Mardinliler İstanbul’da Dernekleşti

Mardinliler İstanbul’da Dernekleşti

İstanbul’da yaşayan Midyatlılar bir araya gelerek Mardinliler Sosyal Yarımlaşma ve Kültür Derneği’ni kurdular.

A+A-

İstanbul’da yaşayan Midyatlılar bir araya gelerek Mardinliler Sosyal Yarımlaşma ve Kültür Derneği’ni kurdular.

Sivil toplum kuruluşlarının öneminin arttığı günümüzde, Mardin'in öne çıkan sorunlarını görüşmek ve gurbetteki Mardinlilerle yakın diyalog kurulabilmesi için İstanbul’da yaşayan Mardinliler dernek kurdu.

Merkezi İstanbul’un Zeytinburnu İlçesi’nde bulunan derneğin genel kurul toplantısında dernek başkanlığı seçimleri yapıldı. İstanbul Mardinliler Sosyal Yarımlaşma ve Kültür Derneği başkanlığına Midyatlı Av. Kemal Dündar seçildi.

Genel kurul sonunda kendisini seçtikleri için tüm üyelere teşekkür eden İstanbul Mardinliler Sosyal Yarımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Av. Kemal Dündar, derneğin kuruluş amacı hakkında açıklamalarda bulunarak, “Yeni kurulan derneğin öncelikli maksadının, Mardinliler arasında birlik ve beraberliği sağlamak, topluma daha faydalı olabilmenin öncüsü olmaktır. Derneğimiz diğer sivil toplum örgütlerinde olduğu gibi, her platformda Mardin'in daha da gelişmesi ve kalkınması için fikir üretecek, sorunlara çözüm bulmak için gayret gösterecektir” dedi.

 Derneğinin zaruri ihtiyaçtan dolayı kurulmuş bir dernek olduğunu vurgulayan Dündar, “İstanbul’un çeşitli bölgelerinde onlarca Mardinli insanımız yaşamaktadır. Cenazelerimizde bir araya gelerek bayramlarda ve düğünlerde hemşerilerimizle bağlarımızı geliştirmek hedeflerimizdendir. Ekonomik yönden hemşeri dayanışmasını sağlayarak kültürel bağlarımızı kuvvetlendirmek, sosyalleşmekte ise önemli faaliyetlerimizden olacaktır. Eğitimde başarılı çocuklarımıza burs vermek, sağlıkta hastalarımızı ziyaret etmek, dertlerine çare olmak öncelikli faaliyetlerimizin içindedir. Bir arada birlikte yaşamak ve yaşatmak arzusu ile derneğimizi kurmuş bulunmaktayız” diye konuştu.

İnsana yapılan hizmetin hakka yapılmış hizmet olduğunu ifade eden Dündar, “Birlik ve beraberlik çok önemlidir. Dernekleşmenin ilk adımını atılmasına yönelik düzenlenen bu kongreye katkı sunan herkese gönülden teşekkür ediyorum. Derneğimiz metropolde yaşayan insanlarımız arasında dostluk, kardeşlik ve dayanışmayı geliştirmeye çalışacaktır. Üyelerimizin desteği var olduğu müddetçe derneğimiz her geçen gün faaliyetlerini geliştirerek hizmetlerini sürdürecektir. Yüreğimizde ki sılaya olan sevgi ve hizmet aşkı bunu gerektiriyor” şeklinde konuştu.

ABDULHAKİM KAYA, DÜNDAR’I TEBRİK ETTİ
Zeytinburnu’nda yaptığı siyasi ve toplumsal çalışmalarla adından sıkça söz ettiren hemşerimiz Abdulhakim Kaya’da, İstanbul Mardinliler Sosyal Yarımlaşma ve Kültür Derneği’nin kurulması için büyük çaba sarf ettiğini söyleyerek, “Ben Mardin’in tanınmış ve başarılı iş adamalarından biri olan Av. Kemal Dündar’ı dernek başkanlığımıza seçildiği için tebrik ediyorum. Derneğimiz Dündar’la beraber çok güzel çalışmalar yapacağına inanıyorum” ifadelerini kulandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum