Meclis'te 'şeref' tartışması

Meclis'te 'şeref' tartışması

AKP'li Mustafa Elitaş ile CHP'li Milletvekili Kamer Genç arasında tartışma yaşandı.

A+A-

Meclis Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç arasında şeref-haysiyet tartışması yaşandı. Genç’in, AKP iktidarı ve Başbakan Tayyip Erdoğan hakkındaki iddialarına AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Elindeki fenerle önce kendi kirli geçmişini aydınlat” yanıtı verince Genç, “Şerefiniz varsa Tayyip Erdoğan'ın Erdoğan’ın mal varlığını inceleyelim" dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın bütçeleri üzerine söz alan CHP’li Genç, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a seslendi. Arınç’ın bedelli askerlikle ilgili sözleri sonrası yaptığı “affedilmez hata” açıklamasını eleştiren Genç, “Hata işleyen kişi artık bu makamda oturmaz. Ben inanıyorum ki Bülent Bey bu basiretli hareketi gösterip adımı atacaktır. Bu devletin bakanlıkları telafisi imkansız hatalar işlemeye elverişli makamlar değildir Bülent bey. Zaman zaman kendini acındırmak için ağlıyorsun ama bu iş ağlamalara benzemez. Bu onurlu davranış göster ve istifa et” dedi.

AKP dönemindeki özelleştirme uygulamalarıyla devlet mallarının iktidar yandaşlarına verildiğini ileri süren Genç, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemle ilgili iddialarda bulundu. Genç, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanı olduktan sonra 5 milyon dolara belediyeye kurulan TV tesislerini Dünya yayınlarına 200 bin lira ile 49 yıllığına kiraya verdiğini, alan şirketin de ismi Kanal 7 olarak değiştirdiğini, ayrıca şirkete İstanbul Belediyesi’nin bir yıllık reklam ihalesi verildiğini ileri sürdü. Genç, “O kadar kirli kapalı şeyler var ki…” dedi.

Telekom özelleştirmesi, Kurumlar vergisinin düşürülmesi gibi konulardan bahsederek, “Milli hükümet kendi devletinin menfaatlerini düşünür. AKP iktidarı zamanında hep yabancıların kazançlarını düşündüler” dedi. Sorumluluk sahibi iktidarların devlet mallarını peşkeş çekmeyeceğini ifade eden Genç yargı kararlarıyla durdurulan özelleştirmelerle ilgili Başbakan Erdoğan’ın “Bu kararlar ciğerimi kanatıyor” dediğini ileri sürerek “Tayyip Bey 3-5 milyar dolar benim taraftarımın kesesinde kalsın yoksa benim ciğerim yanar diyor” diye eleştirdi.

Arazi satışlarında da büyük kayırmaların olduğunu öne süren Genç, Çalık grubuna verilen ihaleleri eleştirdi. Genç, “O kadar devlet çürütüldü ki. Bütün amacınız devletin mal varlıklarını yandaşlarınıza vermek, öteki vatandaşlar köle olsun” dedi.

-“ELİNDEKİ FENERLE ÖNCE KİRLİ GEÇMİŞİNİ AYDINLATSIN”-

Genç’in konuşması üzerine AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş söz aldı. “Elinde fenerle gezen bir kişi var, ona tavsiyem önce kendi kirli geçmişini aydınlatsın” diyen emitaş şöyle devam etti:

“30 yıldan beri milletvekili. Sadece devlet memurluğu yapmışsın. Elimdeki listeye göre senin ve çocuklarının üzerindeki gayrimenkul sayısı 30’un üzerinde. En kıymetli yerlerde. Danışma meclisi üyeliği yaptığında teröristlerin ve eroin kaçakçılarının savunucuğunu yaptığın kayıtlarda mevcut. Uzun yıllardır devlet memuru dışında bir şey yapmayın kişinin bu şekilde mal varlığı olmasıyla ilgili açıklama yapması gerek. Çocuğunun biri burada mecliste çalışıyor. Eğer aldığı maaş bunları almaya yetiyorsa hesabını vermesi gerek. 2007 yılında milletvekili seçildikten sonra İsrail asıllı bir Alman sermayedarla ortak oldun. Aksaray bedava arsa aldınız, samandan duvar yapmak için. Bunlar yalan mı? Sen önce o fenerle kirli geçmişini temizle.”

Elitaş, Genç’in Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı dönemindeki televizyon iddiasıyla ilgili de o dönem bütün belediyelerin televizyonu olduğunu, ancak belediyelerin televizyon kurmasını yasaklayan kanun sonrası devredilip kapatıldığını söyledi.

-“İSPATLARSANIZ HAZİNEYE BAĞIŞLARIM”-

Elitaş’ın sözleri üzerine tekrar kürsüye çıkan Genç, iktidarın 10 yıldır AKP’De olduğuna dikkat çekerek, “Benimle ilgili gayrimeşru bir şey biliyor yapmıyorlarsa en şerefsiz insanlardır. Maliyenin kontrolü sende. Servet beyannamemi alıyor, açıklıyorsun. Namuslu ve şerefli insan iftira atmaz getirir açıklarsınız” dedi.
AKP’li Elitaş ve kendisinin hesaplarını inceleme önerisi getiren Genç, “Eğer bir tane yasadışı mal varlığım varsa şeref sözü veriyorum, bunu hazineye bağışlarım. Sende var mısın? Geri çekilen namussuz mudur, alçak mıdır, şerefsiz midir” dedi.

-"ŞEREFİNİZ VARSA TAYYİP ERDOĞAN'IN MAL VARLIĞINI İNCELEYELİM"-

Genç, Elitaş’ın iddialarıyla ilgili de 1972 yılında aldı bir tarladan imar geçtiğini, Aksaray’da yüzde 5 ortak olduğu şirketten de bir yıl sonra aynı miktarla ayrıldığını söyledi. Genç, “Şerefli insanlar iftira atmaz. Recep Tayyip Belediye Başkanı olduğunda gecekonduda oturuyordu şimdi dünyanın en zengin adamı. Şerefiniz varsa Tayyip Erdoğan’ın mal varlığını inceleyelim” dedi.
Genç konuşma süresi bittikten sonra da konuşmaya devam edince Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, “Sayın Genç söylediğiniz yeterince. Kişilerin şerefleri ile bu kadar söz söylemeyin” dedi. Yerinden söz alan AKP’li Elitaş da “Bazı insanların ağzına şeref haysiyet sözleri yakışmıyor” dedi.

ANKA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.