Mahalle olan köylerin eski isimleri iade edilecek

Mahalle olan köylerin eski isimleri iade edilecek

Eski isimlerin iadesi konusunda Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, önemli çalışmaya imza atmak üzere.

A+A-

Yerleşim birimlerinin eski isimlerinin iadesi, sıklıkla gündeme getirilen konular arasında. Eski isimlerin iadesi konusunda Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, önemli bir çalışmaya imza atmak üzere.

Başkanı Nasıroğlu, mahalleye dönüştürülen köy ve beldelerin yaygın olarak bilenen Kürtçe, Mıhallemice ve Süryanice eski isimlerinin iade edilmesi amacıyla bir çalışma başlatmayı düşündüklerini söyledi. 

Yeni büyükşehir yasası ile köy ve beldelerin mahalle statüsüne kavuşturulduğunu hatırlatan Nasıroğlu, “6360 sayılı Kanun ile büyük şehirlerde ‘köy’ tanımına uyan bir yerleşim birimi kalmamış, buradaki halk bir anda köylerde yerleşik olmaktan çıkıp şehirlerde yaşayan halk durumuna geçmiştir. Köy ve beldelerimiz yaşayan halkımız şehrin bir parçası haline getirildi. Şüphesiz an itibariyle pratikte köy, resmiyette mahalle gibi görünse de zamanla umarız pratikte ve fiiliyatta da mahalle konumuna geçer.” dedi. 

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULACAK

Yerleşim birimlerine eski isimlerin iade edilmesi amacıyla belediye meclisi bünyesinde bir araştırma komisyonu kuracaklarını söyleyen Nasıroğlu, “Şuan Midyat’ın 72 mahallesi bulunuyor. Yerleşim birimlerine eski isimlerin iade edilmesi amacıyla belediye meclisi bünyesinde bir araştırma komisyonu kurmayı düşünüyoruz. Komisyonda belediye meclisinde grubu bulunan Ak Parti ve DBP ile bağımsız üyeler, bürokrat ve muhtarlar yer alacak. Bunların yapacağı araştırma neticesinde köy ve beldelerin yaygın olarak bilenen Kürtçe, Mıhallemice ve Süryanice eski isimlerinin iade edilmesi için belediye meclisinden karar alınacak. Alacağımız kararın ardından kentte bütün tabelalarda da isimler değiştirilecek. İsimlerin iadesinin ardından tüm iç ve dış yazışmalarda bu isimler kullanılacak. Tabiî ki komisyonun hazırlayacağı raporlar doğrultusunda mahallelerimize eski adların verilmesi yönünde bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum