Kürtçe dil kursu ders başı yaptı

Kürtçe dil kursu ders başı yaptı

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği’nin Kürtçe bilmeyen öğretmenler için açtığı Kürtçe dil kursu 25 öğrencisiyle ders başı yaptı.

A+A-

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği’nin Kürtçe bilmeyen öğretmenler için açtığı Kürtçe dil kursu 25 öğrencisiyle ders başı yaptı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Midyat Temsilciliği tarafından Cumhuriyet Bulvarı’nda bulunan sendika binasında açılan Kürtçe'nin ‘Kurmanci lehçesindeki dil kursuna, ilçede görev yapan öğretmenler ve vatandaşlar ilgi gösteriyor. Kürtçe kursu eğitmenleri Celal Atış, Fesih Yeler ve Medeni Doğmuş tarafından haftada 2 gün 6 saat süre ile eğitim veriliyor.  

“VELİLER İLE RAHAT İLETİŞİM KURABİLECEKLER” 

Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi Reşit Aslan, Midyat’taki farklı kültürlerin birbirini tanıyabilmesi, ilçede görev yapan öğretmenlerin yerel halkın dillerine yabancı olmaması ve demokrasinin gelişebilmesi için, Kürtçe kursunun açılmasının önemli olduğunu söyledi. Kürtçe’nin bölgede giderek önemli bir dil haline geldiğini söyleyen Aslan, “Son yıllarda Kürtçe’nin ön plana çıkması bu dili az bilen veya hiç bilmeyen meslektaşlarımızı zor durumda bıraktı. Kursta hiç Kürtçe bilmeyen üyelerimiz hem Kürtçe öğrenecek hem öğrencileri ve velileri ile rahat iletişim kurma imkanı bulabilecekler. Bu şekilde bölgeye ve ilçemize adaptasyonları daha hızlı olacak.” dedi.

KURS 4 AY DEVAM EDECEK

Anadili Türkçe olup hiç Kürtçe bilmeyenler; anadili Kürtçe olan ancak dillerini konuşamayan ya da yazamayanlar ve akademik alanda Kürtçeyi kullanmak isteyenler için farklı programları olduğunu belirten Aslan, “Yaklaşık 4 ay sürecek kursta, öğrenciler 40 saatlik bir eğitime tabi tutulacak. 3 öğretmenin görev aldığı kurs sonunda başarılı olanlara sertifika verilecek. Kurs sayesinde üyelerimiz Kürtçe okuyup yazabilecek ve rahat bir şekilde Kürtçe’nin ‘Kurmanci’ lehçesinin konuşabileceklerdir” diye konuştu. 

“TÜM DİLLER İÇİN ANADİLDE EĞİTİM HAKKI VERİLMELİ”

“Kürtçe’ye, Süryanice’ye ve Mıhalmice’ye sahip çıkmalı, öğrenmeli ve öğretmeliyiz” diyen Aslan, şunları söyledi:

“Süryanilerin, Ezidilerin, Kürtlerin ve Mıhallemilerin birlikte yaşadığı dinler ve diller kenti Midyat'ımızda bütün diller bizim için özdür, kimliktir. Yıllardır uygulanan eğitim politikaları ile dil üzerinden asimilasyon yürütülmektedir. Kürtçe’ye, Süryanice’ye ve Mıhalmice’ye sahip çıkmalı, öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Eğitim Sen olarak dil konusundaki duruşumuz bellidir. Anadilde eğitim hakkı hem düşüncemiz hem tüzüğümüzde var. Kürtçe ve diğer diller üzerine yıllardır yasakçı zihniyetin yarattığı travmalar anadilde eğitimi olumsuz etkilemektedir. Kürtçe’ye, Süryanice’ye, Mıhalmice’ye ve ülkede konuşulan diğer tüm diller için Anadilde eğitim hakkı verilmeli gerektiğine inanıyor ve savunuyoruz.”

“YENİ BİR DİL ÖĞRENMEK ÇOK KEYİFLİ”

Antalya’nın Manavgat ilçesinden bu sene ilk görev yeri olarak Midyat’a atandığını söyleyen Kursiyer Yasemin Demir Şahin de, “Ben Almanca öğretmeniyim. Açılan bu kurs bölgeye yabancı birisi olarak bana çok faydalı oldu. Kendimi çalıştığım yere ait hissetmemi sağlıyor. Ayrıca Almanca öğretmeni olarak yeni bir dil öğrenmek çok keyifli. Birkaç ay içinde iyi konuşamasam da rahatlıkla Kürtçeyi anlayabileceğimi düşünüyorum.” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum