Midyat Adliyesi Öğrencilere Kapılarını Açtı

Midyat Adliyesi Öğrencilere Kapılarını Açtı

Midyat’ta öğrenim gören lise öğrencileri ‘Tanıtım ve Kariyer Günleri’ kapsamında Adliye Sarayı’nı gezerek bilgi aldı.

A+A-

Midyat’taki liselerde öğrenim gören yaklaşık 4 bin öğrenci ‘Tanıtım ve Kariyer Günleri’ kapsamında gruplar halinde Adliye Sarayı’nı gezerek, hâkimlik, savcılık ve avukatlık mesleklerini daha yakından tanıma fırsatı yakalıyor.

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği ‘Tanıtım ve Kariyer Günleri’ projesi kapsamında üniversiteye hazırlanan lise öğrencilerine hayallerini kurdukları meslekler ile ilgili tanıtım günleri başlatıldı.

Adliye Sarayı’nda gezdirilen öğrenciler mizansen bir mahkemeyi canlandırarak dava sürecinin işleyişi, hâkimlik, savcılık ve avukatlık mesleği hakkında bilgi sahibi oldular.

ADLİYE PERSONELİNDEN ÖĞRENCİLERE SICAK KARŞILAMA

Öğrenci ve öğretmenler adliyede Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk tarafından karşılandılar. Samimi bir ortamda sohbet havasında geçen ziyarette Başsavcı Küçükyumuk, meslekleri ve mahkemelerin işleyişi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Daha sonra Küçükyumuk tarafından duruşma salonları ve adliyenin bölümleri gezdirilerek tanıtıldı.

YARGI SİSTEMİNİ YAKINDAN GÖRDÜLER

Öğrenciler, meslek edinme bakımından hukukçuluğun görev ve işlevlerini, insanların yaşamları süresince bazı haklara sahip olduklarını ve bu haklarını korumanın kanunlarla sağlandığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin adil yargı sistemini yakından yaşayarak gördüler. Daha sonra mahkeme başkanı, mahkeme üyeleri ve cumhuriyet savcıları ile sohbet ederek sorular yönelten öğrenciler, suçlu ve haklı psikolojisini daha iyi gözlemleme şansı yakaladılar. Ayrıca duruşma salonunda hâkim ve savcı cübbesi giyen öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, adliyeyi ziyaret eden öğrencileri ileri ki dönemlerde başarılı birer hukukçu olarak adliyelerde hâkim, savcı ya da avukat olmuş, adalet dağıtanlar olarak görmek istediklerini ifade etti.

Küçükyumuk, “Kişinin mutluluğu ve başarısı bir ömür boyu yapacağı mesleğini sevmesiyle başlar. İşinde başarılı olanlar hem ailesine hem de ülkesine en iyi hizmetleri yapmış olurlar. Herkes hukukçu olacak diye bir şart yok, ama her mesleğin kendine göre bir değeri ve sorumluluğu var. Sizlerde sevdiğiniz ve başarılı olacağınıza inandığınızı meslekleri seçin.” dedi.

'DERSLERİNİZE ÇALIŞIN'

Meslek liselerinde öğrenim görmenin hukukçu olmanın önünde bir engel oluşturmadığını söyleyen Başsavcı Küçükyumuk, “Bende Ziraat Teknik Meslek Lisesi mezunuyum. Meslek lisesinde okumanız sizin farklı bir mesleği seçmenize kesinlikle engel değil bunu bilin arkadaşlar. Savcı, avukat, hâkim veya doktor olabilirsiniz. Bu meslekleri seçmeniz için yapmanız gereken tek şey, derslerinize biraz daha fazla çalışmanız. Bunun dışında kesinlikle önünüzde bir engel söz konusu değildir. Biraz daha gayret gösterirseniz şayet, hedefinizdeki, idealinizdeki mesleklere çok rahat ulaşabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin geziden çok memnun kaldığı gözlenirken birçok öğrenci gezi sonrası hâkim, savcı olmak istediklerini ifade ettiler. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kız Meslek Lisesi Öğrencisi Gülşah Demirbağ, ilkkez adliyeyi ziyaret ettiğini ve burada görev yapan hâkim, savcı ve avukatlık mesleğinden etkilendiğini söyledi. Kendilerine bu fırsatı tanıyan hakim ve savcılara teşekkür eden Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Emine Akçay da, ziyaretten etkilendiğini belirterek, ileri de iyi bir üniversitede hukuk okumak istediğini kaydetti.

Akçay, “Dışarıdan bakıldığında hâkimlik ve savcılık mesleği çok farklı görünüyor ama bu cübbeyi giydiğinizde çok değişik bir duyguya bürünüyorsunuz” açıklamasında bulundu. Program toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirilerek sonlandırıldı.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum