MEZOPOTAMYA'NIN KADİM ENSTRÜMANI ARBANENİN SESİ YENİDEN YANKILANACAK

Midyat Halk Eğitimi Merkezi'nin; 'Midyat'ta kültür ve sanat dolu bir yaz sizi bekliyor' sloganıyla açtığı kurslara çocuklar büyük ilgi gösteriyor.

Mardin'in Midyat İlçesi'nde, Halk Eğitim Merkezi,Mezopotamya coğrafyasının kadim erbane kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için arbane eğitimi vermeye başladı.

Midyat Halk Eğitimi Merkezi'nin; 'Midyat'ta kültür ve sanat dolu bir yaz sizi bekliyor' sloganıyla açtığı kurslara çocuklar büyük ilgi gösteriyor.

Okulların kapalı olduğu yaz tatilinde çocukların bir enstrüman öğrenmelerini sağlamak ve bölgenin kadim kültüründe yer alan arbane çalgısını yaşatmak amacıyla Arbane kursu açıldı.

Çocukların kişisel gelişiminde yeni ufuklar açmak ve eğitim hayatlarına katkı sağlamak amacıyla haftanın 5 günü yaşları 8 ile 15 arasında değişen farklı çocuk gruplarına yönelik açılan arbane kursunda eğitmen Tahsin Erbil tarafından günde 3 saat eğitim veriliyor.

Binlerce yıldır Mezopotamya coğrafyasında kullanılan vurmalı bir çalgı olan Arbane eğitimleri Süryani, Arap, Kürt, Ermeni ve Farisi kültürlerinde mevcut. Bu çalgıya Araplar ve Farslar “def” demekte, Kürtler ise “erbane“ ismi verilmekte.

27 Temmuz 2022 Çarşamba 08:59

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar