Midyat’a Atık Su Arıtma Tesisi Yapılacak

Midyat’a Atık Su Arıtma Tesisi Yapılacak

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, ilçeye atık su arıtma tesisinin yapılması için çalışmalara başlandığını bildirdi.

A+A-

Midyat’taki atık su sorununun ortadan kaldırılması için başlatılan çalışmalar kapsamında İdil-Cizre Karayolu’nun 6’ncı kilometresinde 100 bin metrekare alan üzerinde atık su arıtma tesisi kuruluyor.

2013 yatırımları arasında yer alan atık su arıtma tesisi projesinin hazırlandığını açıklayan Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Midyat’a büyük katkılar sağlayacak tesisin hayata geçirilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Atık su arıtma tesisinin hayata geçirilmesi için tüm resmi yazışmalar, belediye meclis kararı, bilgi ve belgeler, tamamlandı. Bu tesisin kurulmasıyla ilçenin atık suyunu değerlendireceğiz. Bu sayede sürekli boşa akan suyu halkımızın hizmetine sunmuş olacağız, sulu tarıma olanak yaratacağız.” dedi.

İlçenin acil ihtiyacı olan bir sorunu daha çözmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Nasıroğlu, “Sıkıntıları sabırla çözerek bugünlere geldik. Çalışma ile şehrin atık su probleminin çözülmesini hedefledik. Arıtma tesisinin yapılması şehrimiz ve çevremiz için büyük önem taşımaktadır. Midyatlı hemşehrilerimin, çiftçimiz, hayvancılıkla uğraşan kıymetli kardeşlerimiz açısından son derece önemli olan arıtma tesisinin hayata geçmesi ile Midyat’ımız bir kat daha değer kazanacak. İlçemize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Tesisin tüm ilçeye hitap edebilecek büyüklükte ve modern olacağını ifade eden Başkan Nasıroğlu, şöyle konuştu:

“Bana göre kentin en büyük sorunlarından birini teşkil eden ve kentin en önemli yatırımı noktasında olabilecek atık su arıtma projesiyle ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Göçün beraberinde getirdiği etkiler şüphesiz insan odaklı ihtiyaçlardır. Bu ihtiyaçların karşılanması sırasında yerel yönetimlerin iş yükü de artmıştır. Hal böyleyken belediyenin yatırımları da zamanla yetersiz hale gelmiş ve acil yenilenmesi gereken hizmetler ortaya çıkmıştır. Bu hizmetlerden en önemlisi de atık su arıtma tesisidir. Bu eksikliği çözmek için girişimleri yapmak yine bizlere nasip olmuştur. Atık su arıtma tesisi projemiz İller Bankası A.Ş. Diyarbakır Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Midyat’ın gelecek yıllardaki ihtiyacını da karşılayacak, günlük yaklaşık 100 bin metreküp arıtma kapasitesi olacak modern arıtma tesisinin kurulması için çalışmalar artık son aşamaya gelmiştir.”

Doğal çevrenin korunması ve geliştirilerek yaşam kalitesinin artırılması açısından büyük önem taşıyan sıvı atık arıtma tesisinin örnek bir proje olarak hayata geçirilmesinden ilçe halkının son derece memnun olduğu belirten Nasıroğlu, şunları belirtti:

“Bilindiği gibi ilçemiz nüfusu 70 bini aşmış büyük bir ilçe konumundadır. Doğalında ihtiyaçlarda büyümeye paralel olarak artmaktadır. İlçemiz için önemli olan Atık Su Arıtma Tesisi de bu ihtiyaçlardan bir tanesidir. Göreve geldiğimiz günden bu yana halktan aldığımız gücü yine halkımızın sorunlarını çözmek için kullandık. Midyat’taki atık su arıtma tesisi projesinde ilçedeki atık suyun arıtılması ve deşarjının sağlanması amaçlanmış olup ilçe merkezinin 50 yıl sonrası için nüfus tahminleri yapılmış, nüfusların üreteceği tahmini atık su debileri ve sisteme özel veren kuruluşların tespiti, debi ve kirlilik yükü değerlerine göre hesaplanmıştır. İlçe halkımız her şeyin en güzeline layıktır. Umarım alt yapı sorunları tamamlanıp en kısa süre içerisinde projemiz halkımızın hizmetine geçer”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum