Midyat Koruma Kurulu Toplantısı Yapıldı

Midyat Koruma Kurulu Toplantısı Yapıldı

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın her ay düzenli olarak yaptığı Koruma Kurulu toplantısı yapıldı.

A+A-

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın her ay düzenli olarak yaptığı Koruma Kurulu toplantısı Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk’un başkanlığında yapıldı.

Toplantıda denetimli serbestliğin amacı ele alınırken, bu kapsamda, eski hükümlülerin topluma kazandırılmaları yönünde yapılan yada yapılacak olan faaliyetler ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Uluslararası standartlara uygun denetim ve gözetim çalışmaları kapsamında; ceza infaz kurumlarından salıverilen hükümlülerin sosyalleşmesini teşvik ederek, yeniden suç işlemelerini engelleyici etkenleri güçlendiren, kanunlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumlarını kolaylaştırmak ve bu yolla toplumun korunması misyonunu üstlenen Koruma Kurulu, 2012 yılında yapılan çalışmaları masaya yatırdı.

Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen Koruma Kurulu Başkanlığı Aralık ayı toplantısında ilk olarak denetimli serbestlik konusunda sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından sosyolog Tekin Karaçam, kurul üyelerine, denetimli serbestlik uygulamaları, istatistikler, 2012 yılı koruma kurulu çalışmaları, iş ve yardım talebinde bulunan eski hükümlülerin talepleri ve yapılan faaliyetler hakkında bilgi sundu. Kaymakam Oğuzhan Bingöl’ün de katıldığı toplantıda, kurula müracaat eden eski hükümlülerin talepleri de görüşüldü.

Toplantıda konuşan Midyat Cumhuriyet Başsavcı Adnan Küçükyumuk, kurulun amacının eski hükümlüleri topluma kazandırmak olduğunu belirterek, “Denetimli serbestlik hizmetleri; toplumun güvenliğini sağlamak için suç işleyen veya şartla tahliye olan insanların yeniden suç işlemesini önlemeyi suçluların cezalarını toplum içinde rencide olmadan çekmelerini sağlamayı ve onlara her konuda rehberlik yaparak topluma kazandırılmalarında katkıda bulunmayı amaç edinmiştir. Kuruldaki üyelerle her ay düzenli olarak bir araya gelip eski hükümlülerle ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunuyoruz. Bu şekilde eski hükümlülere yada onların ailelerine çeşitli desteklerimiz oluyor. Bugünkü toplantımıza sayın Kaymakamımız Oğuzhan Bingöl beyi de onur konuğu olarak davet ettik. Sağ olsun, bizi kırmayıp geldiği için kedisine teşekkür ediyorum.” dedi.

Denetimli Serbestlik Şube Müdürü Seydi Dağlı ise, çeşitli kurum ve kuruluşlarla yapılan işbirliği ile eski hükümlülere kamu ve özel sektörde işe yerleştirme, çocuklarına eğitim yardımı, ayni yardım, nakdi yardım ve suçtan zarar görenlere psiko-sosyal destek verildiğini söyledi.

Teklif edilen projelerin görüşülmesi, kurul üyelerinin görüş ve önerileri ile sona eren toplantının sonunda Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’e, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk tarafından eski hükümlülerce işlenen kilim hediye edildi.

Toplantıya, Kaymakam Oğuzhan Bingöl’ün yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal,  Denetimli Serbestlik Şube Müdürü Seydi Dağlı, Milli Eğitim Müdürü Şehmus İleri, Midyat Cezaevi Müdürü Reşat Şengöz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Orhan Günel,  Kızılay Derneği Başkanı Murat Aykat, Ziraat Odası Başkanı Beşir Evsen, Ziraat Bankası Müdürü Yusuf Erbay, Halk Bankası Müdürü Ercan Kılıç ve Türkiye İş Bankası Müdürü Tarık Aydemir katıldı.

koruma-koruma-kurulu-2.jpg

koruma-koruma-kurulu-3.jpg

koruma-koruma-kurulu-4.jpg

koruma-koruma-kurulu.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.