'Kobani’deki dram Kürtleri yaraladı'

'Kobani’deki dram Kürtleri yaraladı'

Hemşehrimiz Avukat Gürsel Ekmen Miroğlu, son günlerde Türkiye genelinde yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

A+A-

Hemşehrimiz Avukat Gürsel Ekmen Miroğlu, son günlerde ülkemiz ve şehrimizde yaşanan üzüntü ve kaygı verici olaylarla ilgili olarak yurttaşlara sağduyu çağrısında bulundu. 

Son günlerde Türkiye genelinde yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yapan Miroğlu, tüm toplum kesimlerini sağduyulu olmaya ve sorumlu davranmaya davet etti. 

Ülkenin birlik, beraberlik ve sağduyuya ihtiyaç duyduğunu ifade eden Miroğlu, “Son günlerde yaşadığımız olaylar oldukça üzücü, kardeşliğimizin sınandığı bu günlerde aklıselim davranmalıyız. Unutmayalım bu ülke Kürdüyle, Türküyle, Arabıyla, Çerkeziyle, Ezidisiyle, Lazıyla ve Süryanisiyle 76 milyonuz. Bu ülkenin bize, bizim de bu ülkeye ihtiyacı var. Unutmayalım ki Kürtlerin kendi içindeki toplumsal barışı oldukça önemli. Bunu bozmak felakete davetiye çıkarmaktır. İçimizde her renge yer var. Sağduyuya en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde sorunlara beraberce ortak paydalarda çözüm arayarak yaklaşalım ve bu zor günlerin hep birlikte üstesinden gelelim.” dedi.

“KOBANİ’DEKİ DRAM KÜRTLERİ YARALADI”

Miroğlu, Kobani’de yaşananları Ak Parti hükümetine karşı şantaj olarak kullanmanın hiçbir soruna çözüm olmayacağını belirterek, şöyle konuştu: 

“Kobani'de yaşanan dramın Kürtleri yaraladığı bir gerçek. Kalbimizin, gönüllerimizin Kobani halkı ile olması kadar tabii bir şey yoktur. Gelinen noktada Kobani bir şeref ve namus meselesi haline gelmiştir. Ancak gerek Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gerekse Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve Ak Parti hükümeti ülke kapılarını Kobanili kardeşlerimize açarak Kobani’nin ve Kürtlerin kendileri için ne kadar önemli olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Kobani bir dünya meselesidir ve bir insanlık dramıdır. Biz beklerdik ki uluslararası toplum meseleye daha samimi yaklaşsın ve silahlı güçler Kobani kapılarına dayanmadan, yüz binlerce insan mülteci konumuna düşmeden müdahale etsin. O zaman ne bugünleri yaşardık nede ölümler gerçekleşirdi. Kobani’de yaşananları Ak Parti hükümetine karşı şantaj olarak kullanmanın hiçbir soruna çözüm olmayacağını hepimiz gördük,bunun Kobani’ye bir faydası yok.”

“İYİ BİR GELECEK OKUMAKTAN GEÇİYOR”

İyi bir gelecek elde etmenin yolunun okumaktan geçtiğini düşünen Miroğlu,  Kürt gençlerinin geleceğinin önü okuyarak açılacağını söyledi. Miroğlu, şöyle devam etti:

“Gençlerinde sokakları bırakmalarının vakti geldi artık. Yanındaki kişinin provokasyon amaçlı orada bulunduğunu 15-16 yaşlarındaki gençlerimizin bilmesinin imkanı yok. Anne ve babalar buna çok dikkat etmeli. Hepimiz yakma ve yağma görüntülerini izledik, böyle olmamalıydı. Şunu bir kere anlamamız gerekir ki, Kürt gençlerinin geleceğinin önü okuyarak açılır. Benim hayalim; daha özgürlükçü ve eşitçi bir toplumun oluşması için hukukçu, avukat olmuş, daha sağlıklı nesillere ulaşmamızı sağlayacak doktor olmuş, medeniyeti ve yaşam kalitemizi arttıracak mühendis olmuş, kutlu dinimizi çocuklarımıza anlatacak fakih ve ilahiyatçı Kürt gençlerinin yetiştiğini görmek. Çünkü ancak bu şekilde kendi ayakları üzerinde duran ve gelecek nesillerimize faydalı olan bir toplum haline gelebiliriz.” 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.