Midyat Kaymakamı, Muhtarları İle Toplantı Yaptı

Midyat Kaymakamı, Muhtarları İle Toplantı Yaptı

Yetkileri kısıtlı, sorumlulukları ağır mahalle ve köy muhtarları Kaymakam Oğuzhan Bingöl'e isteklerini ve sıkıntılarını anlattı.

A+A-

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ve kurum müdürlerinin hazır bulunduğu toplantıda merkez mahalle ve köylerin genel sorunları hakkında muhtarından bilgi aldı.

Yetkileri kısıtlı, sorumlulukları ağır mahalle ve köy muhtarları Kaymakam Bingöl başkanlığında gerçekleşen toplantıda isteklerini ve sıkıntılarını anlatma şansı buldu. Bingöl, bir araya geldiği mahalle ve köy muhtarlarının taleplerini, sorun ve sıkıntılarını tek tek dinledi, notlar aldı.

Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan İraz Butik Otel’de düzenlenen toplantıya katılan muhtarlar, köy ve mahallelerinde mevcut tarım, sağlık, eğitim ve ulaşım alanlarındaki sorunlarını ve yapılmasını istedikleri hizmetleri bizzat Kaymakam Oğuzhan Bingöl’e anlatma şansı buldu ve sohbet ortamında bir toplantı gerçekleştirildi. 

İlçedeki tüm birim müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantıda muhtarlar kurumlarla ilgili şikâyet ve isteklerini belirtirken, kurum müdürleri de muhtarların dile getirdiği talep ve şikâyetleri not alarak sorunların giderilmesi noktasında çalışmalar yapılacağını aktardılar.

Düzenlenen toplantıda muhtarların sorunlarını dinleyen Kaymakam Bingöl, sorunların kısa sürede çözülmesi ve taleplerinin yerine getirilmesi konusunda kararlı bir irade ortaya koyup samimiyetle çaba göstereceklerini belirterek, öncelikle muhtarlara verdikleri sözleri yerine getireceklerini kaydetti.

VATANDAŞLARIMIZ HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMELİ
Muhtarlara, “Biz bir ekibiz. Eğer bu ekip gayretli, iyi niyetli çalışırsa problemleri çözer" diyen Kaymakam Bingöl, “Muhtarlarımızla bir araya gelerek sorunlarını dinliyor çözüm yolları arıyoruz. Farklı öneriler ve değerlendirmelerinizi almak için, alan ve veren memnuniyeti için bugün buradayız. Her bir vatandaşımızın hizmet alması, hak ettiği değeri görmesi için çaba harcıyoruz. Bütün gayretimiz sizlerin taleplerini doğru şekilde alabilmek ve uygulatabilmektir. Yönetici arkadaşlarımızın tamamı, hizmetlerin zamanında yapılması için gayret gösteriyorlar. Eksiklikler mutlaka vardır ama samimi bir şekilde bunları aşmak için çaba harcamalıyız. Karşılıklı sorunları görüşüp çözüm bulabilmek için bu tür toplantılar yapmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

İHTİYAÇLARI DİLE GETİRMEK VEBALİMİZDİR
Toplantıda söz alan Bağlar Mahallesi Muhtarı Talip Gürbüz, mahallede bir ilköğretim okulu binasına acil ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Kaymakam Bingöl de, mahalle muhtarının bu talebi karşısında “Biz burada yapabileceğimiz şeyleri söylemeliyiz. Sonuçta ben Midyat ilçesinin kaymakamıyım. Haydi, şuraya bir ilköğretim okulu yapalım diyemem. Öyle bir bütçemiz yok. Ama ihtiyaç varsa bu ihtiyacı en sert şekilde dile getirmek bizim vebalimizdir. Mahallede gerekli incelemeleri gerçekleştirdikten sonra, plan ve projesini hazırlayıp yatırım programına alınması için uğraş verelim” açıklamasında bulundu.

Birçok muhtarın, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından yardıma muhtaç ailelere dağıtılan GİFT Kart’tan yapılan kesintinin mağduriyet oluşturduğunu belirtmesi üzerine açıklama yapan Kaymakam Bingöl, şunları söyledi:

“Bir vatandaşın cebinde parasıyla bir dükkâna girmesi onun özgürlüğünü ve özgüvenini gösterir. Ama GİFT Kartı ile dükkâna girdiğinde direk olarak zaten fakir-fukara muamelesi görüyorlar. Yani normal bir vatandaş gibi bir dükkâna giremiyorlar. O kart sistemini bize ciddi bir külfet getirse bile kaldıracağız.”

EVLENDİRME İŞMLERİNİ BEN YAPACAĞIM
Bazı mahalle muhtarı, iş yoğunluğundan dolayı Belediye Başkanlığı Evlendirme Memurluğu’nun resmi nikâh işlemlerini zamana yaydığını ileri sürerek, bu tür uygulamalar ile karşılaştıklarında İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvurduklarını ve buradan da olumsuz cevap aldıklarını belirttiler.

Bunun üzerine Kaymakam Bingöl, iş yoğunluğunun olduğu zamanlarda nikâh işlemlerinin mesaiden sonra yapılması için İlçe Nüfus Müdürü Nuri Bulut’a talimat vererek, “Çokta istemeyerek istemeyerek bu koltukta oturmadık. Bu nüfus müdürümüz içinde geçerli, kaymakam olarak benim içinde geçerli, müftü içinde geçerli. Bizlere sorulur, talip olur ve göreve başlarız. Şimdi ben Midyat’ı çok istemiyordum, zorla beni getirip Midyat’ın başına koydular derseniz bu inandırıcı olmaz. Eğer biz bir göreve talip olmuşsak o görevi layıkıyla yerine getirecez. Müdür beyin çok yoğun olduğu zamanlarda evlendirme işlemlerini ben yapacağım, size söz veriyorum.” şeklinde konuştu.

Kaymakam Bingöl, 2 saat süren toplantı sonunda muhtarlarla bir araya gelmenin ve bilgi alışverişinde bulunmanın önemli olduğunu ve Kaymakamlık olarak yapılacak çalışmalarda sorunların çözülmesine öncelik verileceğini ifade etti. Muhtarlar ise Kaymakam Oğuzhan Bingöl’ün toplantı düzenleyip sıkıntılarını ve taleplerini dinlemesinden dolayı mutlu olduklarını belirtip, kendisine teşekkür ettiler.

Toplantının ardından Kaymakam Oğuzhan Bingöl tarafından davetliler onuruna öğle yemeği verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum