Midyat ve Kalkınma Konulu Panel

Midyat ve Kalkınma Konulu Panel

Midyat’ta düzenlenen panelde sürdürülebilir kalkınma için adımlar tartışıldı...

A+A-

Midyat’ta, Güneydoğum Derneği organizesinde düzenlenen “Midyat ve Kalkınma” konulu panelde Kentin kalkınma öncelikleri ve sorunları tartışıldı. Panele, kamu kurum amirleri, iş adamları, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Merkezi Ankara’da bulunan Güneydoğum Derneği tarafından gerçekleştirilen “Midyat ve Kalkınma” konulu panelde, kentin kalkınma, gelişim ve eylem planları ile ilgili sunumlar yapıldı. Kocatepe İlköğretim Okulu Konferans salonunda düzenlenen panel, Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri’nin açış konuşmaları ile başladı.

Güneydoğum Derneği Başkan Yardımcısı ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Nihat Eri, böyle bir etkinliği düzenlemekten mutlu olduklarını belirterek, şehrin önünü açmak, ekonomik, kültürel, sosyal ve turistik alanlarda kalkınmış ve sürdürülebilir kent yaratma amacında olduklarını kaydetti.

TARİHİ YAPILAR TURİZME KAZANDIRILIYOR’

Turizmin Dünya’da hayati öneme sahip anahtar bir sektör olduğunu kaydeden Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ise yaptığı konuşmada, kaybolmaya yüz tutan kültürel zenginliklerin yeniden ortaya çıkarılması, eski kent dokusunun korunması ve yaşatılması amacı ile birçok yapıyı restore ederek turizme kazandırdıklarını söyledi. Yerel kalkınmanın sağlanması sürecinde belediyenin görev ve sorumluluklarını yerine getirdiğini kaydeden Nasıroğlu, “Turizm, bölgemizin kalkınmasında en önemli rolü oynayacak sektörlerin başında gelmektedir. Sahip olduğumuz turizm potansiyelinin ortaya çıkarılıp ekonomiye kazandırılması için tüm çabaları ortaya koymamız gerekmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından panel; Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Oflaz ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç Dr. Neslihan Dalkılıç’ın sunumları ile sürdü.

Panelistlerin sunumlarının ardından soru cevap kısmını geçildi. Panele ilgi gösteren katılımcılar sorularını panelistlere yöneltti. Soru cevap kısmının ardından panel, kokteyl ile son buldu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum