Köy okulunda “Okulun Havası Değişiyor’ projesi! Proje sayesinde soba yakmaktan kurtuldular

Midyat'ın Çaldere Köyü İlkokulunda görevli öğretmen ve öğrenciler, hayata geçirilen "Okulun Havası Değişiyor" projesi sayesinde soba yakma derdinden kurtulurken, artık temiz hava soluyacaklar.

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Çaldere Köyü'nde 4 öğretmen ve 41 öğrencinin bulunduğu 4 derslikli köy ilkokulunda hayata geçirilen Doğa ve Çevre Dostu proje sayesinde okulun damında kurulan güneş panelleri sistemi ile öğretmenler soba yakma derdinden kurtuldu. Okulun ısınması ve soğutulması, okulun sıcak su ve elektrik ihtiyacı da bu sistemden karşılanıyor.

"ÖĞRENCİLER KARBONDİOKSİT GAZINI SOLUMAKTAN DA KURTULDU" Midyat Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün destekleri ile özel bir firma tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında hayata geçirilen "Okulun Havası Değişiyor" projesi ile okulun öğretmenleri ve öğrencileri, havanın temizlenmesi görevini yerine getiren bu proje sayesinde okulda ders işlerken soba yakılmasından dolayı sınıflara sızan karbondioksit gazını solumaktan da kurtuldular. İklimlendirmenin, çocukların gelişimi ve eğitim yaşamı üzerindeki etkilerine dikkat çekmek ve eğitimi desteklemek amacıyla hayata geçirilen proje ile bugüne kadar kömür sobasıyla ısınan Çaldere Köyü'nün ilkokuluna; ısı pompası, ısı geri kazanım cihazı, fancoil, hava temizleme cihazı, sirkülasyon pompası ve fotovoltaik panellerden oluşan ileri teknoloji bir sistem kuruldu. Sınıflardaki ısınma ve soğutma ihtiyacının ısı pompası teknolojisiyle sağlanacağı okul, bundan böyle kendi elektriğini de kendi üretecek.

04 Ekim 2023 Çarşamba 10:22

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar