Köye eski isminin iadesi konusunda anlaşamadılar

Köye eski isminin iadesi konusunda anlaşamadılar

Midyat’ın Yemişli Köyü’nde Süryaniler ve Müslüman köylüler, köye eski isminin verilmesi konusunda anlaşamadı…

A+A-

Midyat’ın Yemişli Mahallesi’nin (Köy) eski isminin yeniden köye verilmesi konusunda köyde yaşayan Süryaniler ile Müslüman köylüler anlaşamaya varamadı.

Midyat’a bağlı bir köy iken Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalle statüsüne geçen Yemişli Mahallesi’ne eski isminin verilmesi için Yemişli Köyü Kiliselerini Koruma, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İskender Akkaya’nın “Enhil”, köy ihtiyar heyetinden oluşan Nezir Küçükaslan, Mehmet Küçükaslan, Abdulaziz Küçükaslan, Aziz Küçükaslan ve Hızni Akarslan’ın da halen kullanılan “Yemişli” isminin aynı kalması talebi ile ilgili Midyat Belediyesi Belediye Meclis Başkanlığına dilekçe ile yaptığı başvuru Belediye Meclisi'nin Eylül ayı toplantısında gündeme alındı.

Belediye Başkan Vekili Selahattin Sevimli Başkanlığında gerçekleşen toplantıda gündeme alınan isim değişikliği talebi, köyde yaşayan Süryaniler ile Müslüman köylülerin, köyün eski isminin yeniden köye verilmesi konusunda farklı taleplerde bulunması nedeniyle 'karar' Ekim ayı meclis toplantısına ertelendi.

Meclis topantısında Ak Parti, DBP ve bağımsız üyelerinin oy birliği ile köyün eski isim talebi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesinin ardından yeniden meclis gündemine alınması konusunda görüş birliğine varıldı.

GÜNDEM MADDESİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER

İsim değişikliği ile ilgili toplantıda DBP grubu adına söz alan Belediye Meclis Üyesi Şevki Demir, “Köylülerin kendi aralarında anlaşması durumunda bizler bu isim değişikliği talebi teklifine evet oyu verebiliriz, fakat kendi aralarında anlaşmadıkları durumda ise bizim kararımız hayır yönünde olacak.” dedi. 

DBP’li Süryani asıllı meclis üyesi Diba Gabriel de, “Bu köyün eski adı Enhıl’dır. Tarih kitaplarına bakıldığında da bu isim görülebilir. Eğer köyün ismi değiştirilmeye karar verilirse benim de talebin ‘Enhıl’ olması yönündedir, değiştirilmeyecekse de Yemişli kasın” dedi. 

Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Metin Kutlu da, “Eğer adamlara saygımız varsa ve onları biraz seviyorsak Süryanilerin dilekçesinin dikkate alınmasını talep ediyorum. Müslümanların orada bir şeyleri yok, sonradan o köye yerleşmişler.” dedi.

Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Eyüp Doğan da, “Şuan tartıştığımız konu aslında bizleri çok ilgilendirmiyor. Bu konu köy halkını, o köyde yaşayan halkı ilgilendiriyor. Madem ki orada iki görüş var, o zaman köylüler kendi aralarında seçim yapsın, çoğunluk neticesinde çıkan karara göre bizde o yönde karar verelim” dedi. 

Meclis toplantısı diğer gündem maddeleri ve gündem dışı konuları görüşmek üzere bir gün sonraya ertelendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.