Meclis'te 'Şerefsiz' ? 'terörist' tartışması

Meclis'te 'Şerefsiz' ? 'terörist' tartışması

Meclis Genel Kurulu'nda, AKP ve BDP arasında iki gün önce yaşanan "şerefsiz" ve "terörist" tartışmaları dün de devam etti.

A+A-

ANKARA - Meclis Genel Kurulu, oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam başkanlığında toplandı. CHP Mersin Milletvekili İsa Gök’ün yemin etmesinin ardından Sağlam, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan’dan Genel Kurul’da dün kullandığı sözler nedeniyle özür dilemesini isteyerek, şöyle dedi:

“Dünkü toplantıda Sayın Kaplan, ‘şerefsizlik etmeyin’ gibi bir söz sarfetti. Anladığım kadarıyla kendileri bunu kastetmemişlerdir. Özür dilemelerini rica ediyorum, mümkünse.”

BU SÖZLERİ SÖYLEYENLER AYAĞA KALKARAK KENDİLERİNİ TEK TEK GÖSTERSİN”
Sağlam’ın bu sözlerine BDP’li Sırrı Sakık, “Belediye başkanlarımıza terörist diyenler de çıkıp özür dilemeli” diyerek yerinden yanıt verdi. Sağlam’da, “Bunu tartışmayalım” dedi.

Kürsüye gelen BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Genel Kurul’da dün yaşanan tartışmaları hatırlatarak, şöyle dedi:

“Dünkü Genel Kurul toplantısında söz aldığım bir sırada bu kürsüden konuşma yaparken belediye başkanlarının Şırnak’ın gözaltına alındığını ifade ederken çok açık bir şey söyledim. Bu arkadaşlarımıza terörist denmesini kınayarak şunu söyledim. O arkadaşlarıma terörist dersem ben de aynı suçu işlemiş kabul ediyorum kendimi ve burada 10 kişi aynı anda kalkarak 'zaten siz teröristsiniz' dedi. Bu sözleri söyleyen arkadaşlarımızın hepsini cesaretle ayağa kalkıp kendilerini tek tek göstermelerini istiyorum. En büyük sataşma AKP Grup başkanvekillerinden geldi.”

Bunun üzerine Sağlam, “Rica ediyorum. Sizi özür dilemeye davet ediyorum, ilgili madde açık” dedi.

Kaplan da, “Bana terörist diyenlerinki hakaret değil midir? Terörist diyenler özür dilemeli, özür dilemiyorum” diyerek tepki gösterdi.
Salondan gelen seslerin dinmemesi üzerine Sağlam, birkaç kez uyarı yapmak zorunda kaldı.

Sağlam, Kaplan’a da, “Burada mahkeme kurmuyoruz. Lütfen müsaade edin” dedi.

Tartışmalar devam ederken Sırrı Sakık, “Bu gruba terörist diyenler şerefsiz” diyerek yerinden bağırdı.

Tartışmanın uzaması üzerine Sağlam, grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı ve oturuma bir süre ara verdi.

VERİLEN ARA VEKİLLERİ SAKİNLEŞTİRDİ
TBMM Genel Kurulu’nda yaşanan “terörist” ve “şerefsiz” tartışması oturuma ara verdirdi. Genel Kurul çalışmalarına verilen aradan sonra konuşan BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, “Konuşmam sırasında hakaret ve sataşma nedeniyle söylediğim sözler kastı aşmıştır, gruba yönelik değildir. Meclis’te olmaması gerekiyordu” dedi.

Meclis’te yaşanan tartışma nedeniyle oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, grup başkanvekillerini toplantıya çağırdı ve oturuma bir süre ara verdi.

Aradan sonra söz alan Hasip Kaplan, “Konuşmam sırasında hakaret ve sataşma nedeniyle söylediğim sözler kastı aşmıştır, gruba yönelik değildir. Meclis’te olmaması gerekiyordu, bu nedenle bunun tekrar edilmemesi gerektiğini söylüyorum ve AKP Grup Başkanvekili’ni de bu konuda bana yönelik ağır hakaret konusunda aynı şekilde davet ediyorum” dedi.

Kaplan’dan sonra konuşan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’da, “TBMM çatısı altında görev yapan ve bu Meclis kürsüsünde konuşan hiçbir milletvekili terörist olarak ifade edilemez. Bu konuyu belirtmek istedim” dedi.

MECLİS BAŞKANVEKİLİ VEKİLLERİ UYARDI
Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam da, “İçtüzüğümüzün emri birbirimize karşı temiz dille hitap etmeyi emrediyor. Mümkün olduğu kadar uzlaşı ve hoşgörü içinde bu Meclis’te milletin seçtiği hiçbir milletvekilinin terörist olmadığını hiçbir milletvekilinin de şerefsizlilikle itham edilmemesi gerektiğini söylüyorum. Geliniz karşılıklı İçtüzüğün emriyle olan temiz dille tartışmayı sürdürelim” dedi.(anka)

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.