MİDYAT BİLSEM ÖĞRERNCİLERİ, TEKNOFEST'TE TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

Midyatlı öğrenciler, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST’te Türkiye ikincisi oldular.

Midyatlı öğrenciler, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST’te Türkiye ikincisi oldular. Bilsem'de ortaokulu ve lise öğrencilerinin işbirliği ile yanmayan kumaş projesi geliştirdi. Mardin'in Midyat İlçesinde, Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencilerinden oluşan ekip, Teknofest'te "İnsanlık Yararına Teknolojiler" dalında geliştirdikleri proje ile Türkiye ikincisi olarak büyük başarı elde etti.

Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest yarışmasında danışman öğretmenleri rehberliğinde geliştirdikleri 'Yanmaz Kumaş' projesiyle TEKNOFEST kapsamında düzenlenen İnsanlık Yararına Teknolojileri Yarışması'nın Samsun'daki finallerinde ilk 10 takım arasında seçilen öğrenciler, yapılan değerlendirme sonucunda 2'nci olarak büyük bir başarıya imza attı. Yanmayan maddeleri araştıran öğrenciler, daha sonra bunun neticesinde halk arasında potansiyum şapı olarak da bilinen (potasyum alüminyum sülfatı) buldu.

Bu maddeyi daha sonra çözelti haline getiren öğrenciler, kumaşa uyguladı ve yanmaz olduğunu gördü. Daha sonra bunu Teknofeste sundu. İlk kez katıldıkları insanlık yararına teknoloji yarışmalarında sundukları özgün projeleri ile Türkiye derecesi elde ederek Midyat'ın gururu olan öğrencilerin, giyilebilir özelliğinin yanı sıra yangınlarda tutuşmama özelliği ile de bir çok iş kolu sektöründe kullanılabilecek olan tutuşmayan kumaş projesi, çadır yapımının yanı sıra, yangın afetleri ve benzeri durumlarda hızla giyilerek olaylara müdahale edilmesini amaçlıyor.

08 Ocak 2023 Pazar 13:26

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar