Kız İmam Hatip Lisesi'nde 'erkek pansiyonu' tepkisi

Kız İmam Hatip Lisesi'nde 'erkek pansiyonu' tepkisi

Midyat İlçesi’ndeki Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi içinde erkek pansiyonu bulunması tepkilere neden oldu.

A+A-

Midyat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitim-öğretimlerine devam eden 148 öğrenci, erkek öğrenci pansiyonunun binalarının içinde olmasına tepki göstererek, pansiyonun kapatılmasını istedi.

Midyat’ın Seyitler Mahallesi’nde 1989’da eğitime açılan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki, 12 derslik yetersiz kaldı. Bunun üzerine okul TOKİ tarafından yapılan 24 derslikli yeni binaya taşıdı. Eski bina, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak kullanılmaya başlandı.  Ancak, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bir bölümünün, Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okuyan 114 erkek öğrenci için pansiyon olarak hizmet vermeye devam etmesi, eğitim gören kız öğrencilerin tepkisine yol açtı. İmam Hatip Lisesi’nin kız öğrencileri, pansiyonda kalan erkek öğrencilerin okul dışına çıkarılmasını istedi.

Midyat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Sait Sağlam, Midyat’ta kız İmam Hatip Lisesi’nin açılmasından dolayı büyük sevinç yaşadıklarını, ancak, okul binasının içinde erkek pansiyonunu öğrendiklerinde büyük şaşkınlık yaşadıklarını anlattı.

Erkek öğrenci pansiyonunun, kız imam hatip lisesi binasının içinde yer almasının büyük sorun teşkil ettiğini ifade eden Sağlam, “Öğrencilerimizin tüm velileri bu durumdan rahatsız. Öğrencilerimiz de bu durumdan çok rahatsız. Okul kız imam hatip lisesi ama erkeklerin de bu binada kalmasına anlam veremedik. Erkek pansiyonunun biran önce başka bir yere taşınmasını istiyoruz, yetkililerden temennimiz budur.” dedi.

“BU DURUM BİR ÇELİŞKİDİR”

Midyat Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde erkek öğrenci pansiyonunun bulunmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydeden Eğitim Bir-Sen Midyat İlçe Başkanı Abdulkadir Altay, “Kız meslek liselerinin ya da kız okullarının açılmasındaki esas gaye karma eğitim istemeyen ailelerin alternatifi olan okullar olmalıdır. Ancak bu durum bir çelişkidir. Bölgemizde kız çocuklarını okutma oranının az olmasını da göz önünde bulundurduğumuzda bu durumun acilen sonlandırılması gerekmektedir. Aksi halde bizim kız çocukları eğitime katmamızdaki oran düşecektir. Bununla ilgili yetkililerin önlemleri acil bir şekilde almaları gerekir.” dedi.

“KIZ ÖĞRENCİLER RAHATSIZ OLUYOR”

İmam Hatip Lisesi’ndeki kız öğrencilerin, erkek öğrencilerin arkadaşlık tekliflerine maruz kaldıklarını ve bu durumdan rahatsız olduklarını ileri süren Altay, şunları söyledi:

“Hatta bu sorunlar nedeniyle bazı öğrenciler okulu bırakmayı düşündüğünü bize söylemişlerdi. Biz de okulu bırakmalarının doğru olmadığını ancak hak arayışı konusunda velilerin de bu işin içinde yer alması gerektiğini söylemiştik. Bu sorunlarla ilgili bazı öğrencilerin yetkililerle mektuplaştığını ve bu konun neticesi olarak da ilk kez sorun hissedilmeye başlanmıştır.”

Midyat’ın acil bir erkek pansiyonuna ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Altay, “Erkek öğrenci yurdunun biran önce hayata geçirilmelidir. Bu işi ya bakanlığın ya da sivil toplum kuruluşları veya hayırsever insanların el birliğiyle bunu üstlenmesi bu işi çözmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

“ERKEKLER İÇİN AYRI BİR PANSİYON OLSUN”

Okullarının bir bölümünde erkek öğrencilerin yatılı kalmasından dolayı rahatsızlık duyduklarını anlatan 9. sınıf öğrencisi Zeynep Sarez Avşin, erkek pansiyonun okullarından çıkarılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e mektup göndereceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Okulumuz yeni açıldı ama hala eski okulun öğrenci pansiyonu okulumuzun içinde. Biz bu durumu çokta hoş bulmuyoruz. Yatılı kalan erkek öğrenciler etüt yapıyorlar sınıflarımız da, etüt yaptıkları zamanda sıra ve masalarımıza ağza alınmayacak kadar kötü sözler yazıyorlar. Bu da bizi rahatsız ediyor. Eğer erkek öğrenciler için ayrı bir binada pansiyon yapılırsa seviniriz..”

Öğrencilerden İpek Çiçek de, erkek öğrenci pansiyonunun okullarının içinde bulunmasından dolayı büyük şaşkınlık yaşadıklarını belirterek, “Erkek öğrenci pansiyonun okulumuzda olması çok kötü bir şey. Okula giriş ve çıkışlarda sürekli karşılaşıyoruz. Sonuçta bu bir kız imam hatip lisesi” diye konuştu.

Kızlarla aynı okulda okumak için imam hatip lisesine kaydolduğunu söyleyen öğrencilerden Zeynep Omay, “Burası bir kız okulu ve okul içinde bir erkek pansiyonunun olması hiç hoş bir durum değil. Rahat olamıyoruz. Mesela öğlen aralarında burası bir erkek okuluna dönüşüyor resmen.” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum