Midyat MYO’ya yeni bölümler açıldı

Midyat MYO’ya yeni bölümler açıldı

Midyat Meslek Yüksekokulu'na bu yıl iki yeni bölüm daha eklendi…

A+A-

Artuklu Üniversitesi’ne bağlı Midyat Meslek Yüksekokulu’na yeni bölümler açılması yönündeki teklifler Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edildi. 

Meslek liselerinden MYO’lara sınavsız geçiş projesi kapsamında, Midyat MYO bünyesinde 2014-2015 öğretim yılında eğitimine başlanmak üzere ön lisans düzeyinde faaliyete geçecek ‘Kuyumculuk ve Takı Tasarım ile Sosyal Hizmetler programları açıldı. 

Kuyumculuk ve takı tasarımı bölümü öğrencilerini; özellikle son yıllarda tarih ve kültür turizmi ile birlikte Midyat’ta büyük bir atağa geçen ve pazar payını büyüten telkari gümüş sanatını öğreterek, sektöre günün değişen koşullarına uyumlu ve dinamik yaratıcılıkta yeni ürün ve tasarımlar kazandırabilecek, dünyadaki yeniliklerle bütünleşik bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor. 

Artuklu Üniversitesi’ne bağlı Midyat Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Tarık Demir, Meslek Yüksekokulları (MYO) bünyesinde 2 yeni bölüm açıldığını söyledi. Programların açılmasında Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedi Omay’ın destek ve katkıda bulunduğunu açıklayan Demir, “Telkari sanatının gelişmesi için kuyumculuk ve takı tasarımı programı ile sosyal hizmetler programının açılması konusunda bize yakından destek veren Midyat Kaymakamımız Sayın Oğuzhan Bingöl’e, Midyat Belediye Başkanımız Sayın Şehmus Nasıroğlu’na ve Cumhurbaşkanı eski genel sekreteri Sayın Kemal Nehrozoğlu’na teşekkür ediyorum" dedi.

‘MİDYAT, TELKARİ SANATININ ANAVATANI’

Yeni açılan bölümler ile ilgili bilgi veren Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Tarık Demir, “Uzun zamandır arzu ettiğimiz kuyumculuk ve takı tasarımı programını da bu yıl açıyoruz. 2014-2015 öğretim yılında 30 öğrenciyle öğretim faaliyetlerimize başlıyoruz. Bunun içinde onayımız çıktı. Takı tasarım programı Telkari sanatına ağırlık verecek. Çünkü Midyat Telkari sanatının anavatanıdır. Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programıyla bundan böyle her yıl telkari sanatını öğrenecek öğrenciler yetiştireceğiz. Telkari sanatı, gümüşçüler çarşısında atölyesi veya mağazası bulunan Gümüş ustalarının desteğiyle yeniden canlanacak, Midyat turizmine önemli bir kültür hizmeti verilecektir. Midyat Endüstri Meslek Lisesi Kuyumculuk Bölümü'nde okuyan öğrencilerin sınavsız geçişle Yüksekokulumuz takı tasarım programına gelmeleriyle telkari eğitimi kesintisiz devam edecektir.” dedi.

‘YENİ TASARIMLAR VE YENİ ÜRÜNLER KAZANDIRACAĞIZ’

Gümüş işçiliğinde; aileden, ustadan öğrenme usulünden, okuldan öğrenme dönemine geçileceğini ifade eden Demir, “Gümüş işçiliğinde; aileden, ustadan öğrenme usulünden, okuldan öğrenme dönemine geçilecektir bu vesileyle. Midyat gümüşçüler çarşısındaki sanatkarlar ile yakın bir iletişim içerisindeyiz. Kendilerinin tecrübelerinden faydalanmak, öğrencilerimizle ustalarımızı buluşturmak istiyoruz. Yüksekokul olarak yeni tasarımlarla telkari işçiliğinin önünü açmak istiyoruz. Bu güne kadar bitkisel motifler, hayvansal motifler, geometrik ve sembolik motiflerle üretilen telkari sanatına bizler yüksek okul olarak akademik kadromuza yeni tarsımlar ve yeni ürünler kazandırmak amacındayız. Biz Midyat’taki ustalarımızın desteğini istiyoruz. İnşallah önümüzdeki sene ustalar günü adı altında da çeşitli programlar düzenleyip ustalardan deneyim ve tecrübelerini öğrencilerimize paylaşmalarını isteyeceğiz. Telkari sanatının tekrar canlanmasına bu bölümün vesile olmasını ve  Midyat turizmine de iyi bir kültür katkısı sağlamasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Geleneksel takıların önem ve değerinin yeteri kadar bilinmediği söyleyen Demir, telkari sanatı hakkında şu bilgileri verdi: 
“M.Ö. 3000 yılında Mezopotamya’da, M.Ö. 2500 yılında Anadolu’da Telkari süsleme işçiliğinin uygulandığı arkeolojik kazılarda meydana çıkan süslemeli eserlerden anlaşılmaktadır. Takı ürünleri arasında saç süsü, yaka iğnesi, kemer, bilezik, bileklik, kolye ucu, küpe ve saç tokası telkari ile en çok üretilen takı ürünleridir. Telkari işçiliği son derece zarif ve göze hitap eden bir takı tekniğidir. Geleneksel takılarımızın önem ve değerinin yeteri kadar bilinmediği, zenginliklerimizin unutulmaya yüz tuttuğu görülmektedir. Teknolojinin hızla gelişmesi, üretim yerine kolay ve hazır olan her şeyi tüketme isteği geleneksel sanatlarımızın önünü kesmiştir. Modern makinelerle seri üretimde az zamanda çok ürün elde edilmesi telkari sanatını bitirme noktasına getirmiştir”

‘ÖĞRENCİLER, İŞ GARANTİSİ İLE MEZUN OLUYOR’

Dargeçit ilçesinde açılan Sosyal Hizmetler Programı’nın önemine işaret eden Demir, öğrencilerin iş garantisi ile mezun olacaklarını belirterek, “Yüksekokulumuz bünyesinde açılan programlardan bir diğeri ise Sosyal Hizmetler Programı. Bu programın öğrenci alımı ve öğretimi Dargeçit ilçesinde gerçekleştirilecek. Bu program Dargeçitlilerin yüksek öğretime adım atması anlamına geliyor. Dargeçit Anadolu Lisesi’nin üst katı bu bölüm için tahsis edildi. Eylül ayı itibariyle Midyat Meslek Yüksek Okulu’na bağlı olarak 30 öğrenciyle öğretime başlayacağız. Dargeçit’in dışına çıkma imkanı olmayan, gidemeyen kızlarımız için bu program önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Dargeçit’teki kızlarımızın ayaklarına kadar gelen bu yüksek öğretim fırsatını değerlendireceklerine inanıyorum. Buradan mezun olacak öğrencilerimiz istihdam sorunu da yaşamayacaklardır. Bu program Dargeçit’e ve Dargeçitliye önemli bir hizmettir.” ifadelerini kullandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum