MİDYAT FEN LİSESİ, TÜRKİYE İÇİN DOKTOR YETİŞTİRİYOR

Mardin’in Midyat ilçesinde, 4 yıl önce eğitime başlayan Midyat Fen Lisesi’nden bu yıl mezun olan öğrencilerle birlikte bugüne kadar 113 öğrenci tıp, 46 öğrenci de diş hekimliği fakültelerine yerleşmeye hak kazandı.

MARDİN’in Midyat ilçesinde Midyat Fen Lisesi’nden bu yıl mezun olan ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren öğrencilerden 25’i aldıkları puanlarla çeşitli üniversitelerin tıp fakültelerine 2’si de diş hekimliği fakültelerine yerleşti.

4 yıl önce eğitim vermeye başlayan Midyat Fen Lisesi’nde bu yıl mezun olanlarla birlikte bugüne kadar öğrencilerden 113’ü tıp, 46’sı da diş hekimliği fakültelerine girmeye hak kazandı.

Bu başarının diğer öğrencilere örnek olması amacıyla okul bahçesine ‘Başarı Anıtı’ yaptıran okul müdürü Ramazan Aykat, “Bu yıl 48 öğrencimiz tercihte bulunup çok güzel üniversitelere yerleşti. Bunlardan 25’i tıp, 2’si diş hekimliği ve devamında da hukuk, eczacılık, mühendislik gibi bölümler geliyor. Lisemiz şuana kadar 480 öğrenci mezun verdi. Bu 480 öğrencinin 225’i Türkiye'de ilk 50 binde yer aldı. İstatistiksel olarak baktığımızda da okulumuz şuana kadar 113 tıp fakültesi kazanan öğrenci çıkarmış. Bu başarının daimi olmasını istiyoruz. Şuan okuyan öğrencilerimize örnek teşkil etmesi için bir anıt yapma kararı aldık. Okulumuzdan mezun olmuş ve YKS'de ilk 5 bine giren öğrencilerimizin isimlerinin yer alacağı anıtın açılışını yaptık" dedi.

Midyat ilçesinde 4 yıl önce eğitim vermeye başlayan Midyat Fen Lisesi bugüne kadar 480 öğrenci mezun etti. Bu öğrencilerden 225’i girdikleri YKS sınavında aldıkları puanlarda Türkiye’de ilk 50 bin öğrenci arasında yer alarak çeşitli üniversitelere yerleşti.

Bu yıl mezun öğrencilerden 25’i çeşitli üniversitelerin tıp, 2'si diş hekimliği, 4'ü eczacılık, 5'i mühendislik ve 2'si de hukuk fakültelerine yerleşti.

Bu yılla beraber bugüne kadar mezun olan öğrencilerden 113'ü tıp, 46'sı diş hekimliği, 47'si mühendislik, 27'si Eczalılık, 54'ü hemşirelik, 23'ü öğretmenlik, 11'i hukuk ve 25'i de üniversitelerin diğer bölümlerine yerleşti.

Öğrenciler hem ilçenin hem de ailelerinin gururu olurken, okul yönetimi bu başarının diğer öğrencilere örnek olması amacıyla okulun bahçesine bir ‘Başarı anıtı’ yaptı.

YKS’da ilk 5 bine giren öğrencilerin isimlerinin yazılı olacağı anıtın açılışı için tören düzenlendi. Kaymakam Ahmet Solmaz, İlçe Mili Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, okul idaresi, öğretmenler ve üniversiteye yerleşen öğrencilerin katıldığı törende başarılı öğrenciler, adlarının yazılı olduğu yıldızları anıta yerleştirdi.

Öğrencileri tebrik eden Kaymakam Solmaz, "4 yılda 113 tıp fakültesi çok iyi bir rakam. Tıp fakültesi toplumda kulakta bilinen bir meslek olduğu için kriter bu görünse de diğer bölümlere yerleştirmede de okulumuz çok önemli bir başarısı var” diye konuştu.

‘OKULUMUZ HER SENE BAŞARINI KATLIYOR’

Okul Müdürü Ramazan Aykat, okullarının her sene başarısını katlayarak ilerlediğini ifade ederek, şunları söyledi: “Bu sene 48 öğrencimiz tercihte bulunup çok güzel üniversitelere yerleşti. Bunlardan 25’i tıp, 2’si diş hekimliği ve devamında da hukuk, eczacılık, mühendislik gibi bölümler geliyor. Lisemiz şuana kadar 480 öğrenci mezun verdi. Bu 480 öğrencinin 225’i Türkiye'de ilk 50 binde yer aldı. İstatistiksel olarak baktığımızda da okulumuz şuana kadar 113 tıp fakültesi kazanan öğrenci çıkarmış. Bu başarının daimi olmasını istiyoruz. Şuan okuyan öğrencilerimize örnek teşkil etmesi için bir anıt yapma kararı aldık. Okulumuzdan mezun olmuş ve YKS'de ilk 5 bine giren öğrencilerimizin isimlerinin yer alacağı anıtın açılışını yaptık.”

‘ÜLKEME YARARLI BİR DOKTOR OLMAK İSTİYORUM’

İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ni kazanan Eylem Koçan, "Küçüklükten beri amacım doktor olmaktı. Onu başardığım için ben mutluyum, ailem mutlu. Çevremdeki kişilere örnek olmak beni mutlu eder. Doktor olmayı seviyorum. Gelecekte ülkeye yararlı bir doktor olmak, ülkemdeki insanlara hizmet ediyor olmak için okuyorum. Okuldaki hocalarımız sağ olsunlar. Onların ilgisi, okulun bize verdiği eğitim her zaman iyiydi ve her yerde bizim okul duyulmaya başlıyor. Bunun için de çok mutluyuz. İnşallah başarıları katlanarak devam eder" dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay ise, eğitim de marka bir şehir olmayı hedeflediklerini söyledi.

22 Ağustos 2022 Pazartesi 07:49

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar