Matematik Olimpiyatları ödülleri dağıtıldı

Matematik Olimpiyatları ödülleri dağıtıldı

Matematik yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri törenle dağıtıldı.

A+A-

Midyat Kaymakamlığı’nın bu yıl ilk kez düzenlediği ‘Matematik Şenliği ve Olimpiyatları’ yarışmasında başarılı olan öğrenciler ödüllendirildi. İlçedeki 12 ortaöğretim okulunda düzenlenen matematik konulu resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren 108 öğrenciye toplam 13 bin 500 TL para ödülü verildi.

 Aziz Önen Lisesi’ndeki başarılı öğrenciler ödüllerini aldı. Bu başarının oluşmasında en büyük katkısı olan okul idaresi ve öğretmenler tarafından dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Yarışmada 12. sınıf öğrencisi Naime Dilekçi, şiir dalında birincilik, kompozisyon dalında ikincilik ve resim dalında üçüncülük ödülü kazandı.  Şiir dalında Ayşegül Kılıç ikinci ve Aynur Başar da üçüncü oldu. Kompozisyon dalında Esra Doğan birinci ve Dilan Arslan da üçüncülük elde etti. Resim alanında ise, Gülizar Öcal birinci, Meryem Gök ikinci oldu. Öğrencilerin ödülleri ise; birincilere 150 TL, ikincilere 125 TL ve üçüncü olanlara da 100 TL para verildi.

“MATEMATİK EVREN KAPISININ ANAHTARIDIR”

Yarışmadaki amacın ilçedeki eğitim seviyesini yükseltmede katkıda bulunmak olduğunu belirten Okul Müdürü Turgut Mete, gelişmiş ülkelerin ileri gitme sebeplerinin irdelendiğinde eğitimin öneminin açıkça ortaya çıktığını belirterek, ülkemizin daha ileri gitmesi için daha fazla eğitime önem vermemiz gerektiğini söyledi.

Dünyanın sırlarını çözmek için birçok ilmin yanı sıra matematiğin de kullanıldığına işaret eden Mete, tören sonrası yaptığı açıklamada, “Matematik en basit ifadeyle ilmin yolunu açmış bir bilimdir. Matematik kısacası, evren kapısının anahtarıdır. Bir kapının anahtarının dahi bir matematik hesabı vardır. Bu yarışmanın amacı sadece ödüllendirmek değil, evrensel bir dil olan matematiğin öğrencilere sevdirilmesi ve matematik alanında öğrencilerin performanslarının arttırılarak bilimsel düşünce alışkanlığının kazandırılmasıdır.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.