Midyat, Başbakan Erdoğan'ı Karşılamaya Hazırlanıyor

Midyat, Başbakan Erdoğan'ı Karşılamaya Hazırlanıyor

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, mahalle ve köy muhtarlarıyla yemekli toplantıda bir araya geldi.

A+A-

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, mahalle ve köy muhtarlarıyla yemekli toplantıda bir araya geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın pazar günü Mardin'in Midyat İlçesi'ne yapacağı ziyarette büyük katılımla karşılanmasını isteyen Midyat Belediye Başkanı Şeyhmus Nasıroğlu, "Burada Midyat, Türkiye, Güneydoğu, Kürt, Türk, Arap, Süryani ve Ezidi halkları adına o gün tekrar bir araya gelmeli ve barış istediğimizi haykırmalıyız. Barışı ancak kadınlar ve anneler sağlar" dedi.

Midyat Belediye Başkanı AK Parti'li Şehmus Nasıroğlu, Başkan Yardımcısı Metin Kutlu, Belediye Sosyal İşler Müdürü Şehmus Gümüş , Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Çelebi, belediye daire müdürleri, merkez ve köy muhtarıyla verilen yemekte bir araya geldi.

Yemek ardından parti teşkilatında açıklama yayan Başkan Nasıroğlu, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Pazar günü saat 10.00’da ilçeye geleceğini, halkın büyük bir ilgiyle karşılamaya ve mitinge katılmalarını sağlamak için muhtarlara çağrı yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın halka hitap edeceği miting alanına herkesin eşi ve çocuklarıyla katılması konusunda muhtarlardan duyarlılık beklediğini anlatan Nasıroğlu, şöyle konuştu:

"Çocuklarınızı, hanımlarınızı ve annelerinizi de o gün bizimle beraber sayın Başbakan'ın yanında görmek istiyoruz. Herkesin siyasi görüşleri farklı olabilir ve farklı partilere de sempati duyabilir. Ama bizler burada Midyat, Türkiye, Güneydoğu, Kürt, Türk, Arap, Süryani ve Ezidi halkları adına o gün tekrar bir araya gelmeli ve barış istediğimizi haykırmalıyız. Barışı ancak kadınlar ve anneler sağlar. Onlar insanları birbirlerine kaynaştırır. Bu yüzden o gün anneleri ve kadınları alanda görmek ve barış sürecine destek vermelerini bekliyoruz."

Midyat ve Mardin'in en güzel barış modelini oluşturduğunu anlatan Başkan Nasıroğlu, bu iki şehirde farklı etnik köken ve inançtan insanların yüzyıllardır bir arada, kardeşçe yaşadığını anlatırken şöyle konuştu:

"Uzun yıllardır devam eden ülkemizdeki bu sorunun çözüleceğine inanıyoruz. Bu konuda biz sayın Başbakan'a çok güveniyoruz. Bu barış girişimi önce Allah'ın sonra da halkın yardımıyla başarıya ulaşacaktır. Temennimiz ve isteğimiz sayın Başbakanımız'ın Midyat ve Mardin'deki bu barış ve kardeşlik ortamını tüm Türkiye'ye yaymasıdır. Midyat'taki sevgi ve kardeşlik bahçesindeki rengarenk çiçeklerin nasıl bir arada güzel göründüğünü tüm dünyaya yayılmasını istiyoruz. Midyat modeli Türkiye'ye yayılırsa problem kalmaz inşallah."

"İBADET GİBİ BARIŞA DESTEK VERİLMELİ"
Başbakan Erdoğan'ın barışı getirmek adına kendini feda etmeye hazır olduğunu anlatan Nasıroğlu, Kürtler'in alınyazısında hapishane, çoban ve korucu olmanın bulunmadığını, bunları değiştirmek için elden gelen bütün çabanın harcanmasını istedi. Midyat Belediye Başkanı şöyle dedi:

"Niye bizim çocuklarımız da profesör, öğretmen, mühendis ve doktor olmasın?. Bizim alnımızda sadece bu üç tane mi yazılı olacak? Bunu değiştirmek için BDP'nin, AK Parti, MHP ve CHP'nin de görev ve sorumluluğu var. Kürtler'in en fazla aşka, işe, saygıya ve sevgiye ihtiyaçları var. 200 yıldan beri Kürtler'in yaşadığı olaylara bakın hep kan ve gözyaşı. Türkiye'de yaşıyoruz. Burada mutlu ve refah için de bir yaşam için, çocuklarımız için gayret göstermeliyiz. Herkes Başbakan'ın barış girişimine bir şekilde destek vermelidir. Nasıl ki namaz kılmak için sağlığı elverişli olmayanların türlü şekillerde bu farzını yerine getirmek için en son gözleri ve kalbiyle bu ibadetini gerçekleştiriyorsa, barış girişimine de kimisi duasıyla kimi eliyle, kimisi düşüncesiyle kimisi de parasıyla destek vermelidir."

Nasıroğlu, Türkiye'de Kürtçe kaset bulundurduğu için insanların hapis yattıkları dönemlerden geçtiğini, günümüzde 19 Mayıs'taki resmi bayramda Kürtçe şarkılar eşliğinde kaymakam, garnizon komutanı ve belediye başkanı ile birlikte oyun oynadıklarını kaydederek, "O günlerden bu günlere geldik. Neden bunun değerini bilmiyoruz? Elbette hala eksikler var ama, bunları da gidermek için demokratik yönden, herkes elinden geldiği katkıyı sunarak talep etmesi lazım. Bu iş silahla olmaz. Önceden buralarda aşiretler de kavga ediyor, sonra da barışıyorlardı. Bizim ayrımız gayrımız yok. Biz demokrasiye inanan insanlarız. Yeter ki insanlar silahtan arınsın, kan ve nefret olmasın. Bu olduğu zaman, herkesin başımızın üzerinde yeri vardır" diye konuştu.

Programda Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu muhtarların sorularını da cevapladı.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum