Mesleki Kariyer Ve Hukuk Semineri

Mesleki Kariyer Ve Hukuk Semineri

Sosyolog Karaçam, ‘Hukuk, Suç ve Suçu Davranışlar’ başlığı altında yaptığı konuşmasında...

A+A-

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı’nın SODES kapsamındaki ‘Toplum ile Barışma ve Kaynaşma’ projesinin faaliyetlerinden biri olan Ortaöğretim öğrencilerine yönelik ‘Yurttaşlık ve Bilinçlendirme’ seminerleri devam ediyor.

Midyat Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği seminerin ilk konuşmasını, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde görevli Sosyolog Tekin Karaçam yaptı. Sosyolog Karaçam, ‘Hukuk, Suç ve Suçu Davranışlar’ başlığı altında yaptığı konuşmasında, önemli detayları öğrencilerle paylaştı.

Çavuşlu Çok Programlı Lisesi’nde düzenlenen seminerde daha sonra kürsüye gelen İlçe Milli eğitim Müdürü İbrahim Şişman ise, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bir hizmet ve kölelik makamı olduğunu söyledi. 

“SEÇİLEN DEĞİL, SEÇEN OLUN” 

Çıktısı insan olan bir kurumun çalışanlarını köle olarak gördüğünü dille getiren Şişman, “Bu tabir benim görüşümdür. Çıktımız siz öğrencilersiniz. Sizlerden ümit karız. Bizden kat kat üstün bir şekilde bu ülkeyi yönetebileceğinize inanıyorum. Geleceğimizi garanti altına almak için eğitimli annelere ihtiyacımız var. Sizler daha iyi bir nesil yetiştirebilirsiniz. Üniversite okuduğunuzda hiç bir ilkokulu mezunu evlenmek için kapınızı çalamaz. Siz seçilen değil, seçen olursunuz. Bu her şey için geçerli olacaktır. Bu nedenle okuyun. Kendinize şans tanıyın ve size sunulan bu eğitim fırsatını iyi değerlendirin” dedi.

“OKUMAKLA KİMSE KAFAYI YEMEDİ”

Gençlere özgüven sahibi olmaları konusunda tavsiyede bulunan Şişman, şunları dile getirdi:
“Zaman zaman anne ve babalarınız bile ‘sizden bile bir şey olmaz’ diyorlar. Bu düşünce bazen aklınıza yerleşiyor. Bu düşünceye siz de kapılırsanız kaybeden siz olursunuz. Bu hayat sizin ve kararınızı siz vermelisiniz. En iyi örnekler size en yakın insanlardır. Onlardan ders almanız lazım. İleriyi hedeflemeniz lazım. Öncelikle ekonomik özgürlüğünüzü kazanmanız lazım, bu yüzden derslerinize çalışmanız lazım. Anne veya babanız zaten bunu istediği için sizleri okutuyor. Sizleri okuttukları için bende onlara teşekkür ediyorum. Sizlerin yaşınızda anne olmuş genç kızlar. Bu nedenle şimdi ilk iş olarak eve gittiğinizde anne ve babanızın elini öpmek olsun. Çünkü onlar sizi okutuyorlar. Ders çalışmakla, kitapla okumakla kimse kafayı yememiş ve yorulmamıştır. Bu nedenle çalışın, okuyun. Bu bölgede en çok ezilen kızlardır. Evlilik yaptığınızda ekonomik gücünüzde elinizde olmasa evlendiğinizin kişinin karakterine katlanmanız gerekecek. Bu nedenle ekonomik özgürlüklerinizi elinize alın. Kimsenin kahrını çekmezsiniz.”

Konuşmasının akabinde Sosyolog Tekin Karaçam, öğrencilerin merak ettikleri sorulara çeşitli güncel örneklemelerle yanıt verdi, farklı fikirleri dinledi. Semineri, yaklaşık 100 öğrenci ilgiyle takip etti ve merak ettikleri sorulara cevaplar aradı. Daha sonra öğrencilere çeşitli ikramlar yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum