Midyat Mesleki Eğitim Merkezi, Öğrenciler için Piknik düzenledi

Midyat Mesleki Eğitim Merkezi, Öğrenciler için Piknik düzenledi

Mardin'in Midyat İlçesinde, sevdiği bir mesleği yapmak isteyen öğrencilere Mesleki Eğitim Merkezi ve Meslek Liselerinin tanıtımı için piknik gezisi düzenledi.

A+A-

Midyat Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 'Güçlü Türkiye için Mesleki Eğitim' projesi kapsamında düzenlenen pikniğe, okul yöneticileri, öğretmenler ve 350 öğrenci katıldı.

Midyat Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesi için ekonomiye, üretime ve istihdama doğrudan etki etmesi sebebiyle sosyal ve ekonomik yönden ülkenin gelişimini sağlamaya devam ediyor.

Programa katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, Şube Müdürü Tekin Taş ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Çetin Yarış öğrenciler ile tek tek ilgilenip, eğlencelerine eşlik etti. Piknikte öğrenciler, çeşitli etkinliklerle eğlenceli vakit geçirdiler.

Okul idaresince hazırlanan döner ve ayran öğrencilere ikram edildi. Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, piknik yapan öğrenci gruplarını ziyaret ederek, meslek liselerinin hem üretime katkı sağladıklarını hem de öğrencilerin kendilerini geliştirme fırsatı bulduklarını anlattı.

Mesleki eğitim merkezleri yeni bir eğitim sistemine geçti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Kanunu'nda yapılan değişiklikler sayesinde mesleki eğitim merkezleri lise diploması da vermeye başladı.

Eskiden sadece kalfalık ve ustalık belgesi veriliyordu. Orta okuldan mezun olduktan sonra sevdiği bir mesleği yapmak isteyen gençler mesleki eğitim merkezine kayıt olarak haftada 1 gün okula gidip teorik eğitim alırken, haftada 4 gün iş yerinde çalışıp hem sevdiği mesleği öğreniyor, hem de lise mezunu oluyor.

Bu yeni sistemle birlikte öğrenciler mesleklerini çekirdekten öğrenirken, aynı zamanda da lise diploması alıyor. Mesleki eğitim merkezlerinde öğrencilere 27 alan 142 meslek dalında mesleki eğitim veriliyor.

Öğrenciler haftada bir gün gittikleri okulda gerekli eğitimleri görüyor.

Öğrencilerin sigortaları devlet tarafından yapılırken, iş yerinde öğrencilere okulu bitirene kadar asgari ücretin üçte biri kadar maaş veriliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.