Kopan parmakları yerine dikildi

Kopan parmakları yerine dikildi

Tuğla fabrikasında çalışırken sol elini makineye kaptıran 27 yaşındaki Muhammed Osman'ın kopan parmakları, ameliyatla yerine dikildi.

A+A-

Midyat’ta çalıştığı tuğla fabrikasında meydana gelen iş kazasında 3 parmağı kopan 27 yaşındaki Muhammed Osman'ın parmakları, Midyat Devlet Hastanesi'nde mikro cerrahi tekniği kullanılarak yapılan ameliyatla yerine dikildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Uysal Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve Diyarbakır'daki hastanelerin Ortopedi ve Travmatoloji merkezleri ve Plastik Cerrahi konularında uzman ve tecrübeli hekimlerle görüştüklerini, mevcut koşullar ve hastanın taşıdığı risk nedeniyle hastanın kabul edilmemesi üzerine, 8 saat süren ameliyatı kendilerinin yaptığını ve hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Midyat'taki bir tuğla fabrikası atölyesinde kaynak işçisi olarak çalışan 2 çocuk babası Muhammet Osman, dalgınlık sonucu sol elini makineye kaptırdı. Sol elinin 3 parmağı yerinden kopan Osman, Midyat Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Osman'ın kopan ve zedelenen 3 parmağı Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları Op. Dr. Mehmet Ali Uysal ve Op. Dr. Halil Atmaca'dan oluşan ekip tarafından 8 saat süren ameliyatla yerine dikildi.

MİKRO CERRAHİ TEKNİĞİ KULLANILDI

Ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Op. Dr. Mehmet Ali Uysal, ilçede ilk kez mikrocerrahi tekniği kullanarak kopan parmakların yerine dikildiğini söyledi. Op. Dr. Uysal şunlarrı anlattı:

"Hastamızın sol elinde geniş ezilme pres yaralanması vardı. Bu tür yaralanmalarda parmakların hem operasyon öncesinde, hem de yerinden kopmuş parmakların ameliyatla yerine dikilmesi sonrasında yaşaması çok nadir oluyor. Ancak, biz Midyat Devlet Hastanesi'nde başarılı bir cerrahi operasyonla hastamızın ameliyatını gerçekleştirdik. Hastamızın sağlık durumu şu an çok iyi ve tedaviye cevap veriyor. Yakın takip altında hastamızın sağlık durumunu gözlemliyoruz. Parmakların kesilme riski ortadan kalktı."

Dr. Uysal, sol elini iş makinesine kaptıran kişinin hastaneye kaldırıldığında parmaklarının kesilme riski taşıdığını belirterek Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve Diyarbakır'daki hastanelerin Ortopedi ve Travmatoloji merkezleri ve Plastik Cerrahi konularında uzman ve tecrübeli hekimlerle görüştüklerini, mevcut koşullar ve hastanın taşıdığı risk nedeniyle hastanın kabul edilmemesi üzerine, 8 saat süren ameliyatı kendilerinin yaptığını belirtti.

Başarılı bir cerrahi operasyonla 3 parmağı kurtarılan Muhammed Osman, doktorlara ve hastane personeline teşekkür ederek, "Bir anlık dalgınlığım elime mal oldu. Elimi nasıl makineye kaptırdığımı hatırlamıyorum. Büyük bir şok yaşadım. Çok üzgünüm. Daha kötü de olabilirdi. Doktorlara teşekkür ederim" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.