Midyat Üniversite Şehri Olsun

Midyat Üniversite Şehri Olsun

Midyatlılar Fakülte Ve Yüksekokul İstiyor...

A+A-

Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, mevcut meslek yüksekokuluna ek olarak, turizm ve otelcilik meslek yüksek okulu ile teoloji fakültesinin açılmasını istediklerini kaydetti.

Midyat’ta, Atatürk Parkı’nda bir araya gelen 12 sivil toplum kuruluşu temsilcisi yaptıkları basın açıklamasıyla Teoloji Fakültesi ve Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu’nun açılması talebinde bulundular. 

STK’lar adına açıklamayı okuyan Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, gelişen kentler için eğitim-öğretimin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Midyat’ın fakülte ve yüksekokul beklentisini dile getiren Kutlu, bürokrasinin, siyasilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve Midyat halkının bir araya gelerek yüksek öğrenim taleplerini elbirliği ile gerçekleştirmeleri gerektiğine işaret etti.

Farklı diller ve farklı inançların, düşünce ve ideolojilerin hoşgörü bulduğu ve zenginlik olarak kabul edildiği Midyat’ın gelişimine katkı sağlayacağını düşündükleri konularda ellerlinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyleyen Kutlu, “Midyat, adeta bölgenin Ortadoğu’ya açılan kapısıdır. Küreselleşen dünyada teknolojinin baş döndürücü gelişmesine karşılık Midyat’ın bu gelişmeleri yakalayabilmesi ve hak ettiği yeri elde etmesi için yüksek düzeyde eğitim öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan; kendisine birimler bağlanabilen bir yükseköğretim kurumuna yani bir fakülteye ihtiyaç vardır. Hali hazırdaki yüksekokul, ilçemiz için önemli bir kazanımdır, bunun kıymetini bildiğimizden yenilerini istiyoruz” dedi.

Kutlu, hem Midyat’ta hem de çevre il ve ilçelerden gelecek olan gençlere şu ilkeleri kazandırmak istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Midyat halkı, eğitime büyük önem vermekte ve Midyat’ın bir üniversite kenti olma potansiyeli vardır. Bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekir. Midyat’ın yeni fakülte ve yüksekokullar yapılması için talebi vardır. Bu talebe kulak verilmelidir. Midyat’ın özelde ülkemize, genelde dünyaya örnek bireyler yetiştirmesi için gençlerimize farklılıkların doğal kabulünü öğretme, başkalarının haklarına saygılı olmayı bilme, insanlığın çıkarlarını kişisel çıkarları üstünde tutma, geniş bir dünya görüşüne sahip olma, görev ve sorumluluklarını yerine getirerek ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yurdun kalkınmasına katkı sunmalarıdır”

MİDYAT İÇİN EĞİTİM YATIRIMI İSTEDİLER

Yapılan açıklamanın ardından STK temsilci sessizce dağıldı.

Açıklamaya destek veren sivil toplum kuruluşları şöyle:
Midyat Belediyesi, Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilciliği, Midyat Aktif Öğretmenler Derneği, Özgür Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği, Midyat ve Köyleri Kalkındırma ve Geliştirme Derneği, Midyat Sanayici ve İş Adamları Derneği, Midyat Nisan Yağmurları Derneği, Din Bir-Sen Midyat Temsilciliği, Midyat Eğitim Yöneticileri Dayanışma Derneği, Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı, Midyat Ziraat Odası Başkanlığı, Midyat İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği, Midyat Eğitim ve Yardımlaşma Derneği.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum