Mescid-i Aksa baskını protesto edildi

Mescid-i Aksa baskını protesto edildi

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını, Midyat’ta protesto edildi.

A+A-

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya gerçekleştirdiği baskın Midyat’taki sivil toplum kuruluşlarının sert tepkisine neden oldu.

Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, İsrail askerlerinin Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'ya yaptıkları baskını şiddetle kınadıklarını belirtti.

Cumhuriyet Bulvarı’nda bulunan Atatürk Parkı’nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri ile bir grup duyarlı vatandaş, İsrail’in Mescid-i Aksa'ya gerçekleştirdiği baskını ortak basın açıklaması ile protesto ettiler. 

Buradaki grup adına bir basın açıklaması yapan Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, saldırıları kınadıklarını belirterek, “Müslümanların ilk kıblesi ve üç kutsal mabedimizden biri olan Mescid-i Aksa, Siyonist İsrail askerlerince işgal edildi. Bu işgale karşı direnen Filistinli kardeşlerimizden onlarcası İsrail askerinin saldırıları neticesinde yaralanmıştır.” dedi. 

Altay, Mescid-i Aksa’da çiğnenen sadece halıların olmadığını belirterek, Müslümanların izzet ve şerefinin çiğnendiğini kaydederek, şunları söyledi:

Orada çiğnenen sadece Mescid-i Aksa’nın halıları değildir, 1,5 milyar Müslüman’ın yani hepimizin izzeti ve şerefidir. Dünyanın şımarık ve zalim çocuğu İsraillin, Filistin halkına uyguladığı izolasyon, Müslümanlara ait topraklarda yeni yerleşim yerleri açma, Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatma ve haksız tutuklamaları gibi bu sınır tanımaz eylemleri dinler arası bir savaşa sebep olacağı gibi çok kan dökülmesine de sebep olacaktır.” 

ALTAY: İSRAİL İLE İLİŞKİLERİ KESİN

Türkiye’nin İsrail ile her türlü diplomatik, ekonomik ve askeri ilişkilerini kesmeye davet ettiklerini belirten Altay, açıklamasında şunlara yer verdi:

Yine tüm Müslümanları ve Davos’ta İsrail başkanına ‘One minuet’ diyerek İslam dünyasının gönlünü kazanan kahramanlaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Davutoğlu hükümetini, İsrail ile her türlü diplomatik, ekonomik ve askeri ilişkilerini kesmeye davet ediyoruz. Güney Amerika ülkelerinin ve Ürdün’ün yaptığı gibi İsrail elçisini istenmeyen adam ilan etmeye davet ediyoruz. Tüm kardeşlerimizi İsrail’e destek veren şirketlerin mallarını boykot etmeye davet ediyoruz. Filistin’de yaşanan vahşet ve zulmün son bulacağı, Özgür Filistin’in kurulacağı ve Mescid-i Aksa’da özgürce ibadet edeceğimiz günlerin yakın olduğu inancı ve duasıyla kamuoyunu hassasiyete davet ediyoruz.”

‘SALDIRILAR KABUL EDİLEBİLECEK TÜRDEN DEĞİL’ 

Basın açıklamasına destek veren Ak Parti Midyat İlçe Başkanı Melih Güneştan da, İsrail’in saldırılarını kabul edilemez bulduklarını ifade ederek, “Bu basın açıklamasının yapmış olması vatandaşlarımızın demokratik tepkilerini ortaya koymaları bakımından önemlidir. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya yapılan bu saldırılar kabul edilebilecek türden değildir. İsrail bunu defalarca özellikle yapıyor, ve bunu da bir şekilde artık adet haline getirdi. Buna dur demenin zamanı gelmiştir. Müslüman alemi buna elbette dur diyecektir. İslam alemini özellikle Filistin konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından grup dağıldı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum