Konsolosların Midyat Buluşması

Konsolosların Midyat Buluşması

Fahri Konsoloslar, Midyat’ı Tarihe Yolculukla Tanıdılar…

A+A-

İzmir’de görev yapan 9 ülkenin fahri konsolosu Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’nun davetlisi olarak Midyat’a geldi. 50 kişilik grup, mimari yapısıyla, tarihi ve görsel değerleriyle herkesi kendine hayran bırakan Midyat’ın tarihi ve turistik mekânlarını gezdi. 

Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği'nin düzenlediği kültür turu kapsamında Midyat’a gelen Malta, Endonezya, Ürdün, Slovakya, Hırvatistan, Letonya, Fas ve Finlandiya, Bangladeş’in fahri konsolosları, eş ve çocuklarıyla birlikte kentin tarihi ve turistik mekânlarını gezdi. Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu tarafından karşılanan grup, Mardin, Midyat ve Hasankeyf’in dünyaca ünlü tarihi ve kültürel zenginliklerini görme ve gezme imkânı buldular.

İzmir Mardinliler Derneği Başkanı Rasim Kahraman’ın rehberliğinde ilk olarak Mardin’i gezen heyet, daha sonra dizi ve filmlerin çekildiği kaymakamlık konuk evi, binlerce yıllık tarihi taş evleri, hanları, cami ve kiliseleri, Mor Gabriel (Deyrul-umur) Manastırı, kuyumcu ve gümüşçü çarşısını dolaştı.

ONURLARINA YEMEK VERİLDİ
Fahri konsoloslar ve beraberindeki heyeti Midyat’ta, Aile Çay Bahçesi’nde ağırlayan Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, büyük bir misafirperverlik örneği sundu. Başkan Nasıroğlu, gelen heyetin onuruna verdiği öğle yemeğinde, misafirlere yöresel yemeklerden oluşan bir menü ikram edildi.

Geziyi değerlendiren Ürdün Fahri Konsolosu Ömer Kaplan, “Bölgenin tarihi ve kültürel zenginliklerini konsoloslara tanıtmak istedik. Maalesef yaşadığımız bölgenin zenginliklerini tam olarak bilmiyoruz. Bu nedenle gezinin büyük bir bölümünü kültür ve tarih gezisi olarak tasarladık. Bizleri Midyat'ta misafir ederek her türlü imkânı sağlayan Belediye Başkanı Sayın Şehmus Nasıroğlu'na ve misafirperver Midyat halkına teşekkür ediyoruz. Bizlere gösterilen bu misafirperverliği asla unutmayacağız.” sözleriyle bir anlamda gezinin amacını da özetledi.

Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu da, “Şehrimizde sizi misafir ettiğimiz için onur ve gurur duyuyoruz. Midyat, tarihi ve kültürel zenginliği ile bizim sevdamız, bizim hikâyemizdir. Kentimizde; birliğin, kardeşliğin, dayanışmanın, en güzel örnekleri sergileniyor. Daha önceden neden bende bölgeyi gezmedim diye hayıflanmayın sakın. Bugün misafirimiz olduğunuz gibi yarında ya da başka bir zaman Midyat’a gelebilirsiniz. Midyat sizin eviniz ve sıcak bir evinizin Midyat’ta olduğunu unutmayın. Tarihin kentimizdeki gizemli sayfalarını aralamak için herkesi şehrimizin kapısından içeriye girmeye davet ediyoruz” dedi.

Midyat’ın mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer alması gerektiğini söyleyen Nasıroğlu, “Bu güzel kentin, sosyal hayatı, kültürel etkinliği, ekonomik gücü ile örnek olacak bir hikâyesi var. Biz Kentimizin tarih ve kültürünün, değerlerinin ve markalarının farkındayız. En önemli görevimiz, tarihi ve kültürel değerleri ile bu kentin ruhunu diri tutmaktır. Hayallerdeki Midyat’ın kurulması yanında, bu kentin kültür ve tarihini yaşatmak, bu mirası en güzel şekilde gelecek nesillere taşımak, en büyük hedefimizdir.” diye konuştu.

Tarihi mekânların ihtişamı karşısında şaşırdıklarını söyleyen grup üyeleri ise, Midyat’ı, dünya tarihi açısından önemli bir yerleşim birimi olarak gördüklerini belirterek, “Burada bulunmaktan ayrı bir mutluluk duyuyoruz. Gezdiğimiz tarihi mekânlar çok güzeldi.  Tarih ve kültür mirasımızın korunması ve tanıtılması çok önemlidir.” dediler.

Gezinin ardından Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği Başkanı Ömer Kaplan, ilgisinden ve misafirperverliğinden dolayı Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’na teşekkür ederek, gezi anısına  şilt takdim etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.