Kültürel Miras Turizmin Hizmetinde

Kültürel Miras Turizmin Hizmetinde

Mardin'in Midyat İlçesinde, Hayrullah Aydoğdu ve Kasım Aslan adlı girişimciler, atalarından miras kalan binlerce yıllık tarihi konağı ...

A+A-

Mardin'in Midyat İlçesinde, Hayrullah Aydoğdu ve Kasım Aslan adlı girişimciler, atalarından miras kalan binlerce yıllık tarihi konağı korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla turizme açtı. Midyat ilçesinde, tarih, kültür ve inanç turizminin gelişmesiyle birlikte kültürel miras olarak geçmişten günümüze korunarak ulaştırılan binlerce yıllık tarihi konaklar turizme kazandırılıyor. Yıllardır turizme kazandırılması gündemde olan konaklar, son yıllarda ilçede yerli ve yabancı turizm hareketliliğinin artmasıyla birlikte vatandaşlar da atalarından miras kalan konaklarını turizme kazandırmak için kolları sıvadı. Tarih boyunca önemli uygarlıklara ev sahipliği yapan, kültürel dokusuyla kendine hayran bırakan Midyat farklı etnik ve dinsel kökene sahip insanların bir arada yaşadığı bir yerleşim merkezi olmasıyla yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor. 

Farklı inançlara ait ibadet mekanları (manastır, kilise, cami), hanlar, dükkanlar ve birçok geleneksel evden oluşan tarihi dokusuyla, özgün niteliklerini büyük ölçüde koruyan ilçede Midyatlı girişimciler Hayrullah Aydoğdu ve Kasım Aslan, atalarından miras kalan konağı aslını koruyup restore ettikten sonra turizmin hizmetine açtı.  Farsça, Arapça ve Süryanice karışımdan meydana gelen ve şu anda kullanılan Midyat yani “Ayna” isminden esinlenerek konağa 'Aynalı Konak' ismi verildi. Midyatlı girişimciler, bu zenginliğin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla açtıkları konağı gezenler için eskinden evlerde ve arazide kullanılan eşyalardan bir müze de oluşturmuş durumda. Konağı gezip bu anlarını resmeden turistler, daha sonra yaklaşık 10 metre yerin altında eskiden yaşam alanı olarak kullanılan mağaraya inip gezintilerini tamamlıyorlar. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.