Midyat Haberimiz TRT'de farklı saat dilimlerindeki bir çok bültende çıktı

Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, Midyat turizminin gelişmesi için bir çok önemli projeyi hayata geçirmeye devam ediyor.

HER yıl ağırladığı turist sayısı bakımından tarih, inanç ve kültür turizmi merkezlerinden biri olan, 'Dinler ve Diller Diyarı' diye anılan Mardin’in Midyat ilçesinde, Kaymakamlık öncülüğünde, 'Geleceğine Sahip Çık Projesi' başlatıldı. Projeyle turistler, yöresel halk oyunlarıyla karşılanarak, aralarında Müslüman, Süryani ve Ezidi öğrencilerin bulunduğu rehberler tarafından ilçe, 5 dilde tanıtılacak.

İlçede gece ve gündüz değişmeyen insan yoğunluğu da havadan görüntülendi. Çok sayıda tarihi ve kültürel varlığı ve 7 bin yıllık geçmişi ile ‘Dinler ve Diller Diyarı' diye anılan, tarih boyunca Sümerler, Akadlar, Babiller, Hititler, Asurlar, Urartular, Romalılar, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılara ev sahipliği yapan Mardin’in Midyat ilçesi, gelen yerli ve yabancı turistlere 5 dilde tanıtımı yapılarak yöresel halk oyunlarıyla karşılanacak.

Midyat Kaymakamlığı öncülüğünde hazırlanan, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Rehberlik Araştırma Merkezi, Halk Eğitim Merkezi, Aile Destek Merkezi ve Mehmetçik Ortaokulu’nun destek verdiği 'Geleceğine Sahip Çık’ projesiyle, ilçe, gelen turistlere tanıtılacak. Projeyle Müslüman, Süryani ve Ezidi çocuklar, Türkçe, Kürtçe, Süryanice, İngilizce ve Arapça dillerinde şehrin tarihi ve kültürel varlıklarını tanıtacak.

Ayrıca 'Reyhan' ekibinde yer alan kız çocuklar da, Müslüman, Süryani ve Ezidilerin oynadıkları Sepekçe, Mirani, Bagiye, Beblakan ve Segavi oyunlarını yöresel kıyafetleri ile sergileyecek. Gönüllü rehberlik ve halk oyunları eğitimlerinin ardından, projenin tanıtım etkinliği yapıldı.

Etkinliğe, Kaymakam Ahmet Solmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinlikte kendileri için hazırlanan tişört ve şapkaları giyen çocuklar davetlilere 5 dilde tanıtım yaparken, Reyhan ekibi de yöresel kıyafetleri ile yöresel oyunlarını sergiledi.

Projenin, tanıtım toplantısında konuşan Kaymakam Ahmet Solmaz, “Burada farklı diller var, farklı dinler var şeklinde hayal ettiğimi bir uygulamaydı. Süryanice, Arapça, Türkçe, Kürtçe, İngilizce, bunların hepsini bir araya getirdiğimiz zaman konuşulanı uygulamada görmüş olduk. Çocuklar Cevat Paşa Camisi, Mor Gabriel Manastırı, bunların fotoğraflarını konuk evinin orada sergi şeklinde açarak, fotoğrafları göstererek de anlatım yapacak. Böylece insanların akıllarında bahsettiğimiz yerler ile ilgili görselleri de görmüş olacaklar” dedi.

29 Haziran 2023 Perşembe 12:05

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar