METROPOLİT, SIĞINMACI YEZİDİLERİ ZİYARET ETTİ

METROPOLİT, SIĞINMACI YEZİDİLERİ ZİYARET ETTİ

Metropolit Samuel Aktaş, beraberindeki heyet ile birlikte IŞİD saldırısından kaçıp Midyat’a sığınan Yezidi aileleri ziyaret etti.

A+A-

Süryani cemaatinin Midyat’taki ruhani lideri Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş, beraberindeki heyet ile birlikte IŞİD saldırısından kaçıp Midyat’a sığınan Yezidi aileleri ziyaret etti.

Midyat’taki Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş, Rahip Gabriel Çatı, Midyat Kiliseleri Papazı İshak Ergün, Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Anto Nuay, Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan 20 kişilik heyet Bacın (Güven) ve Kefnas (Çayırlı) Köyleri’nde kalan Yezidi sığınmacıları ziyaret etti. Sığınmacı aileleri tek tek ziyaret eden Metropolit Samuel Aktaş, ailelerin ihtiyaçlarını ve sorunlarını dinledi. 

Metropolit Samuel Aktaş, yaptığı açıklama şunları kaydetti:

“Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar (Şengal) bölgesinden, kimi IŞİD’in saldırılarına maruz kalan kimi de saldırı olabileceği korkusuyla anavatanlarını terk etmek zorunda kalan Yezidiler buralardan kaçarak, Suriye ve Türkiye’ye sığınmışlardır. Yezidilerin bir kısmı da, Turabdin Bölgesi’nde bulunan Bacın ve Kefnas gibi Yezidi köylerine yerleşmiş durumdalar. Burada Yezidi ailelerin yaşadığı zulüm dolu hikâyeleri duymak herkes gibi bizleri de derinden etkiledi. 21. yüzyılda bu tür olayların ve zulümlerin herkesin gözleri önünde yaşanıyor olması tüm dünyanın ayıbıdır. Tarih bu insanlık zulmünü ve katliamları şuan sessiz kalan ülkelerin karşısına hep çıkaracaktır. Bir nebze de olsa Yezidi kardeşlerimizin acılarını paylaşmak ve dayanışmayı sağlamak için bugün bu ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Şuan da Yezidilerin içinde bulunduğu durum aynısını Irak’ta ve Suriye’de yaşayan Süryaniler de yaşamaktadır. Süryaniler de Yezidiler gibi anavatanlarını terk etmek zorunda kalmış ve Ninova bölgesini boşaltmış durumdalar. Tüm dünya Süryanilerin yaşadığı bu zulmü maalesef görmemezlikten geliyor. Savaşların yaşanmadığı bir dünya için hep dua ettik ve bundan sonrada dualarımızı yapacağız.Tüm Yezidilere, Süryanilere ve dünya haklarına esenlik, huzur ve barış diliyoruz.”
 
Yezidi aileler de ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek, Süryanilerin ruhani lideri Metropolit Samuel Aktaş ve beraberindekilere teşekkür ettiler.

Ziyaretin ardından Süryani heyet, yanlarında getirdikleri giyim ve gıda malzemelerini Yezidi ailelere teslim ettiler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.