman bulmakta ciddi sıkıntılar olduğunu, uygulanan proje sayesinde mesleki eğitimler sonucu bu eksikliğin önemli ölçüde giderildiğini belirterek, istihdam alanındaki en önemli sorunun mesleksizlik olduğunu söyledi.

Sertifikaların çalışma hayatında kursiyerlere katkı sağlayacağını ifade eden Baysal, “İşsizliğin önlenmesi, kalkınmanın sağlanması ve gelir dağılımının düzelmesi adına düzenlenen bu tür kurslar büyük önem arz etmektedir. İnsan kaynaklarına ve iş gücüne yatırım Avrupa Birliği'nin (AB) önem verdiği iki konu. Bu tür kurslarda bu yolda atılmış adımlardır. Projemiz sayesinde pratik becerileri gelişmiş ve iş gücü piyasasının aradığı niteliklere sahip gençler yetiştirildi.” dedi.

Sertifika alan kursiyerlerin iyi yerlerde çalışmasını dileyen Baysal, “Eskiden çıraklar ustalardan bir şeyler öğrenirdi. Şimdi sistem değişti. Kursiyerler artık, öğretmenlerden ve bu dalda eğitim almış eğitimcilerden bir şeyler öğreniyor. Bunu da belgeleyip mesleklerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar. Eğitim Seminerlerine ve kurslarına katılmış olan ve burada sertifikalarını alan kursiyerlerimizi tebrik ediyorum.” diye konuştu.

'TURİZM ELEMANLARI HAZIR'

Midyat’ta turizm sektörünün gün geçtikçe ilerlediğini açıklayan Proje Koordinatörü Neşe Nur Kızılbulut ise, projenin kendilerine heyecan verdiğini, bazı kursiyerlerin kurs bitmeden iş bulduğunu öğrendiklerini ve mutlu olduklarını ifade etti.

Kızılbulut, Midyat’ın son dönemde kendine yakışır hamleleri, kentteki birlik ve beraberlik ruhu sayesinde gerçekleştirdiğini, gelecek nesillere daha iyi bir yer bırakmak için çalışmaların son hızla devam ettiğini kaydetti.

Gençlerin eğitimi ve geleceğin imarı için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Kızılbulut, “Midyat’ın böyle projelere ihtiyacı var. 3 ay süre ile 30 kursiyerimize turizm ve otelcilik konusunda teorik ve pratik eğitim verildi. Biz kursiyerlerimize güveniyoruz. Bütün eğitimlerimizi hiçbir ihmalkârlık göstermeden büyük bir ciddiyetle gerçekleştirdik. Olması gereken neyse öyle davrandık. Bu nedenle mutluyuz. Kursiyerlerimize başarılar diliyorum. Umarım Midyat’ta turizm ve otelcilik konusunda büyük işletmeler kurularak geçlerin çalışmak için kentin dışına çıkmasına engel olunur” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından projeye destek olan turizm sektörü temsilcilerine plaket, turizm eğitimlerinde başarılı olan 30 kursiyere de sertifikaları törenle verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.